Kalendář událostí

Rozvrh akcí květen 2024

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Fyzika Temperament vody

Termín
2024-05-24 08:3010:00
Lektor
Helena Drobná
Učebna
Fyzika/Robotika, 5.poschodí, dveře č. 5.11
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
4. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Pomocí názorných experimentů se pokusíme nalézt odpověď na otázky: Jaký je rozdíl mezi teplotou a teplem? Jakou roli při vymezení obou těchto veličin hrála a stále hraje voda? Praktické experimenty, digitální záznam dat, tvorba grafů a jejich vyhodnocení. Význam tepla a chladu pro naši civilizaci.

Předpoklady: Základní představa, co je teplota, vnitřní energie, teplo a tepelná kapacita.

Cíle:

  • Studenti si prostřednictvím jednoduchých experimentů uvědomí, co je teplota a její význam pro stav hmoty.
  • Studenti si samostatně nakalibrují teploměr na celsiovu stupnici teploty a osvojí si tak vazbu celsiovy stupnice na skupenské formy čisté vody.
  • Studenti si prostřednictvím měřících senzorů Passco proměří změnu teploty při míšení ledu a vody. Získanou grafickou závislost vyhodnotí ve smyslu tepelné bilance a výpočtu tepelné kapacity.
  • Studenti si experimentálně vyzkouší vliv vybraných chemických a fyzikálních efektů na teplotu vody a jejích skupenství mimo standardní stav.
  • Studenti si prostřednictvím měřících senzorů Passco proměří změnu teploty při míšení kapalné vody nebo také ledu a soli (NaCl). Při vyhodnocení si vypočítají spotřebované teplo – endotermní děje, skupenské teplo, rozpouštěcí teplo.

Návaznost na program: Teplota, teplo, vnitřní energie, skupenské změny hmoty, tepelné bilance, kalorimetrie.

Chemie Chemie ve službách Sherlocka Holmese - 6. - 9. třída ZŠ

Termín
2024-05-24 08:3010:00
Lektor
Hana Doušová
Učebna
Chemie, 5.poschodí, dveře č. 5.06
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Na panství lady Campbell došlo ke zločinu a na místo je povolán slovutný Sherlock Holmes. Kde by ale tentokrát byl bez pomocníků, kteří se pod taktovkou dr. Watsonové chopí metod forenzní chemie!  V našem jedenapůlhodinovém kreativním programu se věnujeme porozumění kyselostí a zásaditosti, seznamujeme se s příklady kyselin a zásad a používáme rostlinné acidobazické indikátory k rozluštění záhady.  

Předpoklad: Žádné speciální požadavky nejsou. 

V laboratoři chemie nás výukový tandem herec-lektorka seznámí s obrysy příběhu a se zásadami bezpečnosti. Budeme samostatně zkoumat vlastnosti kyselých a zásaditých látek, a na základě zjištěného samostatně navrhovat vhodný postup našeho vyšetřování. Vyzkoušíme si jednoduché laboratorní postupy forenzní chemie, při nichž budeme pracovat s rostlinnými acidobazickými indikátory. 

 

Projekt „SFÉRA učí kreativně“ byl realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a MK ČR. 

 

Návaznost na program: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Chemie – analytická chemie Tematický celek: Přírodní indikátor pH, acidobazické reakce Průřezové téma: Kyselost a zásaditost, určení pH pomocí indikátoru Mezipředmětové vztahy: Potraviny 

IT/VR Cesta do virtuálního světa: Objevujeme virtuální realitu

Termín
2024-05-24 08:3010:00
Lektor
Klára Karimaghai
Učebna
IT/VR, 5.poschodí, dveře č. 5.12
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Tento workshop o virtuální realitě studentům nabízí fascinující zážitek a učení v několika fázích. Na začátku se studenti účastní interaktivního kvízu, který slouží k otevření diskuze o virtuální realitě. Teoretická část zahrnuje historický přehled a ukázky využití VR v praxi. V praktické části si skupiny studentů samy vytvoří virtuální svět a ZOO, což zahrnuje skupinovou i individuální práci. Pracujeme v aplikaci CoSpaceEdu a své návrhy skupina uvidí ve VR Headsetu. Každý student si samostatně vytvoří svou vlastní zoologickou zahradu, kterou poté pomocí VR Headsetu navštíví. Workshop zakončuje diskuse o přínosu virtuální reality a nabízí prostor pro dotazy a zpětnou vazbu.

