Kalendář událostí

Rozvrh akcí květen 2024

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Kov Hlavu si lámu v hlavolamu

Termín
2024-05-21 08:3010:00
Lektor
Markéta Moravcová
Učebna
Kov, 4.poschodí, dveře č. 4.06
Kapacita
16 dětí
Doporučeno
6 - 9. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Naše mise je jasná: Chceme, aby žáci měli nejen povědomí o základních kovech, jako je měď, mosaz, ocel, stříbro a zlato, ale také aby je dokázali rozeznat podle jejich barvy, poznat jejich základní vlastnosti a porozumět různým způsobům jejich využití v našem každodenním životě. A co je tím, co náš program dělá opravdu jedinečným?

Zážitek! Žáci se mohou těšit na dobrodružství, které je zavede do světa vědy a techniky, ať už budou vyrábět vlastní kovové výrobky, řešit hlavolamy nebo objevovat, jak kujné a tažné kovy mohou být způsobem upravovány.

Cíle:

  • Zkušenosti při výrobě hlavolamu;
  • Vyzkoušejí si svoji manuální zručnost, kreativitu, logické a technické uvažování (zapojují se obě 
    hemisféry mozku);
  • Při výrobě hlavolamu se děti musí soustředit a vynaložit jistou dávku trpělivosti a 
    odhodlání;
  • Pojmenují a poznají několik základních materiálů vhodných na výrobu daného předmětu…ocel, měď, 
    mosaz;
  • Sami si vyzkoušejí jejich vlastnosti při stříhání, ohýbání, kování a pájení;
  • Seznámí se v praxi s nářadím potřebným na výrobu daného předmětu;
  • Děti jistě potěší, až si vlastnoručně vyrobený hlavolam odnesou sebou domů;
  • Hlavolam lze použít například jako originální dárek. 

Návaznost na program: Logické a technické myšlení zábavnou formou a propojování s manuální zručností. Jistá dávka trpělivosti a soustředění, překonávání neúspěchu a dokončení úkolu je v dnešní 
uspěchané době velmi důležité.

Přírodopis Mořské proudy aneb s kachničkou kolem světa - 4. - 9. třída ZŠ, SŠ

Termín
2024-05-21 08:3010:00
Lektor
Markéta Sodomková
Učebna
Přírodopis, 5.poschodí, dveře č. 5.05
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
4. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Název a popis: S koupacími kachničkami se dá zažít zábava, ale zároveň sehrály zásadní roli při objevování mořských proudů. Jaká síla dohnala tyto plastové hračky z Tichého oceánu do Japonska, Skotska, na Havaj nebo Aljašku? Za pomoci experimentů odhalíme zákonitosti v proudění mořské vody a zjistíme, zda tato neviditelná síla ovlivňuje i náš vnitrozemský stát. Odhalíme enviromentální důsledky změny a síly mořských proudů. Program vyvrcholí ve zcela jedinečném sále, kde bydlí Věda na kouli/ Science on a Sphere. 

Druhy činností – individuální, skupinové, hromadné.

Cíle: Žák dokáže na základě vlastních experimentů popsat podmínky pro proudění mořských proudů povrchových i hlubinných. Dokáže vyjmenovat působení mořských proudů na globální počasí.

Návaznost na program: Člověk a jeho svět, Člověk a příroda, Člověk a společnost

Klíčová slova: mořské proudy, termohalinní výměník, klimatická změna, EVVO, polytechnické vzdělávání, Věda na kouli

Textil Z čeho je moje tričko?

Termín
2024-05-21 08:3010:00
Lektor
Hana Krauseová
Učebna
Textil, 4.poschodí, dveře č. 4.14
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Zajímáte se o věci kolem vás? Přemýšleli jste někdy nad tím, z čeho je vaše tričko a jak dlouho cestu k vám urazilo? Máme pro vás praktický workshop, kde zjistíme, že není látka jako látka, z čeho se vyrábějí vlákna a jak se z nich stává oblečení. Necháme se inspirovat naší materiálovou knihovnou a osaháme si proces tkaní i pletení. Dozvíme se, jaké stroje ušily třeba naše tričko a sami si vyzkoušíme, jestli bychom to také dokázali.

