Kalendář událostí

Rozvrh akcí květen 2024

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Přírodopis Svět dinosaurů aneb Strategie přežití

Termín
2024-05-22 08:3012:00
Lektor
Hana Krauseová
Učebna
Kov, 4.poschodí, dveře č. 4.06
Kapacita
30 dětí
Doporučeno
1. - 5. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Jak vypadala krajina v éře dinosaurů, a jak se jim v ní žilo? V našem komponovaném dvouapůlhodinovém dopoledním programu pro celou třídu, připraveném ve spolupráci učebny biologie, grafiky a textilu, se věnujeme vytváření prvních představ o evoluci a biologii adaptace. Rozvíjíme kreativní učení, teamovou spolupráci, fantazii, rukodělnou zručnost a jemnou motoriku. Využíváme nejen moderní technologie, ale také vracíme děti k práci s texturami a přírodními materiály.

Budeme pracovat s fosiliemi, mikroskopy, a ke svému zkoumání použijeme také provázek a vaječné skořápky. Naši vědeckou laboratoř následně proměníme v kreativní studio a vytvoříme stylizovanou druhohorní krajinu. Připravíme si tak autentickou scénu pro nástup hlavních aktérů, dinosaurů. Ty vyrobíme z textilních materiálů a do své tvorby promítneme poznatky o jejich anatomii i struktuře. Celou závěrečnou scénu digitálně nasnímáme, a kromě originálního záznamu si ze Sféry odneseme i vlastnoručně vyrobené artefakty. 

Projekt „SFÉRA učí kreativně“ byl realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a MK ČR. 

 
 

Návaznost na programČlověk a jeho svět, Člověk a příroda.

Doba trvání programu: 8.30 - 10.00, přestávka, 10.30 - 12.00

IT/VR (Sebe)Vědomě kyberprostorem

Termín
2024-05-22 08:3010:00
Lektor
Klára Karimaghai
Učebna
Věda na kouli, 4..poschodí, dveře č. 4.01
Kapacita
40 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Náš workshop "(Sebe)Vědomě kyberprostorem" je určen pro žáky základních a středních škol a zaměřuje se na důležitou dovednost - bezpečné a uvědomělé chování online. Během tohoto workshopu se účastníci dozvědí, jak chránit svou online identitu, jak rozpoznat rizika, fake news a deepfake videa a fotografie na internetu a jak se chovat eticky v digitálním prostředí. V praxi se seznámí s nástroji pro zabezpečení svých online účtů a budou diskutovat o důležitosti zachování soukromí online. Tento workshop jim pomůže vyvinout kritické myšlení a dovednosti potřebné k bezpečnému a vědomému chování na internetu.

Předpoklady:

· Základní znalost a orientace práce s PC (dle RVP MŠMT);

· Komunikativnost, vlastní formulace myšlenek a vyjadřování v souvislém ústním projevu;

· Kooperace, dodržování pokynů lektora a zásad bezpečnosti při práci s technikou.

Cíle: Cílem tohoto workshop je zvýšení povědomí účastníků o bezpečnosti online prostředí a rizicích spojených s používáním internetu. Účastníci budou lépe rozumět nejen tomu, jak pracovat s daty, které z internetu čerpají, ale i jak vědomě kontrolovat jaká data do online prostoru sami vypouštějí a co se s nimi dále děje. Workshop jim také pomůže rozvíjet dovednosti pro identifikaci a ochranu proti kybernetickým hrozbám, včetně ochrany osobních údajů. Budou mít prostor diskutovat zásady etického chování online a povědomí o důsledcích jejich online aktivit. Workshop poskytne praktické nástroje a tipy pro bezpečné chování na sociálních sítích, e-mailu a při online komunikaci. Účastníci lépe porozumí kyberprostoru a tomu, jak se mohou aktivně podílet na tvorbě bezpečné a etické online komunitě.