Předpoklady:

· Základní znalost a orientace práce s PC (dle RVP MŠMT);

· Komunikativnost, vlastní formulace myšlenek a vyjadřování v souvislém ústním projevu;

· Kooperace, dodržování pokynů lektora a zásad bezpečnosti při práci s technikou.

Cíle: Tento workshop dětem poskytne základní povědomí o virtuální realitě a umožní jim zažít několik interaktivních zážitků v tomto prostředí. Interaktivní prvky a praktická ukázka tvorby ve VR by měly být inspirací pro jejich vlastní kreativní projekty v této nové digitální realitě a pro její využití pro vzdělávání, objevování a výzkum.

Návaznost na program: Informační technologie; Virtuální realita inspiruje k objevování dalších IT dovedností, které jsou potřeba pro její tvorbu – např. základy programování; Inspirace pro využití VR ve výuce – děti mohou podniknout virtuální exkurze, zkoumat objekty, vyzkoušet si simulace, tvořit prezentace pro své spolužáky, apod.; Používání a tvorba virtuální reality podporuje kreativitu, kritické myšlení a týmovou spolupráci; Zvyšuje úroveň digitálních dovedností a nabízí nespočet příležitostí k efektivnímu využití nových technologií nejen ve vzdělávání.

Přírodopis Moje jedinečnost

Termín
2024-05-24 08:3010:00
Lektor
Markéta Sodomková
Učebna
Přírodopis, 5.poschodí, dveře č. 5.05
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
8. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Moje jedinečnost zavede žáky do fascinujícího světa lidské variability, v němž budeme společně zkoumat vlastní jedinečné znaky, jako je struktura duhovky, morfologie tváře či nezaměnitelná osobní motorika ruky. Vyzkoušíme si, jak funguje identifikace ve světě biometrie, a ponoříme se i do světa variability smyslového vnímání.

Fyzika Sluneční soustava — Vesmír v malíku

Termín
2024-05-24 08:3010:00
Lektor
Helena Drobná
Učebna
Fyzika/Robotika, 5.poschodí, dveře č. 5.11
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
7. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Pojďme společně projít jedním z největších dobrodružství, ve kterém člověk poprvé vykročil od mýtů a bájí k vědeckému poznávání fungování přírody a Vesmíru. Bez přímého měření, ale pomocí základní geometrie a trigonometrie se naučíte určovat vzdálenosti i velikost velmi vzdálených objektů. Prakticky si vyzkoušíte funkci základních geometrických optických těles. Nahlédneme na mechanismy vztahu a pohybu těles Sluneční soustavy. Rozkryjeme Einsteinem navrženou teorii relativity. 

Předpoklady:

  • Zeměpis — základní představa, co je Sluneční soustava a jakými tělesy je tvořena;
  • Matematika — trigonometrie, Pythagorova věta;
  • Fyzika — optika, optoscká tělesa

Cíle: Žáci si myšlenkově projdou jedním z největších lidských dobrodružství, ve kterém člověk poprvé vykročil od mýtů a bájí k vědeckému poznávání fungování přírody a Vesmíru. Žáci si na konkrétním příkladu rozměrů prvků Sluneční soustavy vyzkouší využití geometrie a trigonometrie pro určování velkých vzdáleností a rozměrů vzdálených předmětů. Žáci si prakticky vyzkouší funkci a princip základních optických těles.

Návaznost na program: Matematika — geometrie a trigonometrie; Fyzika — optika; Zeměpis — velikost a vzdálenost těles Sluneční soustavy.

