My jsme Sféra

Lektorka v laboratoři přírodopisu u mikroskopu

Markéta Sodomková
Garantka přírodopisu

Co ve sféře dělám?
Pracuji v laboratoři přírodopisu.  Ukazuji návštěvníkům svět kolem nás jiným pohledem. Vysvětluji zákonitosti a tajemství přírody a jak je příroda rozmanitá, pestrá a krásná. Těším se, že ukážu příchozím, že věda je pro každého a je zábavná.

Proč Sféra?
Nový začátek, úžasné technologie, skvělí lidé, věda, zábava a to vše propojené na jednom místě - ve Sféře…

Co mě baví mimo Sféru?
Ráda se toulám krajinou a pozoruji, co se kde děje a jak se během roku mění. Obdivuji odkaz předků v našich tradicích a jejich propojení s ročním chodem přírody. Pro svou úžasnou rodinu ráda peču a vařím. Přebytečnou energii z dobrého jídla se potom snažím vyplavat v bazénu. Dlouhé zimní večery trávím nejraději se zajímavou knihou u rozpálených kamen.

Garantka fyziky v laboratoři stojící u vybavení

Helena Drobná 
Garantka fyziky

Co ve Sféře dělám? 
Svou úlohu ve Sféře vidím v předávání svých zkušeností, znalostí a především svého nadšení pro poznávání světa kolem nás dětem i širší veřejnosti. Jako fyzikální chemik se dívám na svět ze všech možných perspektiv a ráda přicházím věcem na kloub. Spolu se skvělým týmem kolegů v tomto duchu tvořím výukové a vzdělávací programy. Současně jsem zde získala příležitost k vlastnímu růstu a obohatila svůj obzor o nekonečně bohatý pohled dětí.

Proč Sféra? 
Génius loci prostoru Automatických mlýnů a soutoku našich dvou řek mě přitahoval už dlouho. Zachování stavební památky i celého prostoru pro město a jeho obyvatele jsem si opravdu přála a podporovala. Fakt, že se součástí celého projektu stalo vzdělávací centrum polytechnického, multioborového zaměření, považuji za úžasné a mimořádné.  Smět být součástí, a to od prvních krůčků, je pro mě prostě splněný sen.

Co mě baví mimo Sféru? 
Ráda sportuji. Také se ráda toulám krajinou. Jsem vděčná, že žiji svůj život v této době, kdy je téměř neomezený přístup k informacím, a užívám si toho při sledování různých dokumentárních pořadů, rozhovorů se zajímavými osobnostmi, čtení knížek či poslouchání podcastů. 

Mám obrovské štěstí na lidi kolem sebe, svou rodinu a přátele, v jejichž společnosti je mi dobře kdekoli a při jakékoli činnosti.

Lektor v dílně

Jiří Samek
Garant laboratoře robotiky

Co ve Sféře dělám? 
Jsem odpovědným garantem učebny IT/ VR a robotiky.

Proč Sféra? 
Rád bych nabídl své zkušenosti čerpané ve světě průmyslu a robotiky všem žákům a široké veřejnosti, které zajímají nové trendy ve zmíněném oboru.

Co mě baví mimo Sféru? 
Rád sportuji a trávím čas s rodinou. Zajímám se o nové zajímavé projekty na trhu jako jsou startup, inovace a další trendy v průmyslu.

Lektor v dílně kovu

Pavel Švanda
Garant dílny kovu a dřeva

 

Co ve Sféře dělám?
Ve Sféře se starám o dílny dřeva  a kovu. Připravuji a vyučuji kurzech zaměřených na materiály – jejich vlastnosti a použití v našem běžném životě.

Proč Sféra?
Sféra umožňuje na jednom místě potkat zajímavé lidi, kteří rozumí svému oboru a také si poznatky z mnoha oblastí lidského poznání  vyzkoušet na vlastní kůži.

Co mě baví mimo Sféru
V současnosti je mým velkým koníčkem lukostřelba. Je to poměrně náročný sport „na hlavu i ruce“, ale lze si při něm odpočinout od běžných starostí. A navíc je lukostřelba silně návyková!

Hana Doušová

Hana Doušová
Garantka chemie

Co ve Sféře dělám? 
Ve Sféře jsem garantem laboratoře chemie, taktéž i lektorem výukových programů, kroužků, akcí/kurzů. Součástí mé práce je tvorba vzdělávacích programů, návrhy programů šitých na míru pro různé věkové skupiny s různým zaměřením, zajišťování provozu laboratoře a odborná příprava lektorů na výuku. 

