Projekty

ERASMUS +

ODVAHA OBJEVOVAT / MALTA 

Ve dnech 3. – 9.11. 2024 probíhala v rámci projektu SFÉRA - ODVAHA OBJEVOVAT, 2024-1-CZ01-KA122-ADU-000226943 plánovaná mobilita pro zaměstnance SFÉRY. Účastníci mobilit byli Marií Demanuele, výkonnou manažerkou pro vzdělávání a projekty přivítáni v ESPLOŘE, kde si prohlédli expozice a účastnili se řady podnětných setkání. 

Kromě ESPLORY navštívili účastníci také například Národní agenturu pro muzea, konzervaci a kulturní dědictví – Heritage Malta nebo Laboratoř biokybernetiky Fakulty inženýrství na Univerzitě Malta.

Do své praxe si SFÉRA odnáší řadu inspirací pro zapojení zaměstnanců do implementace vzdělávacích programů, využití STEAM konceptu, který nabízí ideální platformu, jak propojit vědu, technologie a kreativitu  a inspiraci pro spolupráci s univerzitami a výzkumnými institucemi. 

Logo projektu EU
Logo Erasmus +
Projekt Malta

Společně kreativně – OPEN CALL 4 ART

Máš nápad, jak zlepšit svět? Pojď do toho s námi!  
Chceš změnit svět kolem sebe? Máš nápady, jak řešit problémy, které tě trápí? Hledáme mladé talenty, kteří chtějí udělat krok vpřed a přispět k lepší budoucnosti.  

Vzdělávací centrum SFÉRA, Galerie města Pardubic - GAMPA a Gočárova galerie se spojily, aby ve spolupráci s rakouskou Ars Electronicou a Společností pro kreativitu ve vzdělávání, vyhlásily výzvu pro studenty středních škol. 

Open Calls 4ART budou vyhlašovány každoročně pro studenty SŠ. Výzva podpoří vznik týmů (3-10 účastníků), které zahrnují umělecky nadané studenty, technicky nadané studenty a inovátory ve věku od 15 do 20 let. Týmy společně pracují na otevřených tématech, která vyžadují veškeré principy kreativního učení: spolupráci, týmovost, odvahu objevovat, vytrvalost a disciplínu, a hledají řešení pro budoucnost. 

Challenge pro rok 2025: NAVIGACE V CHAOSU Jak přežít v džungli dnešní doby?
Avízo výzvy proběhlo v prosinci. Pro studenty bude výzva vyhlášena v únoru. 

Projekt Společně kreativně – OPEN CALL for ART je financován díky Ministerstvu kultury a Národnímu plánu obnovy.  Výzva č. 0412 Podpora projektů kreativního učení III.
Okruh 2. Projekty podporující koordinaci činnosti v oblasti kreativního učení.

Cílem projektu je podpora a posílení prvků kreativního učení, jeho koordinace napříč uměleckými a vzdělávacími institucemi a zvýšení relevance kulturních institucí sídlících v areálu národní kulturní památky.  SFÉRA a organizace, které sídlí v areálu Automatických mlýnů (Gočárova galerie a GAMPA), ve spolupráci s Ars Electronicou, a dále organizacemi Creative Edge, Future Port Youth a Společnost pro kreativitu ve vzdělávání usilují o nalezení společného přístupu v oslovení středních škol a pomocí kreativního učení chtějí podpořit nové kompetence pro budoucnost. Smyslem projektu je upozornit na roli umění ve vzdělávání a jeho přínos pro hledání inovací.

 

 

Logo Národní plán obnovy
Logo Ministerstvo kultury
Logo EU
Open calls 4 ART

ERASMUS +

Partnerství SFÉRY a Tilburgské univerzity

Tým SFÉRY navštívil Univerzitu v Tilburgu, kde načerpal spoustu inspirace a poznatků o tom, jak umělá inteligence (AI) mění způsoby vzdělávání.

Univerzita se věnuje nejen výzkumu, ale také propojuje nové technologie s podnikáním prostřednictvím platformy IQONIC. Díky tomu jsme viděli, jak technologie mohou změnit způsob, jakým se učíme. Zajímavé bylo i setkání v laboratoři MindLabs. AI není jen o technických dovednostech, ale také o rozvíjení kreativity a kritického myšlení – což je v dnešní automatizované době klíčové.

Co nás obzvlášť zaujalo, byla silná spolupráce mezi univerzitou, veřejným sektorem a firmami. Projekty jako „Academic Collaborative Center“ nebo „Broad Prosperity program“ jsou příkladem toho, jak mohou společně inovovat a řešit aktuální výzvy.

