Archiv aktualit

Komentované prohlídky ve SFÉŘE v rámci Vědecko-technického jarmarku 20. června 2024 19. 6. 2024

Vědecko-technický jarmark Univerzity Pardubice letos zavítá do areálu Automatických mlýnů! Děti, rodiče, prarodiče, nadšenci, kreativci, pedagogové, zkrátka všichni zájemci se mohou těšit na bohatý program už tento čtvrtek 20. června od 9 do 17 hodin.

Vzdělávací centrum SFÉRA bude mít poprvé svůj stánek na piazzettě a otevíráme rovněž dvě KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY pro veřejnost v 16 a v 17 hodin. 

Držíme vám místa pod rezervacemi tadyyy nebo je možné si místo zarezervovat přímo u nás na recepci v přízemí budovy.

Těšíme se! 

Barvy, barvičky. A co takhle váš první vlastnoručně ušitý saténový šperk? O víkendu 22. a 23. června ve SFÉŘE! 18. 6. 2024

Zažijte poslední kreativní sférický víkend, jak ho znáte. Od příštího týdne najíždíme na letní režim. O prázdninových víkendech u nás budou k výběru komentované prohlídky a Příběhy s Vědou na kouli. Tento víkend 22. a 23. června bude ještě plný barev.

SOBOTA 22. června 2024

 • Saténové náhrdelníky v zářivých barvách – pod vedením zkušené lektorky v textilní dílně si ušijeme originální šperk;
 • Batika – vyberte si ze všech barev světa a přijďte si vyzkoušet techniku shibori, věk nejméně 6 let, do 8 let pouze v doprovodu dospělé osoby.

NEDĚLE 23. června 2024

 • Příběh s Vědou na kouli Živé barvy - společně budeme pozorovat flóru i faunu na obloze, na Zemi i v hlubinách oceánů, také jste zvědaví? Vhodné pro děti od 10 let;
 • Květiny všech barev –  že květiny mohou být i ze dřeva? A krásně barevné? To nám ukáže lektorka Jitka. Pro děti od 6 let, děti do 10 let pouze v doprovodu dospělé platící osoby;
 • Barvíme a objevujeme život v našich ústech – to bude barevná neděle s lektorkou Květou v laborce přírodopisu! Min. věk 8 let, děti do 10 let pouze v doprovodu dospělé platící osoby. 

PŘIHLÁŠENÍ na sférické víkendovky ZDE

A SFÉRICKÉ HŘIŠTĚ? To také nespí! V sobotu ho ovládnou Trpaslíci a společně budeme hledat jejich poklad a v neděli hurá Letem světem za sportem, kdy budeme objevovat všechny světové kontinenty, soutěžit a nebudou chybět medaile!👉Přihlášení na program Sférického hřiště pro děti 5-9 let (s doprovodem rodičů, kteří jsou zdarma)👉ZDE.

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY s ukázkou Vědy na kouli🌍budou probíhat oba víkendové dny a vaše místa držíme tady

Láká vás Příběh s Vědou na kouli🌍? Pak si vyberte z naší bohaté nabídky ZDE.

Pozn. V případě technických potíží ohledně platby vstupenek, zrušení programů, nedoručení vstupenek do emailu, prosím kontaktujte Zákaznickou linku Enigoo na tel:+420 461 049 232.

Těšíme se na vás!

 

SFÉRA jako součást Sportovního parku Pardubice 18. 6. 2024

Odvaha objevovat se pojí nejen se SFÉROU, ale i s příběhem Sportovního parku Pardubice, který se stal výjimečnou akcí i sportovním svátkem v celém regionu nejen pro děti, ale i pro dospělé.

Letos je park o to významnější, že bude spojen s konáním Olympijských her. Vstupní bránou do pardubického Sportovního parku ve dnech 3.— 11. srpna 2024 bude poprvé SFÉRA v pardubických Automatických mlýnech. Najdete tu stanoviště číslo 1! Propojení technologií se sportem nás baví, dává nám smysl a vytváří jedinečnou příležitost pro všechny návštěvníky zažít něco extra, co v jiných místech nezažijí.

Děkujeme za přizvání do pardubické sportovní rodiny! Tisková konference proběhla v pátek 14. června 2024 společně se zástupci Statutárního města Pardubice, Pardubického kraje, generálního partnera Foxconn Czech Republic nebo firmou DEEP VISION s.r.o.

Na hrací kartě Sportovního parku najdete 10 procentní slevu na sférické kroužky pro děti a kurzy pro dospělé na školní rok 2024/2025. Těšíme se, že se společně potkáme i v září! 

 

 

 

 

Proč je svět kolem nás tak krásně barevný? Jak se mění barvy v plamenech? 12. 6. 2024

Plány na víkend? Náš červnový barevný svět ve SFÉŘE 15. a 16. června to jistí! Budeme pozorovat flóru, faunu, sportovat i vyhrávat medaile!

SOBOTA 15. června 2024

Příběh s Vědou na kouli: Živé barvy - společně budeme pozorovat flóru i faunu na obloze, na Zemi i v hlubinách oceánů, také jste zvědaví? Vhodné pro děti od 10 let;

Květiny všech barev🌸– Že květiny mohou být i ze dřeva? A krásně barevné? To nám ukáže lektorka Jitka. Pro děti od 6 let, děti do 10 let pouze v doprovodu dospělé platící osoby;

Chemická plejáda barev – jak se mění barvy ve zkumavkách? V plamenech? Na to se mrkneme s lektorem Honzou, doporučený věk nejméně 6 let, do 8 let pouze v doprovodu dospělé osoby.


NEDĚLE 16. června 2024

Příběh s Vědou na kouli: Živé barvy - společně budeme pozorovat flóru i faunu na obloze, na Zemi i v hlubinách oceánů, také jste zvědaví? Vhodné pro děti od 10 let;

Náš barevný svět – jak je možné, že je svět kolem nás tak barevný, když na něj Slunce svítí bílou barvou? Pro děti od 6 let, do 10 let v doprovodu dospělé platící osoby;

Chemická plejáda barev – jak se mění barvy ve zkumavkách? V plamenech? Na to se mrkneme s lektorem Honzou, doporučený věk nejméně 6 let, do 8 let pouze v doprovodu dospělé osoby.

👉PŘIHLÁŠENÍ na sférické víkendovky ZDE

A SFÉRICKÉ HŘIŠTĚ? To také nespí! V sobotu podnikneme Letem světem za sportem, kdy budeme objevovat všechny světové kontinenty, soutěžit a nebudou chybět medaile!

A v neděli se podíváme s Malým princem do vesmíru.

👉Přihlášení na program Sférického hřiště pro děti 5-9 let (s doprovodem rodičů, kteří jsou zdarma)👉 TADYYY
 
KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY s ukázkou Vědy na kouli budou probíhat oba víkendové dny a vaše místa držíme tady. 
 
Láká vás Příběh s Vědou na kouli? Pak si vyberte z naší bohaté nabídky ZDE
 
Pozn. V případě technických potíží ohledně platby vstupenek, zrušení programů, nedoručení vstupenek do emailu, prosím kontaktujte Zákaznickou linku Enigoo na tel:+420 461 049 232.

Těšíme se na vás, společně si další barevný víkend užijeme! 