Cíle:

  • Pochopit základy textilní výroby, možnosti využití a zpracování, potvrdit si teorii praktickými aktivitami.

Návaznost na program:

  • Praktické činnosti, cirkulární témata, udržitelnost, design, móda.

 

IT/VR AI prakticky: Co všechno (ne)umí umělá inteligence

Termín
2024-05-21 08:3010:00
Lektor
Klára Karimaghai
Učebna
IT/VR, 5.poschodí, dveře č. 5.12
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Naše workshopové setkání "AI prakticky: Co všechno (ne)umí umělá inteligence" je navrženo speciálně pro základní a střední školy a umožní účastníkům poznat svět umělé inteligence z praktického hlediska. Během tohoto workshopu se žáci dozvědí, jak AI funguje a jaké jsou její aktuální možnosti a omezení. Praktickými demonstracemi a cvičeními budou moci sami experimentovat s AI aplikacemi a zjistit, kde má AI své síly a kde narazí na limity. Tímto způsobem jim umožníme hlubší porozumění této technologie, která hraje stále významnější roli ve světě kolem nás.

Předpoklady:

· Základní znalost a orientace práce s PC (dle RVP MŠMT);

· Komunikativnost, vlastní formulace myšlenek a vyjadřování v souvislém ústním projevu;

· Kooperace, dodržování pokynů lektora a zásad bezpečnosti při práci s technikou.

Cíle: Tento workshop je pro žáky skvělou příležitostí, aby se dozvěděly více o tom, jak umělá inteligence ovlivňuje náš každodenní život. Během tohoto workshopu se účastníci dozví, jak AI funguje, co všechno dokáže a také, kde jsou její omezení. Praktické ukázky a příklady jim pomohou lépe porozumět této technologii a zvýší jejich povědomí o jejím využití. Tento workshop podnítí zvídavost a zájem o svět AI a jeho vliv na naši společnost. Cílem workshopu je také poukázat na důležité etické, bezpečnostní a právní otázky, které se v současné době hlasitě ozývají ze všech koutů světa.

Návaznost na program: Informační technologie; Digitální gramotnost; Digitální kultura a výzvy; Bezpečnost online; Povědomí o nových technologiích a jejich místě v dnešním světě; Využití nových technologií nejen ve vzdělávání; Umělá inteligence a další nové technologie inspirují k objevování dalších IT dovedností, které jsou potřeba pro jejich tvorbu a ovládání – např. základy programování

Fyzika Sluneční soustava — Vesmír v malíku

Termín
2024-05-21 08:3010:00
Lektor
Kevin Matzick
Učebna
Fyzika/Robotika, 5.poschodí, dveře č. 5.11
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
7. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Pojďme společně projít jedním z největších dobrodružství, ve kterém člověk poprvé vykročil od mýtů a bájí k vědeckému poznávání fungování přírody a Vesmíru. Bez přímého měření, ale pomocí základní geometrie a trigonometrie se naučíte určovat vzdálenosti i velikost velmi vzdálených objektů. Prakticky si vyzkoušíte funkci základních geometrických optických těles. Nahlédneme na mechanismy vztahu a pohybu těles Sluneční soustavy. Rozkryjeme Einsteinem navrženou teorii relativity. 

Předpoklady:

  • Zeměpis — základní představa, co je Sluneční soustava a jakými tělesy je tvořena;
  • Matematika — trigonometrie, Pythagorova věta;
  • Fyzika — optika, optoscká tělesa

Cíle: Žáci si myšlenkově projdou jedním z největších lidských dobrodružství, ve kterém člověk poprvé vykročil od mýtů a bájí k vědeckému poznávání fungování přírody a Vesmíru. Žáci si na konkrétním příkladu rozměrů prvků Sluneční soustavy vyzkouší využití geometrie a trigonometrie pro určování velkých vzdáleností a rozměrů vzdálených předmětů. Žáci si prakticky vyzkouší funkci a princip základních optických těles.

Návaznost na program: Matematika — geometrie a trigonometrie; Fyzika — optika; Zeměpis — velikost a vzdálenost těles Sluneční soustavy.

