Projekty

Kreativní učení

Sféra získala podporu z Ministerstva kultury ČR, Národního plánu obnovy, na projekt "Sféra učí kreativně". Cílem projektu je vytvoření 2 unikátních vzdělávacích programů na principu kreativního učení pro polytechnické obory se zapojením aktérů z kreativního sektoru a vzdělávání lektorů v oblasti kreativního učení.

Společně jsme 15.11.2023 realizovali seminář k principům kreativního učení, který vedly Katarína Kalivodová a Zuzana Demlová ze Společnosti pro kreativitu ve vzdělávání (SPVK)

SPVK podporuje koncepční rozvoj kreativního učení. Je iniciátorem platformy uMĚNÍM sdružující umělecké organizace působící ve vzdělávání a jsme odborným partnerem Nadačního fondu Eduzměna. Více než pět let realizuje program Kreativní partnerství, který vyvinula britská organizace Creativity, Culture and Education a úspěšně probíhá v mnoha zemích po celém světě a díky nám i v České republice.

Během workshopu ve Sféře jsme pojmenovávali principy kreativity, rozvíjeli kreativní návyky mysli a testovali vysoce funkční prostředí pro učení.

Mezi otázkami, které jsme si kladli i zodpovídali, zaznělo:

  • Co jsou zásadní přínosy rozvoje kreativity a kreativního myšlení u žáků a učitelů? 
  • Čím kreativita a kreativní myšlení obecně obohacují vzdělávací proces? 
  • Jaký je rozdíl mezi uměním a kreativitou, uměleckým myšlením a kreativním myšlením a jakou roli má umění pro rozvoj kreativity?


Ve Sféře připravujeme dva unikátní programy na principu kreativního učení pro polytechnické obory se zapojením aktérů z kreativního sektoru. První má název „Je citron kyselý?“ , který se kreativně v rámci vytváření obsahu přejmenoval na „Chemie ve službách Holmese“ a propojuje scénické umění a chemii. Druhý, Dinosaurus, propojuje biologii, grafiku a rukodělnou činnost v textilní dílně. 

Workshop kreativní učení

Chemie ve službách Sherlocka Holmese

Dalším projektem v rámci Kreativního učení je Chemie ve službách Sherlocka Holmese, který jsme úspěšně odpilotovali ve Sféře. Projekt je podpořen z Národního plánu obnovy Ministerstva kultury ČR.

Program pro základní školy, kde studenti vyšetřeují detektivní případ pomocí chemických postupů. 

 

 

 

Logo Ministerstva kultury ČR
Logo Národní plán obnovy
Logo EU Next Generations
Lektoři v laboratoři v programu Sherlocka Holmese