 

 

Vzdělávací seminář pro pedagogy: Generativní nástroje AI pro výuku cizích jazyků 11. 6. 2024

Sférický workshop, který je otevřen učitelům cizích jazyků na ZŠ/SŠ, se koná ve čtvrtek 13. června 2024 ve SFÉŘE. Během workshopu se seznámíte s nástroji AI, které můžete využít při výuce cizích jazyků a při jejím plánování.

Název: Generativní nástroje AI pro výuku cizích jazyků
Termín: Čtvrtek 13. června 2024, 13.00—14.30
SFÉRA: Automatické mlýny 1962, Pardubice, Laboratoř IT/VR (5. patro)

Popis workshopu
 
Sférický workshop je otevřen učitelům cizích jazyků na ZŠ/SŠ. Během workshopu se seznámíte s nástroji AI, které můžete využít při výuce cizích jazyků a při jejím plánování. Naučíte se generovat výukové plány, materiály do výuky, obrázky i vlastní hudbu. Ukážeme si, v čem AI (zatím) chybuje. Diskutovat budeme také o tom, jak efektivně zapojit AI do školního prostředí pro podporu rozvoje studentů. 
 
Tento workshop předpokládá základní zkušenost s nástroji umělé inteligence, jako např. ChatGPT. Pokud jste ještě nikdy ChatGPT nepoužívali, zvažte prosím některý z úvodních kurzů, které ve SFÉŘE průběžně vypisujeme. 
 
LEKTOR
Eva Tykvová
Eva vystudovala Pedagogickou fakultu UK v Praze. V současné době vyučuje na střední škole Ekonom. Má zkušenosti s výukou jazyků pro různé věkové skupiny, od předškolních dětí až po seniory. Kromě toho se věnuje lektorské činnosti v oblasti umělé inteligence pro organizaci AI dětem a je spoluautorkou několika učebnic v nakladatelství Klett.

Rezervace

Workshop je zdarma. Kapacita workshopu: 15 osob. 

Těšíme se!

 

Sférický příměstský tábor s umělou inteligencí pro věkovou skupinu 12 - 15 let 7. 6. 2024

Není otázkou, kdy se Vaše děti potkají s umělou inteligencí, ale jakou formou a co si odnesou. U nás Vaše děti provedou tématem dva zkušení a sehraní lektoři, se kterými si děti vyzkouší práci s různými AI aplikacemi.

Kde všude najdeme AI? Kde se berou data? Co je strojové učení a jak funguje? Jak se vytváří model strojového učení — a proč někdy nefunguje, jak by měl? Co rozhoduje o tom, co vidíme online? Jak generovat obrazy nebo texty? Jak vytvořit svého chatbota? A kde najít různé AI aplikace?
Dva zkušení, sehraní lektoři provedou děti na sebe navazujícími kratšími bloky přednášek a aktivit.
 
Vyzkoušíme si práci s různými AI aplikacemi, budeme je kombinovat pro dosažení optimálního výsledku.
Natrénujeme si modely strojového učení (text, čísla, obrazy) a vytvoříme aplikace s jejich využitím.
Řekneme si, co to je umělá inteligence, strojové učení, data, předpojatost.
Zjistíme, kde všude se AI nachází a kde může pomáhat.
Dozvíme se, jak funguje AI na sociálních sítích a co to jsou deepfakes.
Zkusíme hacknout chatbota.

Příchod dětí: 7.30-8.00, oběd 11.30-13.00, odchod 15.30-16.00;
Děti a studenti ve věku 12 - 15 let;
V ceně učebny/lektoři SFÉRY, Science on a Sphere, oběd, program, svačinky;
Cena: 3500 Kč / dítě;
Kapacita: 15 dětí.
Turnus: 08/7-12/7/2024
 
Po vyplnění rezervace Vám přijde potvrzující email s dalšími informacemi.

REZERVACE

Konference Brownfieldy 2024 v Automatických mlýnech 7. 6. 2024

Konference Brownfieldy probíhá každý rok na jiném místě. Letos proběhla u nás - v osm měsíců otevřeném areálu Automatických mlýnů. Mottem letošní akce bylo: BROWNFIELD JAKO PROSTOR PRO ODVAHU, KREATIVITU A INOVACE.

Jak náročné je v českém prostředí realizovat odvážné, kreativní a inovativní projekty? Kolik energie, peněz a času stojí? To jsou oblasti, kterých se dotkl celodenní program na terase budovy SFÉRY a GAMPY. V průběhu jednoho dne se tu potkali zástupci samospráv, odborníci na územní plánování, development, architekturu, životní prostředí, průmysl a další. Představeny byly úspěšné realizace a přístup měst, státu a developerů k řešení.

Máme radost, že se vše povedlo a neoblomný pocit, že takové typy akcí do areálu Automatických mlýnů prostě patří. Těší nás, že jsme společně prezentovali příběhy všech institucí zde zasídlených, neboť nám v Pardubicích pod rukama vzniká nová kulturně vzdělávací městská čtvrť.

Velké díky organizátorům a dalším partnerům jako jsou Asociace developerů, Ministerstvo průmyslu a obchodu i agentura CzechInvest. 

Zároveň jsme nadšeni z velkého zájmu o odpolední komentované prohlídky, které jsme pro vás měli tu čest vést. 

Více informací na: https://www.konferencebrownfieldy.cz/ 

 

Jak to, že svět je tak krásně barevný, když k nám Slunce posílá bílé světlo? 5. 6. 2024

Červen ve SFÉŘE se nese ve znamení "Všechny barvy světa". Jaká fauna a flora žije na obloze či v hlubinách oceánů? Krásné květiny ze dřeva, batika ve všech barvách světa aneb červnová barevná super jízda ve SFÉŘE pokračuje i o víkendu 8. a 9. června!

SOBOTA 8. června 2024

 • Chemická plejáda barev – jak se mění barvy ve zkumavkách? V plamenech? Na to se mrkneme s lektorem Honzou, doporučený věk nejméně 6 let, do 8 let pouze v doprovodu dospělé osoby;
 • Příběh s Vědou na kouli – Živé barvy – společně budeme pozorovat flóru i faunu na obloze, na zemi i v hlubinách oceánů, také jste zvědaví? Vhodné pro děti od 10 let;
 • Náš barevný svět – jak je možné, že je svět kolem nás tak barevný, když na něj slunce svítí bílou barvou? Pro děti od 6 let, do 10 let v doprovodu dospělé platící osoby.

NĚDĚLE 9. června

 • Příběh s Vědou na kouli – Živé barvy – společně budeme pozorovat flóru i faunu na obloze, na zemi i v hlubinách oceánů, také jste zvědaví? Vhodné pro děti od 10 let;
 • Květiny všech barev – že květiny mohou být i ze dřeva? A krásně barevné? To nám ukáže lektorka Jitka. Pro děti od 6 let, děti do 10 let pouze v doprovodu dospělé platící osoby;
 • Všechny barvy batiky – vyberte si ze všech barev světa a přijďte společně s lektorou Evou vyzkoušet japonskou techniku Shibori. Že vám to nic neříká? To přece nevadí! S sebou si přinese prosím své vlastní tričko nebo můžete u nás barvit na látku. Pro děti ve věku nejméně 6 let, do 8 let pouze v doprovodu dospělé osoby.