Dřevo Není tužka jako tužka

Termín
2024-05-21 08:3010:00
Lektor
Aneta Součková
Učebna
Dřevo, 4.poschodí, dveře č. 4.07
Kapacita
14 dětí
Doporučeno
3. - 9. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Pastelky a tužky denně používáme, ale známe je doopravdy? V dřevodílně půjdeme za poznáním výroby psací tužky či pastelky, dostaneme se k její historii a materiálu, ze kterého vznikala tuha. Zkrátka prozkoumáme tužku do detailů ze všech stran. Následně jí použijeme, abychom obkreslily materiál a budeme obrábět do té doby, než nám pod rukama vznikne stojánek na tužky.

Cíle

  • Cílem programu je seznámit studenty s výrobou tužky - od surového materiálu až po finální naostření;
  • Žáci si vyrobí vlastní stojánek na tužky, který bude sám o osobě vypadat jako velká tužka;
  • Žáci se naučí pracovat se svěrkami, pilkou ocaskou, rašplemi, pilníky a brusnými papíry. Při tvoření zjistí, jak se používá stojanová vrtačka a dovedou s ní manipulovat tak, aby si správně vyvrtali všechny otvory ve stojáncích;
  • Program žáky poučí o historii tužky, jejím zpracování a ukáže jim, jak pracovat s materiálem tak, aby si dokázali sami vytvořit svůj originální stojánek na tužky;
  • Program bude žákům představován pomocí prezentace a ukázkových videí, ale také přímou ukázkou práce s nářadím. Na závěr si žáci odnáší, svůj vlastnoručně vyrobený stojánek na tužky.

Návaznost na program: Na tento program je možné navázat, ve výtvarné výchově, kresbou na papír s ukázkou stínování pomocí úhlů a grafitu. Případně v hodinách chemie a pokusy s grafitem.

Sférické hřiště Výprava za duhou

Termín
2024-05-21 09:0010:15
Lektor
Karolina Kuhnová
Učebna
Sférické hřiště, 5..poschodí, dveře č. 5.01
Kapacita
25 dětí
Doporučeno
MŠ + 1. a 2. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Program se odehrává v prostředí "Vědeckého hřiště", kde mohou děti individuálně experimentovat, zkoumat a objevovat. Zábavným způsobem se seznámí např. s kladkou, hydraulikou, elektromagnetem, mísením kapalin, atd. V řízené části se zaměříme na přírodu a budeme hledat odpověď na otázku: "Kde se berou barvy v duze?"

Co nás čeká? Hledání pokladu, zážitková hra, optické klamy. Program vyvrcholí cestou do vesmíru v našem zcela jedinečném "kině na kouli".

Polytechnické vzdělávání, EVVO, Věda na kouli

Program rozvíjí: kompetence k učení, kompetence k řešení problémů, komunikativní kompetence, sociální a personální kompetence, činnostní a občanské kompetence 

Cíle: Žák soustředěně pozoruje, zkoumá a experimentuje. Žák pochopí vznik duhy.

 

IT/VR AI prakticky: Co všechno (ne)umí umělá inteligence

Termín
2024-05-21 10:3012:00
Lektor
Klára Karimaghai
Učebna
IT/VR, 5.poschodí, dveře č. 5.12
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Naše workshopové setkání "AI prakticky: Co všechno (ne)umí umělá inteligence" je navrženo speciálně pro základní a střední školy a umožní účastníkům poznat svět umělé inteligence z praktického hlediska. Během tohoto workshopu se žáci dozvědí, jak AI funguje a jaké jsou její aktuální možnosti a omezení. Praktickými demonstracemi a cvičeními budou moci sami experimentovat s AI aplikacemi a zjistit, kde má AI své síly a kde narazí na limity. Tímto způsobem jim umožníme hlubší porozumění této technologie, která hraje stále významnější roli ve světě kolem nás.

Předpoklady:

· Základní znalost a orientace práce s PC (dle RVP MŠMT);

· Komunikativnost, vlastní formulace myšlenek a vyjadřování v souvislém ústním projevu;

· Kooperace, dodržování pokynů lektora a zásad bezpečnosti při práci s technikou.