Návaznost na program: Informační technologie; Digitální gramotnost; Digitální kultura a výzvy; Bezpečnost online; Kyberbezpečnost; Etika online

Chemie Bublinování 3. - 6. třída ZŠ

Termín
2024-05-22 08:3010:00
Lektor
Josef Velebný
Učebna
Chemie, 5.poschodí, dveře č. 5.06
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
3. - 6. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Pojďte s námi zažít experimenty! Vyrobíme si sloní zubní pastu, tančící bubliny nebo sopku chrlící lávu! V programu „Bublinování“ se společně seznámíme s nejvýznamnějšími plynnými prvky a jejich sloučeninami, které se vyskytují na Zemi a jsou elementární pro život.

Předpoklad: základní představy, co je to kyslík, k čemu jej potřebujeme. Co je oxid uhličitý, kdy vzniká. K čemu je důležitý vodík. Co tvoří vodu, proč je pro nás životně důležitá. Co je to fotosyntéza.

Cíle: Žáci se seznamují s nejvýznamnějšími plynnými prvky a jejich sloučeninami, které se vyskytují na Zemi a jsou elementární pro život. Pomocí jednoduchých pokusů si ověří jejich přítomnost. Děti se prvně seznámí s malým dílkem chemie, vlastníma rukama si zkusí jednoduchý efektní pokus.

Návaznost na program: Program rozšiřuje znalosti z přírodovědy a předmětu Člověk a svět práce. Koloběh prvků a vody v přírodě, fotosyntéza, dýchání člověka, ekologie (ochrana přírody, planety).

Dřevo Není tužka jako tužka

Termín
2024-05-22 08:3010:00
Lektor
Aneta Součková
Učebna
Dřevo, 4.poschodí, dveře č. 4.07
Kapacita
14 dětí
Doporučeno
3. - 9. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Pastelky a tužky denně používáme, ale známe je doopravdy? V dřevodílně půjdeme za poznáním výroby psací tužky či pastelky, dostaneme se k její historii a materiálu, ze kterého vznikala tuha. Zkrátka prozkoumáme tužku do detailů ze všech stran. Následně jí použijeme, abychom obkreslily materiál a budeme obrábět do té doby, než nám pod rukama vznikne stojánek na tužky.

Cíle

  • Cílem programu je seznámit studenty s výrobou tužky - od surového materiálu až po finální naostření;
  • Žáci si vyrobí vlastní stojánek na tužky, který bude sám o osobě vypadat jako velká tužka;
  • Žáci se naučí pracovat se svěrkami, pilkou ocaskou, rašplemi, pilníky a brusnými papíry. Při tvoření zjistí, jak se používá stojanová vrtačka a dovedou s ní manipulovat tak, aby si správně vyvrtali všechny otvory ve stojáncích;
  • Program žáky poučí o historii tužky, jejím zpracování a ukáže jim, jak pracovat s materiálem tak, aby si dokázali sami vytvořit svůj originální stojánek na tužky;
  • Program bude žákům představován pomocí prezentace a ukázkových videí, ale také přímou ukázkou práce s nářadím. Na závěr si žáci odnáší, svůj vlastnoručně vyrobený stojánek na tužky.

Návaznost na program: Na tento program je možné navázat, ve výtvarné výchově, kresbou na papír s ukázkou stínování pomocí úhlů a grafitu. Případně v hodinách chemie a pokusy s grafitem.

Přírodopis Barvy přírody - expedice do Amazonie

Termín
2024-05-22 08:3010:00
Lektor
Markéta Sodomková
Učebna
Přírodopis, 5.poschodí, dveře č. 5.05
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída ZŠ

Popis: Ponořte se s námi do tajů barevného světa živé i neživé přírody! Jako účastníci vědecké expedice do Amazonie budeme studovat rozličné exotické přírodniny, prozkoumáme podstatu barevnosti ptáků, hmyzu, rostlin i nerostů, objevíme, k čemu všemu zbarvení rostlinám a živočichům slouží, přijmeme šamanskou lektvarovou výzvu a podíváme se na svět očima jiných organismů.

Předpoklady: Znalost úplných základů optiky (např. co je lom a odraz světla, jak vzniká duha) je výhodou.

Cíle:

  • Žák na základě vlastního zkoumání a pozorování rozumí podstatě vzniku barvy v živé přírodě, chápe rozdíl mezi pigmentovým a strukturálním zbarvením a umí je na nejrůznějších přírodninách odlišit;
  • Zná některé základní rostlinné pigmenty, ví, kde jsou v rostlině uloženy, umí je odlišit pomocí jednoduchého analytického testu (změny pH);
  • Žák rozumí základní podstatě barevného vidění člověka i jiných organismů.