PŘIHLÁŠENÍ na sférické víkendovky  ZDE

A SFÉRICKÉ HŘIŠTĚ? To také nespí! V sobotu budeme hledat Bájný poklad trpaslíků a v neděli společně Letem světem za sportem, kdy budeme objevovat všechny světové kontinenty, soutěžit a nebudou chybět medaile!
     
Přihlášení na program Sférického hřiště pro děti 5-9 let (s doprovodem rodičů, kteří jsou zdarma) TADY.  

 KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY s ukázkou Vědy na kouli budou probíhat oba víkendové dny a vaše místa držíme tady

Láká vás Příběh s Vědou na kouli sám o sobě? Pak si vyberte z naší bohaté nabídky ZDE.

Pozn. V případě technických potíží ohledně platby vstupenek, zrušení programů, nedoručení vstupenek do emailu, prosím kontaktujte Zákaznickou linku Enigoo na tel:+420 461 049 232.

 

ŠKODA EDU.Lab přistává v Automatických mlýnech před SFÉROU! 4. 6. 2024

Mobilní laboratoř Škoda EDU.Lab je od 4.6. - 6.6. ve Mlýnech! Díky partnerství Škoda Auto se SFÉROU mohou školáci dopoledne objevovat moderní technologie a zázemí jedné z největších automobilek ve střední Evropě. Odpoledne patří veřejnosti.

Mobilní laboratoř Škoda EDU.Lab vznikla jako unikátní projekt společnosti Škoda Auto pro podporu technického vzdělávání mezi žáky základních a středních škol. Cílem projektu je ukázat žákům moderní technologie a nadchnout je pro studium techniky na středních a vysokých školách.

Díky představeným technologiím v EDU.Labu mohou žáci nahlédnout do zázemí jedné z největších automobilek ve střední Evropě. Laboratoř se rozjela do škol na podzim roku 2021 a o od té doby ji navštívilo více jak 12 000 studentů. EDU.Lab bude na cestách po ČR i v roce 2024 a do konce roku 2025 navštíví všechny kraje v rámci celé republiky.

Pro veřejnost: program je přístupný od 4.6.- 6.6.204 od 14:30 do 17:30.

Školy mají svůj rezervační systém přímo na webu Edu-Labu ZDE

Přijďte se podívat a nechte se inspirovat!

Poslední přednáška z cyklu: PřírodovJEDa lokální a exotická: Jedy, co jdou na nervy 4. 6. 2024

Přijměte pozvání na přednášku pana profesora Pouzara z pardubické Univerzity na téma: Jedy, co jdou na nervy, která se koná ve středu 5. června od 18.30 ve SFÉŘE v areálu Automatických mlýnů.

V Laboratoři Přírodopisu si budeme povídat o neurotoxických látkách, otravné fauně i flóře v krajích zdejších i exotických a o tom, proč zakladatel českého kaktusářství zemřel na tetanus, přestože věděl víc, než jiní. 

Přednáší prof. Ing. Miloslav Pouzar, Ph.D.

Rezervace

Hlásíme nový vzdělávací program PLACHETNICE pro žáky ZŠ, studenty SŠ i nadšence z řad široké veřejnosti 31. 5. 2024

Expediční plachetnice vznikají v kovodílně SFÉRY ve spolupráci s První zeměplavební společností a Rotary klubem Pardubice. Připojte se k nám do tohoto komplexního procesu stavby. Registrace jsou otevřené pro školy i veřejnost.

Plachetnice jsou jednoduché konstrukce, které obsahují spoustu drobných dílů, na kterých je možné seznámit studenty se základy kovoobrábění a výroby podle výkresové dokumentace nebo navrhováním dílů a jejich výrobou pomocí 3D tisku. Na stavbě nesložitého ocelového rámu lze lehce prezentovat základní principy svařování oceli a využití šroubových spojů. Vedle lepšího pochopení fyzikálních jevů kolem nás nahlédnou zájemci také do historie a zeměpisu.

Postavené plachetnice budou následně vyslány na expedice, kde budou součástí další osvětové kampaně. které budou následně vyslány na expedici do Uzbekistánu nebo do nejbližší bezpečné země dle aktuální situace. 

Rotary klub Pardubice zajišťuje externí lektory a potřebný materiál a pomáhá s organizací projektu. SFÉRA poskytuje laboratoře a dílny, zapojuje interní lektorský tým a oslovuje děti se zájmem o technické obory.

Obě stavěné plachetnice jsou tříkolové s řiditelným předním kolem. Mají ocelový rám o délce přibližně 5 metrů, šířce 4 metry. Jedna je navrhována jako jednomístná a druhá dvoumístná. Výška stěžňů je přibližně 7 a 8 metrů. Základem rámu je několik ohýbaných ocelových trubek a nosníků (zde se předpokládá spolupráce s externím dodavatelem), na kterých budou navařeny prvky umožňující jejich spojení, montáž stěžně a uchycení lan a dalšího příslušenství. Hmotnost prázdné plachetnice by se měla pohybovat okolo 100 kg.

Během červnových víkendů vyhlašujeme v dílně kovu také otevřené tříhodinové dílny pro nadšence z řad široké veřejnosti. Cena dílny je symbolických 50 Kč. Registrace na víkendy jsou každý týden vyvěšeny vždy na webu v sekci Aktuality, v záložce Víkendy a svátky ve SFÉŘE i na sociálních sítích. 

Registrace jsou otevřené rovněž pro žáky 8. a 9. tříd ZŠ a studenty středních škol.

Rezervace

 

Dětský den ve SFÉŘE 1. a 2. června 2024 29. 5. 2024

Pojďte s námi oslavit Den dětí smysluplně! V areálu Automatických mlýnů bude hodně živo. Ve SFÉŘE jsme si připravily Olympijské hry, protože „Kdo si hraje, nezlobí“. Na pořadu víkendu je ale i program "dinosaurus", barvení triček nebo knoflíková sobota.

Barevný a živý Den dětí ve SFÉŘE bude uvnitř, ale potkáte nás poprvé i venku na piazzettě společně s ostatními v areálu Automatických mlýnů! A to nejen v sobotu, ale i neděli. 

SOBOTA 1.6.2024

 • Kdo si hraje, nezlobí! Super chemické experimenty ve sférické chemické laboratoři, minimální věk dětí je 6 let. Do 8 let pouze v doprovodu dospělé platící osoby;
 • Staň se součástí stavby Plachetnice v kovodílně Sféry – ve spolupráci s Rotary klubem vznikají ve sférické dílně kovu plachetnice. Pod vedením zkušených lektorů - konstruktérů si tak vyzkoušíte jednotlivé procesy výroby. Doporučený věk 12+;
 • Barevné náramky pro malé i velké si vyrobíme z knoflíků podle vlastní fantazie. Pro děti od 6 let v doprovodu rodičů;
 • Příběh s Vědou na kouli - Živé barvy - společně budeme pozorovat flóru i faunu na obloze, na zemi i v hlubinách oceánů, také jste zvědaví? Vhodné pro děti od 10 let.

NEDĚLE 2.6.2024

 • Batikujeme s dětmi - Naše lektorka Eva vás vezme do tajů batiky. Co takhle si vyrobit vlastní originální tričko? Pro děti od 5 let. Do 8 let pouze v doprovodu dospělé platící osoby. Trička si prosím přineste s sebou vlastní;
 • Dinosaurus ve SFÉŘE: součástí programu Příběh s Vědou na kouli - Živé barvy, vhodné pro děti od 6 let;
 • Příběh s Vědou na kouli - Živé barvy - společně budeme pozorovat flóru i faunu na obloze, na zemi i v hlubinách oceánů, také jste zvědaví? Vhodné pro děti od 10 let.