Proč Sféra? 
Sféra je místem vzdělávání celé naší populace a to všech věkových kategorií. To považuji za velmi důležité a přínosné. Líbí se mi neuvěřitelná diverzita a možnosti, které toto okouzlující a dech beroucí prostředí nabízí.

Co mě baví mimo Sféru? 
Vše, co dělám, dělám s láskou. Baví mě život! Vždy s úsměvem a nadšením nejen pro vědu a techniku.😊
Kromě toho miluji sport, tanec, hudbu a činnosti spojené s kreativní tvorbou a dobré jídlo!

Anna Zapletalová

Anna Zapletalová
Garantka dílny grafiky

Co ve Sféře dělám? 
Ve Sféře (se) učím, rozvíjím talent a půjčuji si Boudníkova slova, že "každý člověk je umělec". Ptám se dětí, jestli chtějí ochutnat mrak a skoro všechny odpovídají, že ano. Experimentuji s obsahy v oblasti vizuální komunikace a toto poznání sdílím s mými žáky.

Proč Sféra?
Sféra mě baví svou odvážností a jasným názorem na smysluplné vzdělávání dětí, mladistvých a dospělých. O Automatických mlýnech jsem si vždycky myslela, že se stanou kulturní fabrikou, kde člověk může nasát inspirativní atmosféru, potkat lidi nebo zažít něco magického!

Co mě baví mimo Sféru?
Ve volném čase se ztrácím v lese, pracuji na zahradě, chodím do galerie, jezdím na kole, fotím, kreslím, píšu. Jako vodnáře mě fascinuje voda, ráda se koupu v řekách a někdy najdu prázdnou lasturu velevrubu malířského, z které pak vyrábím artefakty. Věnuji se umění a arteterapii, a mou vášní je tanec, hlavně Contemporary a Gaga.

Michal Špitálský

Michal Špitálský
Lektor grafiky 

Co dělám ve SFÉŘE?
Vyučuji grafický design a digitální ilustraci. V rámci toho pomáhám hledat inspiraci a nové metody těm, kteří chtějí posunout svoje designérské vize někam dále.

Proč SFÉRA?:
Digitalní ilustrace se dá vyučovat jen s tužkou a papírem, ale brzy se narazí na limity specifické pro médium.
SFÉRA má špíčkově vybavenou dílnu grafiky, kde se dá ilustrace a grafika učit bez hranic.
A taky je tu fajn kolektiv. :)

Co mě baví mimo SFÉRU?
Příběhy. Baví mě je tvořit, zachycovat, vyprávět a nebo jenom pozorovat. Proto čtu knihy, sleduji filmy a hraju hry. 
Mimo jiné taky natáčím filmy a objíždím svět po filmových festivalech se svým dokumentárním filmem.

Lektorka Eva v dílně chemie s dětmi

Eva Kašparová
Lektorka chemie

Co ve Sféře dělám?
Tradiční japonská batika i moderní barvení textilu.

Proč Sféra? 
Sféra- novinka ve vzdělávání a rozšiřování obzorů.

Co mě baví mimo Sféru? 
Kreslení, šití, běh, učení dětí.

Halina Šimková stojící v laboratoři přírodopisu

Halina Šimková
Lektorka přírodopisu

Co ve Sféře dělám?
Ve Sféře jsem lektorkou přírodopisu a s radostí provázím malé i velké nádherným světem živé přírody. Pomocí her a příběhů chci všem odkrývat jeho fascinující zákonitosti, dávat jim věci do souvislostí a probouzet v nich touhu po samostatném objevování.

 
Proč Sféra?
Sféra je jedinečná možnost dělat to, co mě těší a co mi dává smysl, a být při tom součástí společenství stejně naladěných inspirativních lidí, kteří své dávné dětské sny a radosti přetavili v chuť vybudovat živé centrum vědy a řemesel pro všechny zvídavé a tvořivé duše.


Co mě baví mimo Sféru?
Ráda trávím čas se svými nejbližšími, ráda pomáhám univerzitním studentům pronikat do tajů forenzní genetiky a matematiky, ráda se toulám a nacházím zapomenutá půvabná místa, ráda objevuju v knížkách, filmech i mezi lidmi strhující příběhy a okouzlující myšlenky, a čím dál raději se vracím ke svým kořenům a starým láskám, jako je malování a divadlo.

Lektorka dílny textilu u šicího stroje

Irena Adamová
Lektorka dílny textilu

Co ve Sféře dělám?
Lektorku v dílně textilu. Předám dál svou lásku k patchworku a šití, nadšení při vytváření nejrůznějších barevných kombinací a obrazců a radost z každého výrobku.

Proč Sféra?
Sféra je pro mě úžasný architektonický prostor a skvělé místo pro setkávání lidí, zastavení se, odhození starostí běžných dní a společné prožívání radostí z tvoření.