Návaznost na program: Vzdělávací oblast: Člověk a příroda. Klíčová slova: barva, zbarvení, peří, chlorofyl, plastidy, spektrum, ptáci, hmyz, nerosty, rostliny, vidění.

Fyzika Temperament vody

Termín
2024-05-22 08:3010:00
Lektor
Kevin Matzick
Učebna
Fyzika/Robotika, 5.poschodí, dveře č. 5.11
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
4. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Pomocí názorných experimentů se pokusíme nalézt odpověď na otázky: Jaký je rozdíl mezi teplotou a teplem? Jakou roli při vymezení obou těchto veličin hrála a stále hraje voda? Praktické experimenty, digitální záznam dat, tvorba grafů a jejich vyhodnocení. Význam tepla a chladu pro naši civilizaci.

Předpoklady: Základní představa, co je teplota, vnitřní energie, teplo a tepelná kapacita.

Cíle:

  • Studenti si prostřednictvím jednoduchých experimentů uvědomí, co je teplota a její význam pro stav hmoty.
  • Studenti si samostatně nakalibrují teploměr na celsiovu stupnici teploty a osvojí si tak vazbu celsiovy stupnice na skupenské formy čisté vody.
  • Studenti si prostřednictvím měřících senzorů Passco proměří změnu teploty při míšení ledu a vody. Získanou grafickou závislost vyhodnotí ve smyslu tepelné bilance a výpočtu tepelné kapacity.
  • Studenti si experimentálně vyzkouší vliv vybraných chemických a fyzikálních efektů na teplotu vody a jejích skupenství mimo standardní stav.
  • Studenti si prostřednictvím měřících senzorů Passco proměří změnu teploty při míšení kapalné vody nebo také ledu a soli (NaCl). Při vyhodnocení si vypočítají spotřebované teplo – endotermní děje, skupenské teplo, rozpouštěcí teplo.

Návaznost na program: Teplota, teplo, vnitřní energie, skupenské změny hmoty, tepelné bilance, kalorimetrie.

Sférické hřiště Výprava za duhou

Termín
2024-05-22 09:0010:15
Lektor
Karolina Kuhnová
Učebna
Sférické hřiště, 5..poschodí, dveře č. 5.01
Kapacita
25 dětí
Doporučeno
MŠ + 1. a 2. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Program se odehrává v prostředí "Vědeckého hřiště", kde mohou děti individuálně experimentovat, zkoumat a objevovat. Zábavným způsobem se seznámí např. s kladkou, hydraulikou, elektromagnetem, mísením kapalin, atd. V řízené části se zaměříme na přírodu a budeme hledat odpověď na otázku: "Kde se berou barvy v duze?"

Co nás čeká? Hledání pokladu, zážitková hra, optické klamy. Program vyvrcholí cestou do vesmíru v našem zcela jedinečném "kině na kouli".

Polytechnické vzdělávání, EVVO, Věda na kouli

Program rozvíjí: kompetence k učení, kompetence k řešení problémů, komunikativní kompetence, sociální a personální kompetence, činnostní a občanské kompetence 

Cíle: Žák soustředěně pozoruje, zkoumá a experimentuje. Žák pochopí vznik duhy.

 

Fyzika Roboti ve Sféře

Termín
2024-05-22 10:3012:00
Lektor
Radek Otradovský
Učebna
IT/VR, 5.poschodí, dveře č. 5.12
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: "Roboti ve Sféře I" nabízí studentům od 6. třídy ZŠ možnost získat základy programování v prostředí ROBO Pro Coding od FisherTechnik. Kurz zahrnuje teoretickou část s výkladem konceptu práce s TXT Controller a senzory. Nabízí také raktickou část, kde studenti pracují s vizuálním programováním pro LED kontrolky, motory a ultrazvukovými senzory. Výuka se odehrává v laboratorním prostředí a je součástí vzdělávacího oboru Informatika s důrazem na technické vzdělávání. Kurz má omezenou kapacitu na 15 míst a probíhá v několika fázích, včetně motivace k seberozvoji a zpětné vazby.