PŘIHLÁŠENÍ na sférické víkendovky ZDE. 

🤡A SFÉRICKÉ HŘIŠTĚ? Tam budou v sobotu i neděli probíhat SPORTOVNÍ HRY s množstvím zábavy, soutěží a medaile nebudou chybět!

Přihlášení na program Sférického hřiště pro děti 5-9 let (s doprovodem rodičů, kteří jsou zdarma) na tomto odkaze.

🗣️KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY s ukázkou Vědy na kouli🌍 budou probíhat oba víkendové dny a vaše místa držíme tady

🌍Láká vás Příběh s Vědou na kouli? Pak si vyberte z naší bohaté nabídky ZDE.

Pozn. V případě technických potíží ohledně platby vstupenek, zrušení programů, nedoručení vstupenek do emailu, prosím kontaktujte Zákaznickou linku Enigoo na tel +420 461 049 232.

🎉🎉Děti si to zaslouží🩷❤️ těšíme se na všechny!

Čeští vítězové Conrad Challenge besedovali ve SFÉŘE: Inspirace a úspěch mladých talentů v NASA soutěži 28. 5. 2024

Navštívili nás vítězové prestižní soutěže NASA - český tým LASAR, který uspěl v celosvětové konkurenci více než dvou tisíc týmů v soutěži Condrad Challenge.

V pondělí 27. května 2024 besedovali ve SFÉŘE nadaní středoškoláci, kteří uspěli v celosvětové soutěži Conrad Challenge.
Český tým LASAR, složený z pětice žáků různých středních škol, zvítězil v celosvětové soutěži ve dvou kategoriích ze tří. Před odborníky z NASA a v konkurenci více než dvou tisíc týmů představili řešení, jak restartovat nekomunikující družice na oběžné dráze Země. Stali se jedněmi z mála evropských týmů ve finále a vůbec prvními z České republiky.

Viktor Adámek, Boris Brovkin, Simon Klinga a Richard Nikel seznámili zejména své vrstevníky se svou prací a s účastí na prestižní soutěži v USA. Padla spousta skvělých dotazů. Naším sálem Science on a Sphere / Vědy na Kouli zněla prohlášení jako:

•   vesmír je pro všechny
•   skvělá zkušenost
•   chceme motivovat další

Děkujeme všem zúčastněným a těšíme se opět na viděnou na některých z dalších sférických akcí. 

Děkujeme Patrikovi Čermákovi, lektorovi a leadrovi programu SFÉRA Nadaní za organizaci této akce. 

Za fotografie posíláme poděkování Karlu Horákovi

Příměstský tábor: Avatar Masters 24. 5. 2024

Vítáme všechny mladé dobrodruhy a kreativní myslitele na jedinečný letní příměstský tábor "Avatar Masters: Kreativní dílna virtuální reality". Tento tábor je určen pro všechny zájemce starší 10 let v termínu 19. - 23. srpna 2024.

Vítáme všechny mladé dobrodruhy a kreativní myslitele na jedinečný letní příměstský tábor "Avatar Masters: Kreativní dílna virtuální reality". Tento tábor je určen pro všechny zájemce starší 10 let, kteří mají zájem proniknout do fascinujícího světa virtuální reality a stát se tvůrci vlastních digitálních světů.
 
Pod vedením zkušených lektorů a s pomocí nejmodernějších technologií, jako jsou Vicon tracking systém, Unreal Engine a Blender, se účastníci tábora naučí základy 3D modelování, tvorbu scén pro virtuální realitu a vytvoření vlastního virtuálního avatara. Nejenže se děti seznámí s procesem tvorby virtuálních světů od nápadu po realizaci, ale také získají cenné dovednosti v oblasti digitálního umění a programování.
 
Během tábora si účastníci vyzkouší vlastní nápady a kreativitu v bezpečném a podporujícím prostředí, kde každý projekt slouží jako krok k lepšímu porozumění digitální tvorby. Kromě technických dovedností se děti naučí pracovat v týmu, prezentovat své projekty a kriticky myslet nad designem a funkčností virtuálních světů. 

Příchod studentů: 7.30-8.00,  oběd 11.30-13.00, odchod 16.00-16.30;
Studenti ve věku 10 - 15 let;
V ceně učebny/lektoři SFÉRY, Science on a Sphere, oběd, program, svačinky;
Cena: 3500 Kč/student;
Kapacita: 15 studentů.
Turnus: 19/8-23/8/2024

Rezervace


 

Beseda s vítězi prestižní soutěže NASA ve SFÉŘE 23. 5. 2024

Český tým LASAR, složený z pětice středoškoláků zvítězil v celosvětové soutěži ve dvou kategoriích ze tří. Před odborníky z NASA a v konkurenci více než dvou tisíc týmů představili řešení, jak restartovat nekomunikující družice na oběžné dráze Země.

Tohle rozhodně nebude normální pondělí! Ale jedno speciální. Ve SFÉŘE v Pardubicích budou borci, kteří uspěli v celosvětové soutěži Conrad Challenge.

Český tým LASAR, složený z pětice středoškoláků, zvítězil v celosvětové soutěži ve dvou kategoriích ze tří. Před odborníky z NASA a v konkurenci více než dvou tisíc týmů představili řešení, jak restartovat nekomunikující družice na oběžné dráze Země. Stali se jedněmi z mála evropských týmů ve finále a vůbec prvními z České republiky.

Viktor Adámek, Boris Brovkin, Simon Klinga, Anna Krebsová a Richard Nikel seznámí své vrstevníky se svou prací a s účastí na prestižní soutěži v USA.

Beseda, která je zdarma, se uskuteční v pondělí 27. května od 19 hodin v sále Science on a Sphere/ u Vědy na Kouli v pardubické SFÉŘE.

Hlásit se mohou žáci středních škol (a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií). Kapacita je omezena dle velikosti našeho sálu.
Hlásit se můžete Patrikovi Čermákovi, který má na starosti program SFÉRA_Nadaní na email 👉patrik.cermak@sferapardubice.eu.

Příběh s Vědou na kouli v angličtině v rámci pardubického Multikulturního týdne 21. 5. 2024

V rámci pardubického Multikulturního týdne a jarmarku na piazzetě v Automatických mlýnech můžete navštívit i SFÉRU. V pátek 24. května od 16.30 - 17.15 proběhne komentovaný Příběh na Vědě na kouli/ Science on Sphere v anglickém jazyce.

SFÉRA je mezinárodní a s chutí vítá i zahraniční návštěvníky. A proto také při příležitosti 13. Multikulturního týdne v Pardubicích a jarmarku na piazzetě v Automatických mlýnech připravujeme komentovaný Příběh s Vědou na kouli v anglickém jazyce. Program se uskuteční v pátek 24. května od 16.30 - 17.15. Stačí dorazit na recepci SFÉRY v Automatických mlýnech. 

Rezervujte své místo na komentovku v angličtině zdarma.

Rezervace

AJ verze: 

Experience Science on a Sphere – a spherical projection system that allows us to display many fascinating natural occurrences on our planet Earth! The story takes place in an architecturally intriguing educational centre SFÉRA situated in the Automatic Mills areal. As a part of a multicultural week, you will experience our May lecture during which you will explore your inner Sherlock Holmes and undergo a galactic expedition throughout our solar system. You will encounter all the planets as never before and will uncover secrets of the universe on this step-by-step journey.
 