Cíle: Tento workshop je pro žáky skvělou příležitostí, aby se dozvěděly více o tom, jak umělá inteligence ovlivňuje náš každodenní život. Během tohoto workshopu se účastníci dozví, jak AI funguje, co všechno dokáže a také, kde jsou její omezení. Praktické ukázky a příklady jim pomohou lépe porozumět této technologii a zvýší jejich povědomí o jejím využití. Tento workshop podnítí zvídavost a zájem o svět AI a jeho vliv na naši společnost. Cílem workshopu je také poukázat na důležité etické, bezpečnostní a právní otázky, které se v současné době hlasitě ozývají ze všech koutů světa.

Návaznost na program: Informační technologie; Digitální gramotnost; Digitální kultura a výzvy; Bezpečnost online; Povědomí o nových technologiích a jejich místě v dnešním světě; Využití nových technologií nejen ve vzdělávání; Umělá inteligence a další nové technologie inspirují k objevování dalších IT dovedností, které jsou potřeba pro jejich tvorbu a ovládání – např. základy programování

Kov Hlavu si lámu v hlavolamu

Termín
2024-05-21 10:3012:00
Lektor
Markéta Moravcová
Učebna
Kov, 4.poschodí, dveře č. 4.06
Kapacita
16 dětí
Doporučeno
6 - 9. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Naše mise je jasná: Chceme, aby žáci měli nejen povědomí o základních kovech, jako je měď, mosaz, ocel, stříbro a zlato, ale také aby je dokázali rozeznat podle jejich barvy, poznat jejich základní vlastnosti a porozumět různým způsobům jejich využití v našem každodenním životě. A co je tím, co náš program dělá opravdu jedinečným?

Zážitek! Žáci se mohou těšit na dobrodružství, které je zavede do světa vědy a techniky, ať už budou vyrábět vlastní kovové výrobky, řešit hlavolamy nebo objevovat, jak kujné a tažné kovy mohou být způsobem upravovány.

Cíle:

  • Zkušenosti při výrobě hlavolamu;
  • Vyzkoušejí si svoji manuální zručnost, kreativitu, logické a technické uvažování (zapojují se obě 
    hemisféry mozku);
  • Při výrobě hlavolamu se děti musí soustředit a vynaložit jistou dávku trpělivosti a 
    odhodlání;
  • Pojmenují a poznají několik základních materiálů vhodných na výrobu daného předmětu…ocel, měď, 
    mosaz;
  • Sami si vyzkoušejí jejich vlastnosti při stříhání, ohýbání, kování a pájení;
  • Seznámí se v praxi s nářadím potřebným na výrobu daného předmětu;
  • Děti jistě potěší, až si vlastnoručně vyrobený hlavolam odnesou sebou domů;
  • Hlavolam lze použít například jako originální dárek. 

Návaznost na program: Logické a technické myšlení zábavnou formou a propojování s manuální zručností. Jistá dávka trpělivosti a soustředění, překonávání neúspěchu a dokončení úkolu je v dnešní 
uspěchané době velmi důležité.

Sférické hřiště Výprava za duhou

Termín
2024-05-21 10:3011:45
Lektor
Karolina Kuhnová
Učebna
Sférické hřiště, 5..poschodí, dveře č. 5.01
Kapacita
25 dětí
Doporučeno
MŠ + 1. a 2. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Program se odehrává v prostředí "Vědeckého hřiště", kde mohou děti individuálně experimentovat, zkoumat a objevovat. Zábavným způsobem se seznámí např. s kladkou, hydraulikou, elektromagnetem, mísením kapalin, atd. V řízené části se zaměříme na přírodu a budeme hledat odpověď na otázku: "Kde se berou barvy v duze?"

Co nás čeká? Hledání pokladu, zážitková hra, optické klamy. Program vyvrcholí cestou do vesmíru v našem zcela jedinečném "kině na kouli".

Polytechnické vzdělávání, EVVO, Věda na kouli

Program rozvíjí: kompetence k učení, kompetence k řešení problémů, komunikativní kompetence, sociální a personální kompetence, činnostní a občanské kompetence 

Cíle: Žák soustředěně pozoruje, zkoumá a experimentuje. Žák pochopí vznik duhy.

 

Textil Z čeho je moje tričko?