Předpoklady: 

  • Základní znalost a orientace práce s PC (dle RVP MŠMT);
  • Zkušenost se stavebnicemi LEGO, Merkur, Fischertechnik aj. výhodou;
  • Komunikativnost, vlastní formulace myšlenek a vyjadřování v souvislém ústním projevu;
  • Kooperace, dodržování pokynů lektora a zásad bezpečnosti při práci s elektrotechnikou.

Cíle: Studenti si osvojí základy programování v prostředí pro vizuální programování v aplikaci ROBO Pro Coding od FisherTechnik; Porozumění konceptu práce s jednotkou TXT Controller a základními senzory; Získají znalosti pro práci a orientaci ve zjednodušené technické dokumentaci; Osvojí si schopnost vytvořit jednoduchý program s využitím vizuálního programování; Testování funkčnosti vytvořených programů na reálném HW.

Návaznost na program: 

  • Forma: Laboratorní práce (badatelská činnost)
  • Vzdělávací oblast: Člověk a technika 
  • Vzdělávací obor: Informatika 
  • Tematický celek: Programování
  • Průřezové téma: Technické vzdělávání – programování 
  • Mezipředmětové vztahy: Výchova k technickému vzdělávání – informatika a programování.

IT/VR (Sebe)Vědomě kyberprostorem

Termín
2024-05-22 10:3012:00
Lektor
Klára Karimaghai
Učebna
Věda na kouli, 4..poschodí, dveře č. 4.01
Kapacita
40 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Náš workshop "(Sebe)Vědomě kyberprostorem" je určen pro žáky základních a středních škol a zaměřuje se na důležitou dovednost - bezpečné a uvědomělé chování online. Během tohoto workshopu se účastníci dozvědí, jak chránit svou online identitu, jak rozpoznat rizika, fake news a deepfake videa a fotografie na internetu a jak se chovat eticky v digitálním prostředí. V praxi se seznámí s nástroji pro zabezpečení svých online účtů a budou diskutovat o důležitosti zachování soukromí online. Tento workshop jim pomůže vyvinout kritické myšlení a dovednosti potřebné k bezpečnému a vědomému chování na internetu.

Předpoklady:

· Základní znalost a orientace práce s PC (dle RVP MŠMT);

· Komunikativnost, vlastní formulace myšlenek a vyjadřování v souvislém ústním projevu;

· Kooperace, dodržování pokynů lektora a zásad bezpečnosti při práci s technikou.

Cíle: Cílem tohoto workshop je zvýšení povědomí účastníků o bezpečnosti online prostředí a rizicích spojených s používáním internetu. Účastníci budou lépe rozumět nejen tomu, jak pracovat s daty, které z internetu čerpají, ale i jak vědomě kontrolovat jaká data do online prostoru sami vypouštějí a co se s nimi dále děje. Workshop jim také pomůže rozvíjet dovednosti pro identifikaci a ochranu proti kybernetickým hrozbám, včetně ochrany osobních údajů. Budou mít prostor diskutovat zásady etického chování online a povědomí o důsledcích jejich online aktivit. Workshop poskytne praktické nástroje a tipy pro bezpečné chování na sociálních sítích, e-mailu a při online komunikaci. Účastníci lépe porozumí kyberprostoru a tomu, jak se mohou aktivně podílet na tvorbě bezpečné a etické online komunitě.

Návaznost na program: Informační technologie; Digitální gramotnost; Digitální kultura a výzvy; Bezpečnost online; Kyberbezpečnost; Etika online

Dřevo Není tužka jako tužka

Termín
2024-05-22 10:3012:00
Lektor
Aneta Součková
Učebna
Dřevo, 4.poschodí, dveře č. 4.07
Kapacita
14 dětí
Doporučeno
3. - 9. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Pastelky a tužky denně používáme, ale známe je doopravdy? V dřevodílně půjdeme za poznáním výroby psací tužky či pastelky, dostaneme se k její historii a materiálu, ze kterého vznikala tuha. Zkrátka prozkoumáme tužku do detailů ze všech stran. Následně jí použijeme, abychom obkreslily materiál a budeme obrábět do té doby, než nám pod rukama vznikne stojánek na tužky.