Registration form 24.5.2024 16.30 - 17.15, tickets are for free.

 

 

 

 

Pozooooor, připravuje se plachetnice! A také půjdeme s foťákem zákoutími Automatických mlýnů, zahrajeme si na Sherlocka Holmese, vyrobíme vlastní piškvorky i uvidíme příšery z hlubin rybníka 20. 5. 2024

Další májový víkend 25. a 26. května ve SFÉŘE!

Pozooooor, připravuje se plachetnice! A také půjdeme s foťákem zákoutími Automatických mlýnů, zahrajeme si na Sherlocka Holmese, vyrobíme vlastní piškvorky i a uvidíme příšery z hlubin rybníka. Další májový víkend ve SFÉŘE!

SOBOTA 25.5.2024

 • Plachetnice v kovodílně Sféry – ve spolupráci s Rotary klubem vznikají ve sférické dílně kovu plachetnice. Pod vedením zkušených lektorů - konstruktérů si tak vyzkoušíte jednotlivé procesy výroby;
 • Příběh s Vědou na kouli - Detektivní vesmírná odysea – probuďte v sobě detektivní schopnosti Sherlocka Holmese  a vydejte se na cestu vesmírem a sluneční soustavou;
 • Dřevěné piškvorky nebo hlavolam? Přijďte si do dřevodílny sestavit podobný hlavolam, který měl pan Watson, nebo si vytvořit vlastní piškvorky;
 • Velká fyzikální loupež v muzeu sil – objevte sférické muzeum sil a artefakty s fascinujícími příběhy.

NEDĚLE 26.5.2024

 • Plachetnice v kovodílně Sféry – ve spolupráci s Rotary klubem vznikají ve sférické dílně kovu plachetnice. Pod vedením zkušených lektorů - konstruktérů si tak vyzkoušíte jednotlivé procesy výroby;
 • Po stopách Automatických mlýnů – aneb pojďte se s foťákem a fotografkou Míšou toulat zákoutími Automatických mlýnů, s sebou si nezapomeňte vlastní zrcadlovku/bezrcadlovku;
 • Příběh s Vědou na kouli - Detektivní vesmírná odysea – probuďte v sobě detektivní schopnosti Sherlocka Holmese  a vydejte se na cestu vesmírem a sluneční soustavou;
 • Příšery z hlubin rybníka  – venkovní program v parku Na Špici, kam se společně přesuneme ze sférické recepce. Budeme zkoumat, jaké pak příšerky žijí v hlubinách místního rybníka;
 • Po stopách zločinu - pozorujte taje forenzní chemie, identifikujte stopy a analyzujte zajištěné látky.

 PŘIHLÁŠENÍ na sférické víkendovky ZDE.

A SFÉRICKÉ HŘIŠTĚ? To také nespí! V sobotu se otevírá populární Detetivní kancelář Kosí bratři a v neděli ve SFÉŘE půjdeme hledat Bájný poklad trpaslíků.

Přihlášení na program Sférického hřiště pro děti 5-9 let (s doprovodem rodičů, kteří jsou zdarma) na tomto odkaze.

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY s ukázkou Vědy na kouli budou probíhat oba víkendové dny a vaše místa držíme TADY.
Láká vás Příběh s Vědou na kouli / Science on a Sphere? Pak si vyberte z naší bohaté nabídky ZDE.

Pozn. V případě technických potíží ohledně platby vstupenek, zrušení programů, nedoručení vstupenek do emailu, prosím kontaktujte Zákaznickou linku Enigoo na tel:+420 461 049 232
Bude to prostě fajn víkend a my se moc se těšíme!

 

 

Dokumentární film: Realita vs Fikce s Michalem Špitálským 19. 5. 2024

Dokumentární film je všeobecně považován za nejobjektivnější kinematografický formát. Je ale vše, co je zachyceno na kameru skutečné?

Dokumentární film je všeobecně považován za nejobjektivnější kinematografický formát. Je ale vše, co je zachyceno na kameru skutečné?
Jaké jsou typy dokumentů a jak se projevují do obsahu? Jaká jsou úskalí etiky v dokumentaristice? A co se stane, když režisér začne zasahovat do děje?
Po přednášce, která se koná v pátek 24.5.2024 od 18.30—20.15 následuje krátká filmová pitva.

Přednáší Michal Špitálský; lektor grafiky a dokumentarista.

Rezervace

ERA: Pardubický klíč k bezpečnému létání 19. 5. 2024

Bezpečné létání je sférické téma! Děkujeme, že vás byl plný sál Science on a Sphere. Ceníme si partnerství s technologickou firmou ERA a vaší aktivní účasti na přednášce o letecké bezpečnosti.

Bezpečné létání je sférické téma! Ceníme si, že jste přišli v tak velkém počtu na technologickou přednášku s radarovou pardubickou firmou ERA a.s. a ceníme si vašeho aktivního zapojení v sále Science on a Sphere/ u Vědy na Kouli. Paralelně proběhly workshopy v dřevodílně pro váš nejmenší doprovod na výrobu letadýlek a v IT/VR byla možnost si prohlédnout kokpit letadla a leteckou turbínu.
Děkujeme lektorovi Maxovi a těšíme se na další spolupráci. 

 

Muzejní noc ve SFÉŘE 17. 5. 2024

Nox longa – Den odchází, noc přichází.🌙 A ne ledajaká! Zveme vás do SFÉRY na pardubickou Muzejní noci v pátek 17. května 2024 od 17.00 do 24.00.

Tak, jako všechny zapojené instituce, bude mít i SFÉRA ⏰otevřeno od 17 hodin až do půlnoci a bude na co se těšit!
Proběhnou tu komentované prohlídky, Příběhy Vědy na Kouli/Science on a Sphere a také otevřeme laboratoře přírodopisu, fyziky a virtuální reality.

 • Vstup je zdarma, bez registrací
 • Vhodné pro všechny generace
 • Více než 20 dalších zapojených institucí

V Pardubicích navíc proběhne národní zahájení 20. ročníku festivalu.

Je nám ctí, že jsme součástí! Více informací na https://www.pardubickamuzejninoc.cz/

Když je v medu jed 16. 5. 2024

Děkujeme za otevření přírodovědného tématu ve SFÉŘE🐝“Když je v medu jed” panem profesorem Miloslavem Pouzarem z pardubické Univerzity. Celá přednáška byla vizualizována na Science On a Sphere/ Vědě na kouli🌎.

Děkujeme za otevření přírodovědného tématu ve SFÉŘE🐝“Když je v medu jed” panem profesorem Miloslavem Pouzarem z Univerzity Pardubice
Celá přednáška byla vizualizována na Science On a Sphere/ Vědě na kouli. Za krásné fotografie děkujeme panu Ivanu Hozovi z Českého svazu ochránců přírody Pardubice a fotografce Pavlíně Novákové. 

Tato přednáška byla předposlední z cyklu PřírodovJEDa lokální i exotická. Poslední přednáška se uskuteční ve středu 5. června 2024 opět ve sférickém sále Science on a Sphere na téma: Jedy, co jdou na nervy. Budeme si povídat o neurotoxických látkách, otravné fauně i flóře v krajích zdejších i exotických a o tom, proč zakladatel českého kaktusářství🌵zemřel na tetanus, přestože věděl víc, než jiní. 