Grafika Obálka časopisu v Photoshopu

Termín
2024-05-24 08:3010:00
Lektor
Anna Zapletalová
Učebna
Grafika, 4.poschodí, dveře č. 4.13
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
1. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Grafický design je všude kolem nás a setkáváme se s ním každý den. Jak ale všechno grafické vzniká? Přijďte si vyzkoušet práci s Photoshopem - nejrozšířenějším grafickým programem na světě a staň se pro jednou pánem své reality. Během programu se naučíš upravovat fotografie a vytvoříš obálku časopisu podle vlastní fantasie!

Cíle:

  • Rozšíření znalostí o grafickém designu
  • Rozvíjení talentu
  • Rozvoj tvůrčího myšlení a svobody
  • Nácvik sociálních dovedností
  • Nácvik komunikačních dovedností
  • Rozvoj jemné motoriky

Návaznost na program: Informatika, výtvarná výchova, mezioborově pro všechny předměty - prezentace projektů, zpracování zápisů ve škole, vyjádření myšlenek ve skice, vizuální doprovod v textu, vyjádření myšlenky pomocí kresby, obrazové zápisy.

Přírodopis Svět dinosaurů aneb Strategie přežití

Termín
2024-05-24 08:3012:00
Lektor
Hana Krauseová
Učebna
Kov, 4.poschodí, dveře č. 4.06
Kapacita
30 dětí
Doporučeno
1. - 5. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Jak vypadala krajina v éře dinosaurů, a jak se jim v ní žilo? V našem komponovaném dvouapůlhodinovém dopoledním programu pro celou třídu, připraveném ve spolupráci učebny biologie, grafiky a textilu, se věnujeme vytváření prvních představ o evoluci a biologii adaptace. Rozvíjíme kreativní učení, teamovou spolupráci, fantazii, rukodělnou zručnost a jemnou motoriku. Využíváme nejen moderní technologie, ale také vracíme děti k práci s texturami a přírodními materiály.

Budeme pracovat s fosiliemi, mikroskopy, a ke svému zkoumání použijeme také provázek a vaječné skořápky. Naši vědeckou laboratoř následně proměníme v kreativní studio a vytvoříme stylizovanou druhohorní krajinu. Připravíme si tak autentickou scénu pro nástup hlavních aktérů, dinosaurů. Ty vyrobíme z textilních materiálů a do své tvorby promítneme poznatky o jejich anatomii i struktuře. Celou závěrečnou scénu digitálně nasnímáme, a kromě originálního záznamu si ze Sféry odneseme i vlastnoručně vyrobené artefakty. 

Projekt „SFÉRA učí kreativně“ byl realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a MK ČR. 

 
 

Návaznost na programČlověk a jeho svět, Člověk a příroda.

Doba trvání programu: 8.30 - 10.00, přestávka, 10.30 - 12.00

Fyzika Temperament vody

Termín
2024-05-24 10:3012:00
Lektor
Helena Drobná
Učebna
Fyzika/Robotika, 5.poschodí, dveře č. 5.11
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
4. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Pomocí názorných experimentů se pokusíme nalézt odpověď na otázky: Jaký je rozdíl mezi teplotou a teplem? Jakou roli při vymezení obou těchto veličin hrála a stále hraje voda? Praktické experimenty, digitální záznam dat, tvorba grafů a jejich vyhodnocení. Význam tepla a chladu pro naši civilizaci.

Předpoklady: Základní představa, co je teplota, vnitřní energie, teplo a tepelná kapacita.

Cíle:

  • Studenti si prostřednictvím jednoduchých experimentů uvědomí, co je teplota a její význam pro stav hmoty.
  • Studenti si samostatně nakalibrují teploměr na celsiovu stupnici teploty a osvojí si tak vazbu celsiovy stupnice na skupenské formy čisté vody.
  • Studenti si prostřednictvím měřících senzorů Passco proměří změnu teploty při míšení ledu a vody. Získanou grafickou závislost vyhodnotí ve smyslu tepelné bilance a výpočtu tepelné kapacity.
  • Studenti si experimentálně vyzkouší vliv vybraných chemických a fyzikálních efektů na teplotu vody a jejích skupenství mimo standardní stav.
  • Studenti si prostřednictvím měřících senzorů Passco proměří změnu teploty při míšení kapalné vody nebo také ledu a soli (NaCl). Při vyhodnocení si vypočítají spotřebované teplo – endotermní děje, skupenské teplo, rozpouštěcí teplo.