Cíle

  • Cílem programu je seznámit studenty s výrobou tužky - od surového materiálu až po finální naostření;
  • Žáci si vyrobí vlastní stojánek na tužky, který bude sám o osobě vypadat jako velká tužka;
  • Žáci se naučí pracovat se svěrkami, pilkou ocaskou, rašplemi, pilníky a brusnými papíry. Při tvoření zjistí, jak se používá stojanová vrtačka a dovedou s ní manipulovat tak, aby si správně vyvrtali všechny otvory ve stojáncích;
  • Program žáky poučí o historii tužky, jejím zpracování a ukáže jim, jak pracovat s materiálem tak, aby si dokázali sami vytvořit svůj originální stojánek na tužky;
  • Program bude žákům představován pomocí prezentace a ukázkových videí, ale také přímou ukázkou práce s nářadím. Na závěr si žáci odnáší, svůj vlastnoručně vyrobený stojánek na tužky.

Návaznost na program: Na tento program je možné navázat, ve výtvarné výchově, kresbou na papír s ukázkou stínování pomocí úhlů a grafitu. Případně v hodinách chemie a pokusy s grafitem.

Sférické hřiště Výprava za duhou

Termín
2024-05-22 10:3011:45
Lektor
Karolina Kuhnová
Učebna
Sférické hřiště, 5..poschodí, dveře č. 5.01
Kapacita
25 dětí
Doporučeno
MŠ + 1. a 2. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Program se odehrává v prostředí "Vědeckého hřiště", kde mohou děti individuálně experimentovat, zkoumat a objevovat. Zábavným způsobem se seznámí např. s kladkou, hydraulikou, elektromagnetem, mísením kapalin, atd. V řízené části se zaměříme na přírodu a budeme hledat odpověď na otázku: "Kde se berou barvy v duze?"

Co nás čeká? Hledání pokladu, zážitková hra, optické klamy. Program vyvrcholí cestou do vesmíru v našem zcela jedinečném "kině na kouli".

Polytechnické vzdělávání, EVVO, Věda na kouli

Program rozvíjí: kompetence k učení, kompetence k řešení problémů, komunikativní kompetence, sociální a personální kompetence, činnostní a občanské kompetence 

Cíle: Žák soustředěně pozoruje, zkoumá a experimentuje. Žák pochopí vznik duhy.

 

Přírodopis Moje jedinečnost

Termín
2024-05-22 10:3012:00
Lektor
Markéta Sodomková
Učebna
Přírodopis, 5.poschodí, dveře č. 5.05
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
8. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Moje jedinečnost zavede žáky do fascinujícího světa lidské variability, v němž budeme společně zkoumat vlastní jedinečné znaky, jako je struktura duhovky, morfologie tváře či nezaměnitelná osobní motorika ruky. Vyzkoušíme si, jak funguje identifikace ve světě biometrie, a ponoříme se i do světa variability smyslového vnímání.

Fyzika Temperament vody

Termín
2024-05-22 10:3012:00
Lektor
Kevin Matzick
Učebna
Fyzika/Robotika, 5.poschodí, dveře č. 5.11
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
4. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Pomocí názorných experimentů se pokusíme nalézt odpověď na otázky: Jaký je rozdíl mezi teplotou a teplem? Jakou roli při vymezení obou těchto veličin hrála a stále hraje voda? Praktické experimenty, digitální záznam dat, tvorba grafů a jejich vyhodnocení. Význam tepla a chladu pro naši civilizaci.

Předpoklady: Základní představa, co je teplota, vnitřní energie, teplo a tepelná kapacita.

Cíle:

  • Studenti si prostřednictvím jednoduchých experimentů uvědomí, co je teplota a její význam pro stav hmoty.
  • Studenti si samostatně nakalibrují teploměr na celsiovu stupnici teploty a osvojí si tak vazbu celsiovy stupnice na skupenské formy čisté vody.
  • Studenti si prostřednictvím měřících senzorů Passco proměří změnu teploty při míšení ledu a vody. Získanou grafickou závislost vyhodnotí ve smyslu tepelné bilance a výpočtu tepelné kapacity.
  • Studenti si experimentálně vyzkouší vliv vybraných chemických a fyzikálních efektů na teplotu vody a jejích skupenství mimo standardní stav.
  • Studenti si prostřednictvím měřících senzorů Passco proměří změnu teploty při míšení kapalné vody nebo také ledu a soli (NaCl). Při vyhodnocení si vypočítají spotřebované teplo – endotermní děje, skupenské teplo, rozpouštěcí teplo.