Rezervace jsou už spuštěny a najdete je níže pod tlačítkem. Těšíme se. 

Rezervace

 

Uaaaa, pozooor, příšery z hlubin rybníka, Pes baskervillský… Pojďte s námi po stopách zločinu a nakoukněte do tajů forenzní chemie. 15. 5. 2024

Pojďte s námi po stopách zločinu a nakoukněte do tajů forenzní chemie. Aneb víkendová detektivní jízda v máji pokračuje!

SOBOTA 18.5.2024

 • Příběh s Vědou na kouli – Detektivní vesmírná odysea – probuďte v sobě detektivní schopnosti Sherlocka Holmese a vydejte se na cestu vesmírem a sluneční soustavou;
 • Po stopách zločinu – pozorujte taje forenzní chemie, identifikujte stopy a analyzujte zajištěné látky;
 • Pes baskervillský z tvídu a manžestru – z tradičních anglických látek si ušijeme nového domácího mazlíka. Máte doma oblečení, které nevyužijete? Vezměte ho s sebou!

NEDĚLE 19.5.2024

 • Příšery z hlubin rybníka – venkovní program v parku Na Špici, kam se společně přesuneme ze sférické recepce. Budeme zkoumat, jaké pak příšerky žijí v hlubinách místního rybníka;
 • Batika – Co si takhle vytvořit ledovou batiku v přírodních barvách? Pojďte se s námi osvěžit do laboratoře chemie.

PŘIHLÁŠENÍ na sférické víkendovky ZDE. 
A SFÉRICKÉ HŘIŠTĚ? To také nespí!  V sobotu se podíváme s Malým princem do vesmíru a v neděli ve SFÉŘE půjdeme hledat Bájný poklad trpaslíků.
Přihlášení na program Sférického hřiště pro děti 5-9 let (s doprovodem rodičů, kteří jsou zdarma) je TADY .

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY s ukázkou Vědy na kouli budou probíhat oba víkendové dny: Rezervace vašich míst na tomto odkaze.

Láká vás Příběh s Vědou na kouli? Pak si vyberte z naší bohaté nabídky ZDE


Pozn. V případě technických potíží ohledně platby vstupenek, zrušení programů, nedoručení vstupenek do emailu, prosím kontaktujte Zákaznickou linku Enigoo na  tel:+420 461 049 232.


Bude to prostě fajn víkend a my se moc se těšíme!

Dnešní přednáška pana doktora Póczoše je pro nemoc ZRUŠENA! 15. 5. 2024

Panu doktorovi přejeme brzké uzdravení!

Přednáška se měla konat dnes, 15.5.2024 od 18.30 hodin.

Budeme se těšit příště!

AI pro život: Od základu k inovacím ve vašem životě 13. 5. 2024

Otevřete dveře do fascinujícího světa umělé inteligence s naším kurzem AI pro život. Navržený pro začátečníky, tento střednědobý kurz vás provede od základních principů AI, přes průzkum nejnovějších chatbotů, až po praktické využití AI aplikací.

Otevřete dveře do fascinujícího světa umělé inteligence s naším kurzem AI pro život. Navržený pro začátečníky, tento střednědobý kurz vás provede od základních principů AI, přes průzkum nejnovějších chatbotů, až po praktické využití AI aplikací ve vašem běžném i profesním životě. Nejenže se naučíte, jak AI funguje a jak ji můžete využít k efektivitě a inovacím, ale také si vyzkoušíte nakonfigurovat vlastního chatbota. Kurz dále rozšiřuje obzory o etické aspekty a bezpečnostní výzvy spojené s AI, abyste byli dobře vybaveni pro zodpovědné využívání této průlomové technologie.

Připojte se k nám na cestě od zvědavosti k tvorbě a objevte, jak může AI obohatit váš život a práci.

Témata jednotlivých týdnů: 

1.           Co je AI a jak (ne)funguje

2.           Ze života chat botů

3.           Personalizace – jak na konfiguraci vlastního GPT

4.           AI aplikace a jejich praktické využití

5.           AI pro život – automatizace rutinních procesů

6.           Etika a bezpečnost

Středy 15. května—19. června | 18.00—19.30

Permanentka v ceně 700 Kč v prodeji! 

Rezervace

 

 

ERA: Klíč k bezpečnému létání 10. 5. 2024

Ve čtvrtek 16. května zveme všechny nadšence létání! Ve SFÉŘE se na této přednášce zabaví malí i velcí, děti si budou moci v dřevodílně vyrobit dřevěné letadélko, zatímco tatínci navštíví přednášku.

Ve SFÉŘE se na této přednášce zabaví malí i velcí, děti si budou moci v dřevodílně vyrobit dřevěné letadélko, zatímco tatínci navštíví přednášku. Vyzkoušíte si také leteckou turbínu a pohled pilota ve virtuální realitě. 

Pardubická společnost ERA a.s. hraje klíčovou úlohu v zajišťování bezpečného leteckého provozu po celém světě! Již několik desetiletí vyvíjí specializované radiolokační systémy pro řízení leteckého provozu, které vycházejí z původní české technologie pasivních sledovacích systémů. Tyto systémy poskytují klíčové informace pro řízení leteckého provozu a přispívají k bezpečnému přepravování milionů lidí každý rok do jejich cílových destinací po celém světě.

Cílem popularizační přednášky je představit širší veřejnosti způsob, jakým systémy od společnosti ERA aktivně přispívají k celosvětové bezpečnosti letecké dopravy a přiblížit význam jejich inovací pro letecký průmysl.

Rezervace

Jedeme ve stylu Sherlocka Holmese! Zažijte velkou fyzikální loupež, vyrobte si tašku na všechna malá tajemství a staňte se zlatníky. 9. 5. 2024

Toulejte se s foťákem zákoutími Automatických mlýnů, staňte se na okamžik zlatníky a zažijte Velkou fyzikální loupež. Aneb druhý květnový víkend ve SFÉŘE.

SOBOTA 11.5.2024

 • Detektivní vesmírná odysea – Příběh s Vědou na kouli - probuďte v sobě detektivní schopnosti Sherlocka Holmese a vydejte se na cestu vesmírem a sluneční soustavou💫;
 • Taška na všechna malá tajemství – pojďte si s námi ušít krásnou sametovou taštičku pro malé i velké princezny;
 • Velká fyzikální loupež v muzeu sil – objevte sférické muzeum sil a artefakty s fascinujícími příběhy.

NEDĚLE 12.5.2024

 • Detektivní vesmírná odysea-Příběh s Vědou na kouli- probuďte v sobě detektivní schopnosti Sherlocka Holmese🕵🏻‍♂️ a vydejte se na cestu vesmírem a sluneční soustavou💫;
 • Výroba šperků z mědi – staňte se na okamžik zlatníky a zkuste si základní techniky tohoto tradičního řemesla. Třešničkou na dortu budou vlastnoručně vyrobené náušnice;
 • Hledáčkem po stopách Gočára — s Míšou Fouskovou a foťákem projdeme zákoutími Automatických mlýnů!

PŘIHLÁŠENÍ na sférické víkendovky ZDE.