Návaznost na program: Teplota, teplo, vnitřní energie, skupenské změny hmoty, tepelné bilance, kalorimetrie.

Chemie Chemie ve službách Sherlocka Holmese - 6. - 9. třída ZŠ

Termín
2024-05-24 10:3012:00
Lektor
Hana Doušová
Učebna
Chemie, 5.poschodí, dveře č. 5.06
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Na panství lady Campbell došlo ke zločinu a na místo je povolán slovutný Sherlock Holmes. Kde by ale tentokrát byl bez pomocníků, kteří se pod taktovkou dr. Watsonové chopí metod forenzní chemie!  V našem jedenapůlhodinovém kreativním programu se věnujeme porozumění kyselostí a zásaditosti, seznamujeme se s příklady kyselin a zásad a používáme rostlinné acidobazické indikátory k rozluštění záhady.  

Předpoklad: Žádné speciální požadavky nejsou. 

V laboratoři chemie nás výukový tandem herec-lektorka seznámí s obrysy příběhu a se zásadami bezpečnosti. Budeme samostatně zkoumat vlastnosti kyselých a zásaditých látek, a na základě zjištěného samostatně navrhovat vhodný postup našeho vyšetřování. Vyzkoušíme si jednoduché laboratorní postupy forenzní chemie, při nichž budeme pracovat s rostlinnými acidobazickými indikátory. 

 

Projekt „SFÉRA učí kreativně“ byl realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a MK ČR. 

 

Návaznost na program: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Chemie – analytická chemie Tematický celek: Přírodní indikátor pH, acidobazické reakce Průřezové téma: Kyselost a zásaditost, určení pH pomocí indikátoru Mezipředmětové vztahy: Potraviny 

IT/VR Cesta do virtuálního světa: Objevujeme virtuální realitu

Termín
2024-05-24 10:3012:00
Lektor
Klára Karimaghai
Učebna
IT/VR, 5.poschodí, dveře č. 5.12
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Tento workshop o virtuální realitě studentům nabízí fascinující zážitek a učení v několika fázích. Na začátku se studenti účastní interaktivního kvízu, který slouží k otevření diskuze o virtuální realitě. Teoretická část zahrnuje historický přehled a ukázky využití VR v praxi. V praktické části si skupiny studentů samy vytvoří virtuální svět a ZOO, což zahrnuje skupinovou i individuální práci. Pracujeme v aplikaci CoSpaceEdu a své návrhy skupina uvidí ve VR Headsetu. Každý student si samostatně vytvoří svou vlastní zoologickou zahradu, kterou poté pomocí VR Headsetu navštíví. Workshop zakončuje diskuse o přínosu virtuální reality a nabízí prostor pro dotazy a zpětnou vazbu.

Předpoklady:

· Základní znalost a orientace práce s PC (dle RVP MŠMT);

· Komunikativnost, vlastní formulace myšlenek a vyjadřování v souvislém ústním projevu;

· Kooperace, dodržování pokynů lektora a zásad bezpečnosti při práci s technikou.

Cíle: Tento workshop dětem poskytne základní povědomí o virtuální realitě a umožní jim zažít několik interaktivních zážitků v tomto prostředí. Interaktivní prvky a praktická ukázka tvorby ve VR by měly být inspirací pro jejich vlastní kreativní projekty v této nové digitální realitě a pro její využití pro vzdělávání, objevování a výzkum.

Návaznost na program: Informační technologie; Virtuální realita inspiruje k objevování dalších IT dovedností, které jsou potřeba pro její tvorbu – např. základy programování; Inspirace pro využití VR ve výuce – děti mohou podniknout virtuální exkurze, zkoumat objekty, vyzkoušet si simulace, tvořit prezentace pro své spolužáky, apod.; Používání a tvorba virtuální reality podporuje kreativitu, kritické myšlení a týmovou spolupráci; Zvyšuje úroveň digitálních dovedností a nabízí nespočet příležitostí k efektivnímu využití nových technologií nejen ve vzdělávání.