Návaznost na program: Teplota, teplo, vnitřní energie, skupenské změny hmoty, tepelné bilance, kalorimetrie.

Chemie Bublinování 3. - 6. třída ZŠ

Termín
2024-05-22 10:3012:00
Lektor
Josef Velebný
Učebna
Chemie, 5.poschodí, dveře č. 5.06
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
3. - 6. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Pojďte s námi zažít experimenty! Vyrobíme si sloní zubní pastu, tančící bubliny nebo sopku chrlící lávu! V programu „Bublinování“ se společně seznámíme s nejvýznamnějšími plynnými prvky a jejich sloučeninami, které se vyskytují na Zemi a jsou elementární pro život.

Předpoklad: základní představy, co je to kyslík, k čemu jej potřebujeme. Co je oxid uhličitý, kdy vzniká. K čemu je důležitý vodík. Co tvoří vodu, proč je pro nás životně důležitá. Co je to fotosyntéza.

Cíle: Žáci se seznamují s nejvýznamnějšími plynnými prvky a jejich sloučeninami, které se vyskytují na Zemi a jsou elementární pro život. Pomocí jednoduchých pokusů si ověří jejich přítomnost. Děti se prvně seznámí s malým dílkem chemie, vlastníma rukama si zkusí jednoduchý efektní pokus.

Návaznost na program: Program rozšiřuje znalosti z přírodovědy a předmětu Člověk a svět práce. Koloběh prvků a vody v přírodě, fotosyntéza, dýchání člověka, ekologie (ochrana přírody, planety).

Dřevo Hrací kostky

Termín
2024-05-22 12:3014:00
Lektor
Aneta Součková
Učebna
Dřevo, 4.poschodí, dveře č. 4.07
Kapacita
14 dětí
Doporučeno
1. - 5. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: “Kde je kostka?” Padá vám hrací kostka při deskových hrách často pod stůl? Není potřeba si zoufat. Vzdělávací program "Hrací kostka" je navržen tak, aby umožnil účastníkům rozvíjet své dovednosti v práci se dřevem a objevovat tak krásu a radost z této činnosti. Bez ohledu na vaši úroveň zkušeností vás program podpoří v cestě k tvorbě vlastních dřevěných výrobků.

Cíle: Program žáky seznamuje s používaným materiálem, historií a podobou hracích kostek. Naučí je lepšímu prostorovému vnímání. Jedná se o výrobu hrací kostky, která se bude utvářet z obyčejného kusu dřeva, ze kterého si žáci postupně vyřezají krychli a utvoří svojí hrací kostku. Žáci se naučí pracovat s pilou ocaskou, pilníky, brusným papírem a vypalovačkou. Získají lepší manuální zručnost, konkrétně budeme: řezat, pilovat, brousit a vypalovat vzory do dřeva. Závěrem si vyzkoušíme, jaké nám na kostce padají čísla.

Návaznost na program: Historie ručních nástrojů, používaných již od pravěku.

IT/VR (Sebe)Vědomě kyberprostorem

Termín
2024-05-22 12:3014:00
Lektor
Klára Karimaghai
Učebna
Věda na kouli, 4..poschodí, dveře č. 4.01
Kapacita
40 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Náš workshop "(Sebe)Vědomě kyberprostorem" je určen pro žáky základních a středních škol a zaměřuje se na důležitou dovednost - bezpečné a uvědomělé chování online. Během tohoto workshopu se účastníci dozvědí, jak chránit svou online identitu, jak rozpoznat rizika, fake news a deepfake videa a fotografie na internetu a jak se chovat eticky v digitálním prostředí. V praxi se seznámí s nástroji pro zabezpečení svých online účtů a budou diskutovat o důležitosti zachování soukromí online. Tento workshop jim pomůže vyvinout kritické myšlení a dovednosti potřebné k bezpečnému a vědomému chování na internetu.