Co mě baví mimo Sféru?
Kromě toho, že mám na sobě často nitě od šití, najdete mě i umazanou od barev při malování nebo od hlíny při zahradničení. Vydržím dlouhé hodiny pátrat po svých předcích a sepisovat rodovou kroniku. A taky mám ráda dlouhé procházky přírodou s mým manželem a s naším psem.

Lektorka v dílně dřeva

Aneta Součková
Lektorka dílny dřeva

Co ve Sféře dělám?
Ve Sféře jsem lektorkou práce se dřevem.

Proč Sféra?
Protože nové vysněné zaměstnání a krásné prostředí.
 
Co mě baví mimo Sféru?
Vlastnoruční tvorba kostýmů a rekvizit(tzv. cosplay), dřevořezba, kresba, malba a soustružení. 

Lektor v dílně robotiky

Radek Otradovský
Lektor robotiky

 

 

Co ve Sféře dělám? 
Ve Sféře představuji svět programování a informatiky jak studentům, tak dospělým nadšencům. 
K dispozici máme moderní prostředky jako jsou programovatelné stavebnice, 3D skenery, virtuální realitu 
a velmi intuitivní software. Můj osobní cíl je ukázat svět programování strojů a robotů formou her.


Proč Sféra? 
Sféra si získala mou pozornost a obdiv ihned po první návštěvě. Poměrně dlouhou dobu jsem v sobě formoval vizi, 
jak můžu uplatnit svoje zkušenosti a dovednosti dalším nadšencům do moderních technologií bez ohledu na věku či zaměření. 
Sféra perfektně zapadla do mé vize a ihned jsem věděl, 
že je to to pravé místo, kde se můžu realizovat a kde můžu přispět v rozvoji nové generace samostatných a učenlivých osobností budoucnosti.


Co mě baví mimo Sféru?
Jsem konstruktér a programátor tělem i duší. Miluji stavebnice všeho druhu napříč obory, takže mě můžete vidět svářet, pájet, stavět, bourat, analyzovat, navrhovat, konstruovat i programovat. Kromě hravosti mi zůstala i soutěživost a aktivně se dodnes věnuji hraním šipek, 
stolnímu fotbálku, hraju squash a pořádám kurzy plavání pro děti.

Lektor dílny chemie stojící v učebně

Jan Vaňourek
Lektor chemie

 

Co ve Sféře dělám?
Jsem lektorem chemie.

Proč Sféra? 
Protože Sféru považuji za moderní projekt s velkým potenciálem předat znalosti a oslovit nové zájemce o vědu. 

Co mě baví mimo Sféru? 
Pracovat v laboratoři, učit se nové věci - myslím hlavně v chemii, poslouchat hudbu, experimentovat v kuchyni.

 

Karolína Kuhnová

Karolina Kuhnová
Lektorka Sférického hřiště

 

Co ve Sféře dělám?
Ve Sféře pracuju jako lektorka na Sférickém hřišti. 

Proč Sféra?
Protože se jedná o moderní vzdělávací centrum na krásném místě uprostřed Pardubic. 

Co mě baví mimo Sféru? 
Ve volném čase hodně chodím do přírody, hraju na klavír a varhany a miluju čtení knížek. Hodně času trávím s rodinou a s kamarády.

Hana Krauseová v dílně textilu

Hana Krauseová
Garantka dílny textilu
hana.krauseova@sferapardubice.eu
+420 739 594 029

Co ve Sféře dělám?

Starám se o to, aby naši studenti objevili svět textilu a nadchli se pro jeho kouzlo, pestrost a netušené možnosti. Hledám nové symbiózy a propojuji textil s dalšími obory zvenku i uvnitř ve Sféře.

Proč Sféra?

Protože tady spolu kamarádí věda, technika, řemeslo a kreativita.

Co mě baví mimo Sféru?

Baví mě mapy. Studovat i kreslit. Objevovat místa. A potom tam jít...

Josef Velebný

Josef Velebný
Lektor chemie

Co ve Sféře dělám? 
Jsem lektorem v laboratoři chemie. Společně s týmem šikovných lidí se podílím na přípravě a lektorování programů pro děti ze škol i veřejnost.

Proč Sféra? 
Pro studenta, kterého jeho obor baví, je to úžasná brigáda s možností získat zkušenost v práci s dětmi a pracovat s týmem stejně nadšených lidí. To vše v krásném novém prostoru Sféry.

Co mě baví mimo Sféru? 
Hraji na kytaru, vedu skautský oddíl a občas si zalezu po skalách.