Přírodopis Moje jedinečnost

Termín
2024-05-24 10:3012:00
Lektor
Markéta Sodomková
Učebna
Přírodopis, 5.poschodí, dveře č. 5.05
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
8. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Moje jedinečnost zavede žáky do fascinujícího světa lidské variability, v němž budeme společně zkoumat vlastní jedinečné znaky, jako je struktura duhovky, morfologie tváře či nezaměnitelná osobní motorika ruky. Vyzkoušíme si, jak funguje identifikace ve světě biometrie, a ponoříme se i do světa variability smyslového vnímání.

Fyzika Sluneční soustava — Vesmír v malíku

Termín
2024-05-24 10:3012:00
Lektor
Helena Drobná
Učebna
Fyzika/Robotika, 5.poschodí, dveře č. 5.11
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
7. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Pojďme společně projít jedním z největších dobrodružství, ve kterém člověk poprvé vykročil od mýtů a bájí k vědeckému poznávání fungování přírody a Vesmíru. Bez přímého měření, ale pomocí základní geometrie a trigonometrie se naučíte určovat vzdálenosti i velikost velmi vzdálených objektů. Prakticky si vyzkoušíte funkci základních geometrických optických těles. Nahlédneme na mechanismy vztahu a pohybu těles Sluneční soustavy. Rozkryjeme Einsteinem navrženou teorii relativity. 

Předpoklady:

  • Zeměpis — základní představa, co je Sluneční soustava a jakými tělesy je tvořena;
  • Matematika — trigonometrie, Pythagorova věta;
  • Fyzika — optika, optoscká tělesa

Cíle: Žáci si myšlenkově projdou jedním z největších lidských dobrodružství, ve kterém člověk poprvé vykročil od mýtů a bájí k vědeckému poznávání fungování přírody a Vesmíru. Žáci si na konkrétním příkladu rozměrů prvků Sluneční soustavy vyzkouší využití geometrie a trigonometrie pro určování velkých vzdáleností a rozměrů vzdálených předmětů. Žáci si prakticky vyzkouší funkci a princip základních optických těles.

Návaznost na program: Matematika — geometrie a trigonometrie; Fyzika — optika; Zeměpis — velikost a vzdálenost těles Sluneční soustavy.

Grafika Obálka časopisu v Photoshopu

Termín
2024-05-24 10:3012:00
Lektor
Anna Zapletalová
Učebna
Grafika, 4.poschodí, dveře č. 4.13
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
1. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Grafický design je všude kolem nás a setkáváme se s ním každý den. Jak ale všechno grafické vzniká? Přijďte si vyzkoušet práci s Photoshopem - nejrozšířenějším grafickým programem na světě a staň se pro jednou pánem své reality. Během programu se naučíš upravovat fotografie a vytvoříš obálku časopisu podle vlastní fantasie!

Cíle:

  • Rozšíření znalostí o grafickém designu
  • Rozvíjení talentu
  • Rozvoj tvůrčího myšlení a svobody
  • Nácvik sociálních dovedností
  • Nácvik komunikačních dovedností
  • Rozvoj jemné motoriky

Návaznost na program: Informatika, výtvarná výchova, mezioborově pro všechny předměty - prezentace projektů, zpracování zápisů ve škole, vyjádření myšlenek ve skice, vizuální doprovod v textu, vyjádření myšlenky pomocí kresby, obrazové zápisy.