A SFÉRICKÉ HŘIŠTĚ? To také nespí!  V sobotu SFÉRU ovládnou oblíbení Trpaslíci🧙 a v neděli se opět otevírá Detektivní kancelář Kosí bratři.

Přihlášení na program Sférického hřiště pro děti 5-9 let (s doprovodem rodičů, kteří jsou zdarma) je možné TADY.
 
KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY s ukázkou Vědy na kouli budou probíhat oba víkendové dny— rezervace ZDE
 
🌍Láká vás Příběh s Vědou na kouli? Pak si vyberte z naší bohaté nabídky ZDE. Pozn. V případě technických potíží ohledně platby vstupenek, zrušení programů, nedoručení vstupenek do emailu, prosím kontaktujte Zákaznickou linku Enigoo na tel:+420 461 049 232

 

SFÉRA je otevřená i na druhý květnový státní svátek! 7. 5. 2024

Ve středu, 8. května 2024, máme otevřeno!

Můžete si užít program Detektivní vesmírná Odysea a objevit tak v sobě detektivní schopnosti Sherlocka Holmese, nebo projít všechna zákoutí SFÉRY v rámci naší Komentované prohlídky.

 • Příběh s Vědou na kouli - Detektivní vesmírná odysea: 14.00, 16.00 hodin.
  Registrace je možná TADY
 • Komentované prohlídky s ukázkou Vědy na kouli: 13.00, 15.00 hodin.
  Registrovat se můžete ZDE 

Na všechny se moc těšíme!

Konference: Umělá inteligence a inovace ve vzdělávání ve SFÉŘE 6. 5. 2024

Pod patronací Vzdělávacího centra SFÉRA ve spolupráci s Národním pedagogickým institutem ČR se v polovině dubna uskutečnila Konference Umělá inteligence a inovace ve vzdělávání.

Po uvítání předsedou spolku Centrální polytechnické dílny Jakubem Rychteckým a ředitelem SFÉRY Davidem Koppitzem se publikum zaměřilo na přednášku Nikose Basbase. Ten v současné době působí jako koordinátor Centra pro inovace a rozvoj výuky na Tilburg University v Nizozemí. Nikos odstartoval přednášku velice vtipně a pobavil účastníky holandským počasím. Největší rozdíl ve výuce v ČR a v Nizozemí je ten, že v Holandsku je spousta přínosných programů pro pedagogy. „Je to však čas, který profesorům nejvíce chybí, aby se vzdělávali a pokud nenaskočí v dohledné době, vlak jim ujede. Nizozemský vzdělávací systém nyní pracuje na společné dohodě o užívání Copilot od Microsoft“. Dle jeho názoru má výuka jeden na jednoho velkou budoucnost. Nebudeme vyučovat pro 30, 50 či 300 studentů, ale studenti budou pracovat s chatboty samostatně. AI je jako bychom získali přístup ke třem druhům pedagogů – analytického, kreativního a pečlivého. Umělou inteligenci ve školách můžeme využívat pro tvorbu učebních cílů, aktivních metod výuky, kvízů či testů. 

AI je zvláštní software. Největší výzvou školství je nastavit hranice tak, aby vše fungovalo. Nástroje s generativní AI nejsou nastaveny tak, že výsledek je stoprocentně správně. Generují nejpravděpodobnější odpověď,“ připomněla moderátorka akce, expertka na automatizaci a umělou inteligenci a garantka AI EduLab @ Sféra Daria Hvížďalová.

Významnou platformou, která v České republice pomáhá s rozvojem umělé inteligence je prg.ai. Dělá osvětu, informuje, propojuje. Tento spolek byl založen skupinou akademiků z Českého vysokého učení technického v Praze, Univerzity Karlovy a Akademie věd České republiky s významným přispěním hlavního města Prahy. Za tímto bezprecedentním spojením lidských a institucionálních kapacit stojí vize naplno využít zdejšího potenciálu a proměnit Prahu v evropské centrum umělé inteligence. Ředitel Lukáš Kačena ve své přednášce „AI není jen pro inženýry a ajťáky“ zmínil fakt, že nejhorší strach je z vyděšení a technologii je potřeba využívat smysluplně stejně jako každou jinou. AI je technologie, za kterou stojí člověk, který tvoří data a algoritmy. „Všichni jsme použili umělou inteligenci za posledních 7 dní. Jsou to běžné věci, nad kterými se ani nepozastavíme – telefon, vyhledavač na internetu, face ID, mapy, navigace, robotický vysavač apod. Není odvětví, kterého by se netýkala.“

Ivana Böhmová z Národního pedagogického institutu ČR, kde má na starosti téma umělé inteligence ve vzdělávání inspirovala tím, že vzniká nový prostor pro náš mozek, kde ho můžeme využít. Vysvětlila zapojení Národního pedagogického institutu do tématu umělé inteligence, nastínila analyzovaná data, jak české školy přistupují k AI. Pouze 4 procenta škol v ČR se vyjádřila, že k této oblasti zorganizovala tématické setkání. Učitelé zatím nevědí, jak AI zapojovat do práce, ale zároveň se pedagogové domnívají, že je to potřeba a jsou naklonění k dalšímu rozvoji.  

Na konferenci nechyběli ani zástupci platformy Google for Education. Pánové Radovan Jansa a Josef Dašek vysvětlili práci v Gemini for Education, který se stane součástí většiny nástrojů Google. Inspirovali účastníky možnostmi skupinové práce, video úkoly, výukou výtvarné výchovy a grafiky v Google Arts and Culture. Velkým pomocníkem pro pedagogy i rodiče je iniciativa AI dětem. Vytváří materiály, které základním školám usnadní zavést do svých osnov vzdělávání v oblasti umělé inteligence. Petra Dovhunová představila, jaké materiály naleznete na stránkách organizace – od praktických online příruček, online kurzů pro dospělé, AI komiksů a educastů pro děti až po ucelené vzdělávací koncepce pro informatiku i kurikula AI pro základní a střední školy.

V odpoledních hodinách pro účastníky konference čekaly tři workshopy ve SFÉŘE. Prvním z nich byla praktická demonstrace práce s AI ve 4. třídě s Tomášem Kováčem ze ZŠ Klas. Druhý workshop proběhl s Klárou Karimaghai, lektorkou IT/VR ve SFÉŘE na téma „Co všechno (ne)umí AI“ přímo zobrazená na Vědě na kouli a poslední z workshopů se konal v dílně IT/ VR na téma „Učení s AI v Google nástrojích: Zábava, individualizace a úspora času pro pedagogy“.

Na závěr řečeno: SFÉRA vnímá, že zavádění umělé inteligence do vzdělávacího systému vyžaduje jasnou odpovědnost za výstupy. Proto SFÉRA pod vedením Darji Hvížďalové založila AI EduLab @ Sfera -multioborové centrum pro aplikaci umělé inteligence ve vzdělávání, které se zabývá kolaborativním výzkumem a zvyšováním kompetencí díky zavádění umělé inteligence do procesu vzdělávání. SFÉRA pořádá workshopy a semináře pro pedagogy, které jim pomáhají orientovat se v problematice, pilotně ověřuje využití umělé inteligence ve speciálních programech a zkoumá možnosti rozšíření jejich vzdělávacích obzorů a přístupů k personalizovanému vzdělávání. Společně chce vytvářet komunity žáků, studentů a lektorů, kteří společně s IT experty a experty v oblasti AI hledají nové koncepty ve vzdělávání.