Tomáš Vencl

Tomáš Vencl
Lektor přírodopisu

Co ve Sféře dělám? 
Ve Sféře lektoruji a připravuji výukové programy, které jsou pro všechny věkové kategorie. Najdete mě v učebně přírodopisu.

Proč Sféra?
Sféra je středobodem vědy a výzkumu, které jdou ruku v ruce s výukou a rozvojem dětí i dospělých.  

Co mě baví mimo Sféru? 
Baví mě turistika a bádání v přírodě. V oblibě mám také všemožné míčové sporty. Rád si poslechnu hudbu, občas si zahraju na kytaru. V neposlední řadě si u odpolední kávy rád čtu nějakou zajímavou knihu.

Klára Karimaghai

Klára Karimaghai
Garantka Laboratoře IT/ VR

Co ve Sféře dělám?  

Ve Sféře se můžeme potkávat například na mezigeneračním workshopu kyberbezpečnosti, na přednáškách o vědomé správě digitální stopy nebo o online etice a právech. Společně také můžeme pronikat do tajů virtuální reality a naučit se vytvářet zábavné a poučné scény. Těším se na setkání s naším prvním sférickým MetaHumanem! Také se věnuji výzkumu umělé inteligence a společně s týmem AI EduLab @ Sféra zkoumáme možnosti začlenění AI do vzdělávání nejen v rámci Sféry.
 
Proč Sféra? 
Sféra si mě získala jejím inovativním přístupem k vzdělávání, unikátní atmosférou podtrhovanou architekturou komplexu Automatických mlýnů a schopností přitáhnout zajímavé lidi, kteří se věnují tomu, co je baví. Dává mi prostor pro předávání a získávání znalostí z různých oborů, které spojuje společná vlastnost – inovace. Ihned po první návštěvě jsem věděla, že chci být její součástí.

Co mě baví mimo Sféru?

Baterky dobíjím u malířského plátna, na jóga matce nebo v horách. Radost do života mi přináší hudba různých žánrů, intuitivní tanec, a když jsem doma, potají si brnkám na klavír.

Žaneta Doskočilová

Žaneta Doskočilová
Lektorka dílny textilu

Co ve Sféře dělám?
Jsem v textilní dílně, kde budu vykonávat pozici lektorky a dozoru v otevřené dílně. Budu pomáhat s výrobou daného výrobku, s obsluhou šicích strojů,........ vždy tu budu hlavně pomáhat lidem, kteří si budou chtít něco vyrobit či opravit.

Proč Sféra?
Je to pro mě velice zajímavé smysluplné propojení všech dílen. Myslím si, že lidé, kteří zde pracují jsou "zapálení" pro předávání vědomostí a dovedností lidem, kteří o to projeví zájem.

Co mě baví mimo Sféru?
Ve svém volném čase se věnuji šití, baví mě vymýšlet nové věci. Ráda se věnuji i ruční práci. Tyto nápady na ruční výrobky následně realizuji s dětmi a seniory.

Michaela Danielová

Michaela Danielová
Lektorka tkaní v dílně textilu

Co ve Sféře dělám? 
Jsem lektorka tkaní v textilní dílně.

Proč Sféra?
Nabídka práce ve Sféře pro mne byla výzva k tomu posunout dál nejen sebe, ale hlavně řemeslo, kterému se věnuji, protože Sféra propojuje zdánlivě nepropojitelné světy moderní vědy a tradičních technologií.

Co mě baví mimo Sféru?
Tkaní, předení a jiné další ruční tvoření jsou pro mne nejen prací, ale i koníčkem a své zkušenosti předávám na svých kurzech, workshopech a edukativních programech pro děti. Volný, ale i pracovní čas trávím nejraději se svými dětmi a partnerem na naší malé farmě. 

Pavel Póczoš ve Sféře

Pavel Póczoš
Lektor neurochirurgie, anatomie

 

Co ve Sféře dělám?
Mým cílem je zprostředkovat znalosti o lidském těle a jeho fungování tak, aby to bylo naučné a zajímavé nejen pro ty, kteří mají hlubší znalosti z biologie člověka, ale pro každého, kdo přijde a bude otevřený novým informacím.

Proč Sféra?
Jednoduše proto, že mi od začátku přijde myšlenka a cíl celého projektu přirozeně sympatická. Věřím, že má smysl studentům i dalším zájemcům nabízet nové vzdělávací metody, respektive témata, která je budou posouvat dopředu.
 
Co mě baví mimo Sféru?
Na prvním místě je rodina a příjemně strávené chvíle s lidmi, kteří jsou naladění na stejnou vlnovou délku. A pak hned v závěsu je příroda, sport, práce, učení a vážná hudba.