Předpoklady:

· Základní znalost a orientace práce s PC (dle RVP MŠMT);

· Komunikativnost, vlastní formulace myšlenek a vyjadřování v souvislém ústním projevu;

· Kooperace, dodržování pokynů lektora a zásad bezpečnosti při práci s technikou.

Cíle: Cílem tohoto workshop je zvýšení povědomí účastníků o bezpečnosti online prostředí a rizicích spojených s používáním internetu. Účastníci budou lépe rozumět nejen tomu, jak pracovat s daty, které z internetu čerpají, ale i jak vědomě kontrolovat jaká data do online prostoru sami vypouštějí a co se s nimi dále děje. Workshop jim také pomůže rozvíjet dovednosti pro identifikaci a ochranu proti kybernetickým hrozbám, včetně ochrany osobních údajů. Budou mít prostor diskutovat zásady etického chování online a povědomí o důsledcích jejich online aktivit. Workshop poskytne praktické nástroje a tipy pro bezpečné chování na sociálních sítích, e-mailu a při online komunikaci. Účastníci lépe porozumí kyberprostoru a tomu, jak se mohou aktivně podílet na tvorbě bezpečné a etické online komunitě.

Návaznost na program: Informační technologie; Digitální gramotnost; Digitální kultura a výzvy; Bezpečnost online; Kyberbezpečnost; Etika online

Fyzika Temperament vody

Termín
2024-05-22 12:3014:00
Lektor
Kevin Matzick
Učebna
Fyzika/Robotika, 5.poschodí, dveře č. 5.11
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
4. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Pomocí názorných experimentů se pokusíme nalézt odpověď na otázky: Jaký je rozdíl mezi teplotou a teplem? Jakou roli při vymezení obou těchto veličin hrála a stále hraje voda? Praktické experimenty, digitální záznam dat, tvorba grafů a jejich vyhodnocení. Význam tepla a chladu pro naši civilizaci.

Předpoklady: Základní představa, co je teplota, vnitřní energie, teplo a tepelná kapacita.

Cíle:

  • Studenti si prostřednictvím jednoduchých experimentů uvědomí, co je teplota a její význam pro stav hmoty.
  • Studenti si samostatně nakalibrují teploměr na celsiovu stupnici teploty a osvojí si tak vazbu celsiovy stupnice na skupenské formy čisté vody.
  • Studenti si prostřednictvím měřících senzorů Passco proměří změnu teploty při míšení ledu a vody. Získanou grafickou závislost vyhodnotí ve smyslu tepelné bilance a výpočtu tepelné kapacity.
  • Studenti si experimentálně vyzkouší vliv vybraných chemických a fyzikálních efektů na teplotu vody a jejích skupenství mimo standardní stav.
  • Studenti si prostřednictvím měřících senzorů Passco proměří změnu teploty při míšení kapalné vody nebo také ledu a soli (NaCl). Při vyhodnocení si vypočítají spotřebované teplo – endotermní děje, skupenské teplo, rozpouštěcí teplo.

Návaznost na program: Teplota, teplo, vnitřní energie, skupenské změny hmoty, tepelné bilance, kalorimetrie.

Grafika Ilustrace a příběhy

Termín
2024-05-22 12:3014:00
Lektor
Anna Zapletalová
Učebna
Grafika, 4.poschodí, dveře č. 4.13
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
1. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Připomeňme si známé české ilustrátory, kteří pracovali na našich oblíbených večerníčcích nebo knihách. Díky jejich rukopisu se nám vryly do paměti takové postavičky jako je Maxipes Fík nebo Mach a Šebestová. Koho uspávali svatojánští broučci a jejich dramatické příběhy s lucerničkami, ten ví, že svítit se musí i v noci. :)

Program zahrnuje i ukázky současných autorů, kteří se věnují ilustraci a pomáhají tím kultivovat vizuální prostředí plné příběhů, magie, pohádek, obrazotvornosti.

Pomocí pohádkových příběhů se děti, mládežníci a dospělí můžou podívat na svět očima fiktivních (nebo reálných?) bytostí a inspirovat se jimi...

Účastníci programu si pak mohou zkusit vytvořit svůj příběh pomocí digitální ilustrace.