Termín
2024-05-21 10:3012:00
Lektor
Hana Krauseová
Učebna
Textil, 4.poschodí, dveře č. 4.14
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Zajímáte se o věci kolem vás? Přemýšleli jste někdy nad tím, z čeho je vaše tričko a jak dlouho cestu k vám urazilo? Máme pro vás praktický workshop, kde zjistíme, že není látka jako látka, z čeho se vyrábějí vlákna a jak se z nich stává oblečení. Necháme se inspirovat naší materiálovou knihovnou a osaháme si proces tkaní i pletení. Dozvíme se, jaké stroje ušily třeba naše tričko a sami si vyzkoušíme, jestli bychom to také dokázali.

Cíle:

  • Pochopit základy textilní výroby, možnosti využití a zpracování, potvrdit si teorii praktickými aktivitami.

Návaznost na program:

  • Praktické činnosti, cirkulární témata, udržitelnost, design, móda.

 

Přírodopis Mořské proudy aneb s kachničkou kolem světa - 4. - 9. třída ZŠ, SŠ

Termín
2024-05-21 10:3012:00
Lektor
Markéta Sodomková
Učebna
Přírodopis, 5.poschodí, dveře č. 5.05
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
4. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Název a popis: S koupacími kachničkami se dá zažít zábava, ale zároveň sehrály zásadní roli při objevování mořských proudů. Jaká síla dohnala tyto plastové hračky z Tichého oceánu do Japonska, Skotska, na Havaj nebo Aljašku? Za pomoci experimentů odhalíme zákonitosti v proudění mořské vody a zjistíme, zda tato neviditelná síla ovlivňuje i náš vnitrozemský stát. Odhalíme enviromentální důsledky změny a síly mořských proudů. Program vyvrcholí ve zcela jedinečném sále, kde bydlí Věda na kouli/ Science on a Sphere. 

Druhy činností – individuální, skupinové, hromadné.

Cíle: Žák dokáže na základě vlastních experimentů popsat podmínky pro proudění mořských proudů povrchových i hlubinných. Dokáže vyjmenovat působení mořských proudů na globální počasí.

Návaznost na program: Člověk a jeho svět, Člověk a příroda, Člověk a společnost

Klíčová slova: mořské proudy, termohalinní výměník, klimatická změna, EVVO, polytechnické vzdělávání, Věda na kouli

Fyzika Sluneční soustava — Vesmír v malíku

Termín
2024-05-21 10:3012:00
Lektor
Kevin Matzick
Učebna
Fyzika/Robotika, 5.poschodí, dveře č. 5.11
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
7. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Pojďme společně projít jedním z největších dobrodružství, ve kterém člověk poprvé vykročil od mýtů a bájí k vědeckému poznávání fungování přírody a Vesmíru. Bez přímého měření, ale pomocí základní geometrie a trigonometrie se naučíte určovat vzdálenosti i velikost velmi vzdálených objektů. Prakticky si vyzkoušíte funkci základních geometrických optických těles. Nahlédneme na mechanismy vztahu a pohybu těles Sluneční soustavy. Rozkryjeme Einsteinem navrženou teorii relativity. 

Předpoklady:

  • Zeměpis — základní představa, co je Sluneční soustava a jakými tělesy je tvořena;
  • Matematika — trigonometrie, Pythagorova věta;
  • Fyzika — optika, optoscká tělesa

Cíle: Žáci si myšlenkově projdou jedním z největších lidských dobrodružství, ve kterém člověk poprvé vykročil od mýtů a bájí k vědeckému poznávání fungování přírody a Vesmíru. Žáci si na konkrétním příkladu rozměrů prvků Sluneční soustavy vyzkouší využití geometrie a trigonometrie pro určování velkých vzdáleností a rozměrů vzdálených předmětů. Žáci si prakticky vyzkouší funkci a princip základních optických těles.

Návaznost na program: Matematika — geometrie a trigonometrie; Fyzika — optika; Zeměpis — velikost a vzdálenost těles Sluneční soustavy.

Dřevo Není tužka jako tužka

Termín
2024-05-21 10:3012:00
Lektor
Aneta Součková
Učebna
Dřevo, 4.poschodí, dveře č. 4.07
Kapacita
14 dětí
Doporučeno
3. - 9. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Pastelky a tužky denně používáme, ale známe je doopravdy? V dřevodílně půjdeme za poznáním výroby psací tužky či pastelky, dostaneme se k její historii a materiálu, ze kterého vznikala tuha. Zkrátka prozkoumáme tužku do detailů ze všech stran. Následně jí použijeme, abychom obkreslily materiál a budeme obrábět do té doby, než nám pod rukama vznikne stojánek na tužky.