IT/VR Cesta do virtuálního světa: Objevujeme virtuální realitu

Termín
2024-05-24 12:3014:00
Lektor
Klára Karimaghai
Učebna
IT/VR, 5.poschodí, dveře č. 5.12
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Tento workshop o virtuální realitě studentům nabízí fascinující zážitek a učení v několika fázích. Na začátku se studenti účastní interaktivního kvízu, který slouží k otevření diskuze o virtuální realitě. Teoretická část zahrnuje historický přehled a ukázky využití VR v praxi. V praktické části si skupiny studentů samy vytvoří virtuální svět a ZOO, což zahrnuje skupinovou i individuální práci. Pracujeme v aplikaci CoSpaceEdu a své návrhy skupina uvidí ve VR Headsetu. Každý student si samostatně vytvoří svou vlastní zoologickou zahradu, kterou poté pomocí VR Headsetu navštíví. Workshop zakončuje diskuse o přínosu virtuální reality a nabízí prostor pro dotazy a zpětnou vazbu.

Předpoklady:

· Základní znalost a orientace práce s PC (dle RVP MŠMT);

· Komunikativnost, vlastní formulace myšlenek a vyjadřování v souvislém ústním projevu;

· Kooperace, dodržování pokynů lektora a zásad bezpečnosti při práci s technikou.

Cíle: Tento workshop dětem poskytne základní povědomí o virtuální realitě a umožní jim zažít několik interaktivních zážitků v tomto prostředí. Interaktivní prvky a praktická ukázka tvorby ve VR by měly být inspirací pro jejich vlastní kreativní projekty v této nové digitální realitě a pro její využití pro vzdělávání, objevování a výzkum.

Návaznost na program: Informační technologie; Virtuální realita inspiruje k objevování dalších IT dovedností, které jsou potřeba pro její tvorbu – např. základy programování; Inspirace pro využití VR ve výuce – děti mohou podniknout virtuální exkurze, zkoumat objekty, vyzkoušet si simulace, tvořit prezentace pro své spolužáky, apod.; Používání a tvorba virtuální reality podporuje kreativitu, kritické myšlení a týmovou spolupráci; Zvyšuje úroveň digitálních dovedností a nabízí nespočet příležitostí k efektivnímu využití nových technologií nejen ve vzdělávání.

Chemie Chemie ve službách Sherlocka Holmese - 6. - 9. třída ZŠ

Termín
2024-05-24 12:3014:00
Lektor
Hana Doušová
Učebna
Chemie, 5.poschodí, dveře č. 5.06
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Na panství lady Campbell došlo ke zločinu a na místo je povolán slovutný Sherlock Holmes. Kde by ale tentokrát byl bez pomocníků, kteří se pod taktovkou dr. Watsonové chopí metod forenzní chemie!  V našem jedenapůlhodinovém kreativním programu se věnujeme porozumění kyselostí a zásaditosti, seznamujeme se s příklady kyselin a zásad a používáme rostlinné acidobazické indikátory k rozluštění záhady.  

Předpoklad: Žádné speciální požadavky nejsou. 

V laboratoři chemie nás výukový tandem herec-lektorka seznámí s obrysy příběhu a se zásadami bezpečnosti. Budeme samostatně zkoumat vlastnosti kyselých a zásaditých látek, a na základě zjištěného samostatně navrhovat vhodný postup našeho vyšetřování. Vyzkoušíme si jednoduché laboratorní postupy forenzní chemie, při nichž budeme pracovat s rostlinnými acidobazickými indikátory. 

 

Projekt „SFÉRA učí kreativně“ byl realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a MK ČR. 

 

Návaznost na program: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Chemie – analytická chemie Tematický celek: Přírodní indikátor pH, acidobazické reakce Průřezové téma: Kyselost a zásaditost, určení pH pomocí indikátoru Mezipředmětové vztahy: Potraviny 

Fyzika Temperament vody

Termín
2024-05-24 12:3014:00
Lektor
Helena Drobná
Učebna
Fyzika/Robotika, 5.poschodí, dveře č. 5.11
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
4. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Pomocí názorných experimentů se pokusíme nalézt odpověď na otázky: Jaký je rozdíl mezi teplotou a teplem? Jakou roli při vymezení obou těchto veličin hrála a stále hraje voda? Praktické experimenty, digitální záznam dat, tvorba grafů a jejich vyhodnocení. Význam tepla a chladu pro naši civilizaci.