Z Tilburgské univerzity jsme si odvezli spoustu inspirace, kterou chceme využít i v našich aktivitách ve SFÉŘE, abychom přispěli k efektivnímu vzdělávání. 

 

Logo EU
Logo Erasmus+
Tilburg partnerství

Kreativní učení

Sféra získala podporu z Ministerstva kultury ČR, Národního plánu obnovy, na projekt "Sféra učí kreativně". Cílem projektu je vytvoření 2 unikátních vzdělávacích programů na principu kreativního učení pro polytechnické obory se zapojením aktérů z kreativního sektoru a vzdělávání lektorů v oblasti kreativního učení.

Společně jsme 15.11.2023 realizovali seminář k principům kreativního učení, který vedly Katarína Kalivodová a Zuzana Demlová ze Společnosti pro kreativitu ve vzdělávání (SPVK)

SPVK podporuje koncepční rozvoj kreativního učení. Je iniciátorem platformy uMĚNÍM sdružující umělecké organizace působící ve vzdělávání a jsme odborným partnerem Nadačního fondu Eduzměna. Více než pět let realizuje program Kreativní partnerství, který vyvinula britská organizace Creativity, Culture and Education a úspěšně probíhá v mnoha zemích po celém světě a díky nám i v České republice.

Během workshopu ve Sféře jsme pojmenovávali principy kreativity, rozvíjeli kreativní návyky mysli a testovali vysoce funkční prostředí pro učení.

Mezi otázkami, které jsme si kladli i zodpovídali, zaznělo:

  • Co jsou zásadní přínosy rozvoje kreativity a kreativního myšlení u žáků a učitelů? 
  • Čím kreativita a kreativní myšlení obecně obohacují vzdělávací proces? 
  • Jaký je rozdíl mezi uměním a kreativitou, uměleckým myšlením a kreativním myšlením a jakou roli má umění pro rozvoj kreativity?


Ve Sféře připravujeme dva unikátní programy na principu kreativního učení pro polytechnické obory se zapojením aktérů z kreativního sektoru. První má název „Je citron kyselý?“ , který se kreativně v rámci vytváření obsahu přejmenoval na „Chemie ve službách Holmese“ a propojuje scénické umění a chemii. Druhý, Dinosaurus, propojuje biologii, grafiku a rukodělnou činnost v textilní dílně. 

Kreativní učení

Chemie ve službách Sherlocka Holmese

Dalším projektem v rámci Kreativního učení je Chemie ve službách Sherlocka Holmese, který jsme úspěšně odpilotovali ve Sféře. Projekt je podpořen z Národního plánu obnovy Ministerstva kultury ČR.

Program pro základní školy, kde studenti vyšetřeují detektivní případ pomocí chemických postupů. 

 

 

 

Logo Ministerstva kultury ČR
Logo Národní plán obnovy
Logo EU Next Generations
Lektoři v laboratoři v programu Sherlocka Holmese

Implementace Dlouhodobého záměru Pardubického kraje

Vzdělávací centrum SFÉRA se z pozice jednoho z partnerů s finančním příspěvkem podílí na realizaci projektu Implementace Dlouhodobého záměru Pardubického kraje, a to konkrétně realizací dílčí klíčové aktivity č. 2.12 Implementace dalších aktivit naplánovaných v DZ kraje – Rozvoj polytechnického vzdělávání I.

Cílem této aktivity je rozvoj polytechnických kompetencí žáků středních škol prostřednictvím nabídky rozmanitých vzdělávacích programů. Projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Operačního programu Jan Ámos Komenský. 

Hash žádosti: 0b8gD8
Doba realizace projektu: 2024 - 2028

 

Loga partnerů

Místní akční plán rozvoje vzdělávání v ORP Pardubice IV

Vzdělávací centrum SFÉRA se z pozice jednoho z partnerů s finančním příspěvkem podílí na realizaci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání v ORP Pardubice IV. Cílem projektu je zkvalitnění vzdělávaní v mateřských a základních školách v daném území v reakci na problémy a potřeby tohoto území prostřednictvím KA Aktivita 4 - Implementace akčních plánů.

V rámci aktivity bude podpořena implementace opatření uvedených v předchozích akčních plánech. Vzdělávací centrum SFÉRA se podílí na realizaci projektu realizací různých programů, workshopů a vzdělávacích akcí. Projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Operačního programu Jan Amos Komenský.


Registrační číslo projektu: CZ.02.02.XX/00/23_017/0009001
Doba realizace projektu: 2024 - 2025

Loga partnerů
Vzdělávání a pokusy ve SFÉŘE