Máj, lásky i SFÉRY čas. Aneb květnový program s detektivní tématikou. Probuďte v sobě Sherlocka Holmese! 3. 5. 2024

Dřevěné piškvorky nebo Watsonův hlavolam. Přijďte si k nám lámat hlavu jako Sherlock Holmes. Navíc proběhne velká fyzikální loupež v muzeu sil a samozřejmě komentované prohlídky a Příběh s Vědou na kouli.

SOBOTA 4.5.2024

Detektivní vesmírná odysea – probuďte v sobě detektivní schopnosti Sherlocka Holmese a vydejte se na cestu vesmírem a sluneční soustavou. Součástí je Příběh s Vědou na kouli;
Batika – maskování -  v laborce chemie si vytvoříte ledovou batiku, bude vás to bavit!; 
Velká fyzikální loupež v muzeu sil – objevte sférické muzeum sil a artefakty s fascinujícími příběhy.

NEDĚLE 5.5.2024

Detektivní vesmírná odysea - probuďte v sobě detektivní schopnosti Sherlocka Holmese a vydejte se na cestu vesmírem a sluneční soustavou. Součástí je Příběh s Vědou na kouli;
Dřevěné piškvorky nebo hlavolam? Vytvořte si tzv. Watsonův hlavolam nebo vlastní piškvorky. Vše v naší sférické dílně dřeva;
Po stopách zločinu - co si takhle vyzkoušet práci detektiva a nahlédnout do tajů forenzní chemie? Chemické triky nebudou chybět!

PŘIHLÁŠENÍ na sférické víkendovky ZDE. 

A SFÉRICKÉ HŘIŠTĚ? To také nespí!  V sobotu  SFÉRU ovládnou oblíbení Trpaslíci a v neděli se podíváme s Malým princem do vesmíru.
Přihlášení na program Sférického hřiště pro děti 5-9 let (s doprovodem rodičů, kteří jsou zdarma) je možné TADY. 

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY s ukázkou Vědy na kouli budou probíhat oba víkendové dny a svá místečka rezervujte ZDE

Láká vás Příběh s Vědou na kouli? Pak si vyberte z naší bohaté nabídky na tomto odkaze.

Pozn. V případě technických potíží ohledně platby vstupenek, zrušení programů, nedoručení vstupenek do emailu, prosím kontaktujte Zákaznickou linku Enigoo na tel:+420 461 049 232.

Automatické mlýny a SFÉRA hostily třetí ročník studentské filmové soutěže Pardubický kraťas 2. 5. 2024

Jednalo se o celostátní soutěže mladých filmařů do 21 let, který uspořádala Střední škola informatiky a ekonomie DELTA v Pardubicích za pomoci partnerů, včetně Pardubického kraje a Města Pardubice.

Během projekčního dopoledne se v učebnách SFÉRY uskutečnily přednášky a workshopy spojené s filmovým průmyslem.  Základy animace studentům ukázal animátor Pavel Trnka, s kamerou za 1,6 milionu korun publikum seznámil Chaply ze studia RZBLZ, kameraman Jan Zhor představil svoji práci na Rallye Dakar a náš grafik Michal Špitálský poukázal na fiktivní elementy v dokumentárních filmech. 

 

SFÉRA & Ars Electronica spojují síly: Budoucnost vzdělávání, technologií a spolupráce 2. 5. 2024

Tým Vzdělávacího centra SFÉRA nedávno navštívil prestižní organizaci Ars Electronica v rakouském Linci. Toto setkání nejen posílilo vzájemné vazby mezi oběma institucemi, ale také otevřelo dveře novým možnostem spolupráce a inspirace.

V průběhu návštěvy zástupci probrali témata, jako jsou budoucnost vzdělávání, inovativní výuka, věda, technologie, spolupráce se školami, tvorba vzdělávacích programů, marketingové aktivity, společné evropské dotační programy aj.
 
Ars Electronica, označovaná jako "Muzeum budoucnosti", naslouchá návštěvníkům, studentům, pedagogům, umělcům i vědcům a aktivně je zapojuje do svých aktivit. Zaměřuje se na hravý a kreativní přístup, nadšení pro nové myšlenky a na závazek sdílet je s širší veřejností i prostřednictvím „festivalu umění, techniky a společnosti“, a to už od roku 1979. Interaktivní výstavy, otevřené laboratoře nebo vzdělávací programy nejen umožňují návštěvníkům zkoumat průkopnické technologie, ale také je vybízejí k reflektivnímu a kritickému myšlení. 

 

Originální skládaná sukně? Přece ta vlastnoručně vyrobená! A jak to tedy bude s tím aprílovým počasím? Udělejme si to lehčí! 23. 4. 2024

A kam že za zábavou o víkendu? No přece do SFÉRY! Aneb program na víkend 27. a 28.4.2024.

SOBOTA 27.4.2024

 • Skládaná sukně – tenhle celodenní workshop pro dospělé se zkušeností se šicím strojem bude pecka! Dopolko si přinesete krásnou látku a odpolko už odcházíte ve vysněné sukýnce!
 • Udělejme si to lehčí – společně odhalíme sílu tlaku vzduchu a také, jak tření ovlivňuje pohyb. Součástí je Příběh s Vědou na kouli;
 • Nasaj a vypusť! Aneb pojďme si odměřit si přesný objem kapalin, zkusit pipetování a nebude chybět ani barevná duha;
 • AtmoSférická předpověď – můžeme už konečně uklidit zimní kabáty? Moc to nevypadá! Počasí v dubnu  je aprílové, to všichni známe. Ale kdo se v tom vyzná? No přece MY! Součástí je Příběh s Vědou na kouli
 • S kuličkovou dráhou nahoru a dolu – budeme si hrát se dřevem a každý z nás si sestaví vlastní dřevěnou kuličkovou dráhu.

NEDĚLE 28.4.2024

 • AtmoSférická předpověď – můžeme už konečně uklidit zimní kabáty? Moc to nevypadá! Počasí v dubnu  je aprílové, to všichni známe. Ale kdo se v tom vyzná? No přece MY! Součástí je Příběh s Vědou na kouli;
 • Udělejme si to lehčí – odhalíme sílu tlaku vzduchu a také, jak tření ovlivňuje pohyb. Součástí je Příběh s Vědou na kouli;
 • Nasaj a vypusť! Aneb pojďme si odměřit si přesný objem kapalin, zkusit pipetování a nebude chybět ani barevná duha;                                                                               

Přihlášení na sférické víkendovky ZDE.

A SFÉRICKÉ HŘIŠTĚ? To také nespí!  V sobotu SFÉRU ovládnou oblíbení Trpaslíci a v neděli se podíváme S Malým princem do vesmíru.

Přihlášení na program Sférického hřiště pro děti 5-9 let (s doprovodem rodičů, kteří jsou zdarma) je možné TADY

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY s ukázkou Vědy na kouli budou probíhat oba víkendové dny. Rezervovat své místo si můžete ZDE.

Láká vás Příběh s Vědou na kouli? Pak si vyberte z naší bohaté nabídky TADY.

 

Pozn. V případě technických potíží ohledně platby vstupenek, zrušení programů, nedoručení vstupenek do emailu, prosím kontaktujte Zákaznickou linku Enigoo na tel:+420 461 049 232

Těšíme se na vás. Moooooooc!

 

 

1 2 3