Předpoklady: Základní představa, co je teplota, vnitřní energie, teplo a tepelná kapacita.

Cíle:

  • Studenti si prostřednictvím jednoduchých experimentů uvědomí, co je teplota a její význam pro stav hmoty.
  • Studenti si samostatně nakalibrují teploměr na celsiovu stupnici teploty a osvojí si tak vazbu celsiovy stupnice na skupenské formy čisté vody.
  • Studenti si prostřednictvím měřících senzorů Passco proměří změnu teploty při míšení ledu a vody. Získanou grafickou závislost vyhodnotí ve smyslu tepelné bilance a výpočtu tepelné kapacity.
  • Studenti si experimentálně vyzkouší vliv vybraných chemických a fyzikálních efektů na teplotu vody a jejích skupenství mimo standardní stav.
  • Studenti si prostřednictvím měřících senzorů Passco proměří změnu teploty při míšení kapalné vody nebo také ledu a soli (NaCl). Při vyhodnocení si vypočítají spotřebované teplo – endotermní děje, skupenské teplo, rozpouštěcí teplo.

Návaznost na program: Teplota, teplo, vnitřní energie, skupenské změny hmoty, tepelné bilance, kalorimetrie.

Fyzika Sluneční soustava — Vesmír v malíku

Termín
2024-05-24 12:3014:00
Lektor
Helena Drobná
Učebna
Fyzika/Robotika, 5.poschodí, dveře č. 5.11
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
7. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Pojďme společně projít jedním z největších dobrodružství, ve kterém člověk poprvé vykročil od mýtů a bájí k vědeckému poznávání fungování přírody a Vesmíru. Bez přímého měření, ale pomocí základní geometrie a trigonometrie se naučíte určovat vzdálenosti i velikost velmi vzdálených objektů. Prakticky si vyzkoušíte funkci základních geometrických optických těles. Nahlédneme na mechanismy vztahu a pohybu těles Sluneční soustavy. Rozkryjeme Einsteinem navrženou teorii relativity. 

Předpoklady:

  • Zeměpis — základní představa, co je Sluneční soustava a jakými tělesy je tvořena;
  • Matematika — trigonometrie, Pythagorova věta;
  • Fyzika — optika, optoscká tělesa

Cíle: Žáci si myšlenkově projdou jedním z největších lidských dobrodružství, ve kterém člověk poprvé vykročil od mýtů a bájí k vědeckému poznávání fungování přírody a Vesmíru. Žáci si na konkrétním příkladu rozměrů prvků Sluneční soustavy vyzkouší využití geometrie a trigonometrie pro určování velkých vzdáleností a rozměrů vzdálených předmětů. Žáci si prakticky vyzkouší funkci a princip základních optických těles.

Návaznost na program: Matematika — geometrie a trigonometrie; Fyzika — optika; Zeměpis — velikost a vzdálenost těles Sluneční soustavy.

IT/VR AI prakticky: Co všechno (ne)umí umělá inteligence

Termín
2024-05-24 12:3014:00
Lektor
Klára Karimaghai
Učebna
IT/VR, 5.poschodí, dveře č. 5.12
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Naše workshopové setkání "AI prakticky: Co všechno (ne)umí umělá inteligence" je navrženo speciálně pro základní a střední školy a umožní účastníkům poznat svět umělé inteligence z praktického hlediska. Během tohoto workshopu se žáci dozvědí, jak AI funguje a jaké jsou její aktuální možnosti a omezení. Praktickými demonstracemi a cvičeními budou moci sami experimentovat s AI aplikacemi a zjistit, kde má AI své síly a kde narazí na limity. Tímto způsobem jim umožníme hlubší porozumění této technologie, která hraje stále významnější roli ve světě kolem nás.

Předpoklady:

· Základní znalost a orientace práce s PC (dle RVP MŠMT);

· Komunikativnost, vlastní formulace myšlenek a vyjadřování v souvislém ústním projevu;

· Kooperace, dodržování pokynů lektora a zásad bezpečnosti při práci s technikou.

Cíle: Tento workshop je pro žáky skvělou příležitostí, aby se dozvěděly více o tom, jak umělá inteligence ovlivňuje náš každodenní život. Během tohoto workshopu se účastníci dozví, jak AI funguje, co všechno dokáže a také, kde jsou její omezení. Praktické ukázky a příklady jim pomohou lépe porozumět této technologii a zvýší jejich povědomí o jejím využití. Tento workshop podnítí zvídavost a zájem o svět AI a jeho vliv na naši společnost. Cílem workshopu je také poukázat na důležité etické, bezpečnostní a právní otázky, které se v současné době hlasitě ozývají ze všech koutů světa.

Návaznost na program: Informační technologie; Digitální gramotnost; Digitální kultura a výzvy; Bezpečnost online; Povědomí o nových technologiích a jejich místě v dnešním světě; Využití nových technologií nejen ve vzdělávání; Umělá inteligence a další nové technologie inspirují k objevování dalších IT dovedností, které jsou potřeba pro jejich tvorbu a ovládání – např. základy programování

IT/VR Objevujeme nové technologie: Interaktivní cesta do digitálního světa

Termín
2024-05-24 12:3014:00
Lektor
Klára Karimaghai
Učebna
IT/VR, 5.poschodí, dveře č. 5.12
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Tento workshop poskytne účastníkům fascinující pohled do světa nových technologií. Během této interaktivní cesty budou žáci seznámeni s tématy jako virtuální realita, umělá inteligence, robotika a internet of things. Budou mít možnost vyzkoušet si virtuální realitu, pochopit základy programování robotů a diskutovat o etických otázkách spojených s rozvojem nových technologií a jejich zapojení do běžného života. Tento workshop nabízí mladým jedincům inspiraci a náhled do digitálního světa, který bude hrát stále důležitější roli v jejich každodenním životě.

Předpoklady:

· Základní znalost a orientace práce s PC (dle RVP MŠMT);

· Komunikativnost, vlastní formulace myšlenek a vyjadřování v souvislém ústním projevu;

· Kooperace, dodržování pokynů lektora a zásad bezpečnosti při práci s technikou.

Cíle: Tento interaktivní workshop pomůže studentům lépe pochopit a ocenit nové technologie a jejich význam v dnešním světě. Zároveň poskytne základní povědomí o umělé inteligenci, robotice a virtuální realitě a umožní jim zažít několik interaktivních zážitků v tomto prostředí. Interaktivní prvky a praktické ukázky by měly být inspirací pro jejich vlastní kreativní projekty v digitální realitě a pro její využití pro vzdělávání, objevování a výzkum.

Návaznost na program: Informační technologie; Digitální gramotnost; Digitální kultura a výzvy; Povědomí o nových technologiích a jejich místě v dnešním světě; Využití nových technologií nejen ve vzdělávání; Virtuální realita, robotika, umělá inteligence a další nové technologie inspirují k objevování dalších IT dovedností, které jsou potřeba pro jejich tvorbu a ovládání – např. základy programování.

Grafika Ilustrace a příběhy

Termín
2024-05-24 12:3014:00
Lektor
Anna Zapletalová
Učebna
Grafika, 4.poschodí, dveře č. 4.13
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
1. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Připomeňme si známé české ilustrátory, kteří pracovali na našich oblíbených večerníčcích nebo knihách. Díky jejich rukopisu se nám vryly do paměti takové postavičky jako je Maxipes Fík nebo Mach a Šebestová. Koho uspávali svatojánští broučci a jejich dramatické příběhy s lucerničkami, ten ví, že svítit se musí i v noci. :)

Program zahrnuje i ukázky současných autorů, kteří se věnují ilustraci a pomáhají tím kultivovat vizuální prostředí plné příběhů, magie, pohádek, obrazotvornosti.

Pomocí pohádkových příběhů se děti, mládežníci a dospělí můžou podívat na svět očima fiktivních (nebo reálných?) bytostí a inspirovat se jimi...

Účastníci programu si pak mohou zkusit vytvořit svůj příběh pomocí digitální ilustrace.