Cíle

  • Cílem programu je seznámit studenty s výrobou tužky - od surového materiálu až po finální naostření;
  • Žáci si vyrobí vlastní stojánek na tužky, který bude sám o osobě vypadat jako velká tužka;
  • Žáci se naučí pracovat se svěrkami, pilkou ocaskou, rašplemi, pilníky a brusnými papíry. Při tvoření zjistí, jak se používá stojanová vrtačka a dovedou s ní manipulovat tak, aby si správně vyvrtali všechny otvory ve stojáncích;
  • Program žáky poučí o historii tužky, jejím zpracování a ukáže jim, jak pracovat s materiálem tak, aby si dokázali sami vytvořit svůj originální stojánek na tužky;
  • Program bude žákům představován pomocí prezentace a ukázkových videí, ale také přímou ukázkou práce s nářadím. Na závěr si žáci odnáší, svůj vlastnoručně vyrobený stojánek na tužky.

Návaznost na program: Na tento program je možné navázat, ve výtvarné výchově, kresbou na papír s ukázkou stínování pomocí úhlů a grafitu. Případně v hodinách chemie a pokusy s grafitem.

Sférické hřiště Atlas mraků

Termín
2024-05-21 10:3011:45
Lektor
Karolina Kuhnová
Učebna
Sférické hřiště, 5..poschodí, dveře č. 5.01
Kapacita
25 dětí
Doporučeno
MŠ + 1. a 2. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Během programu se děti seznámí s různými druhy mraků. Společným pokusem si ukážeme tvorbu mraků a zjistíme, jaký je jejich význam v přírodě. Do zkoumání zapojíme i interaktivní hry. Program vyvrcholí ve zcela jedinečném sále, kde bydlí Věda na kouli. Na závěr si každý účastník namaluje plakát s mraky z vaty.

Cíle: Děti rozeznají různé druhy mraků a dovedou pojmenovat roli mraků v přírodě.

Návaznost na program: Člověk a jeho svět, Člověk a příroda, Člověk a společnost

Klíčová slova: mraky, velký koloběh vody, Polytechnické vzdělávání, EVVO, Věda na kouli

Sférické hřiště Malý princ - MŠ + 1. a 2. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Termín
2024-05-21 10:3011:45
Lektor
Karolina Kuhnová
Učebna
Sférické hřiště, 5..poschodí, dveře č. 5.01
Kapacita
25 dětí
Doporučeno
MŠ + 1. a 2. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Malý princ se ztratil ve vesmírné galaxii. Víte, jak to vypadá v Mrklandii, Mňamlandii, Čichlandii, Doteklandii a Sonolandii? Společně se tam podíváme a pomůžeme Malému princi vrátit se zpět na jeho planetu. kde na něho čeká jeho růže. Program se odehrává v prostředí "Vědeckého hřiště", kde mohou děti individuálně experimentovat, zkoumat a objevovat. Zábavným způsobem se seznámí např. s kladkou, hydraulikou, elektromagnetem, mísením kapalin, atd. V řízené části se zaměříme na lidské tělo a smyslové vnímání. Co nás čeká? Cestování po smyslových planetách, ochutnávání, rozpoznávání zvuků a vůní, slalom v "opileckých brýlích" a společné kreslení planety, "kde vidíme srdcem". Program vyvrcholí cestou do vesmíru v našem zcela jedinečném "kině na kouli". Program rozvíjí: kompetence k učení, kompetence k řešení problémů, komunikativní kompetence, sociální a personální kompetence, činnostní a občanské kompetence 

 Cíle: Žák soustředěně pozoruje, zkoumá a experimentuje. Žák se seznámí s pěti smysly lidského těla.

Fyzika Proměny energie

Termín
2024-05-21 12:3014:00
Lektor
Helena Drobná
Učebna
Fyzika/Robotika, 5.poschodí, dveře č. 5.11
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
studenti středních škol - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Vyzkoušejme, porovnejme a pokusme se společně posoudit různé zdroje energie, které lze využít k výrobě elektřiny. Energie sama nikde nevzniká ani nezaniká. Co tedy je energetický zdroj? Jak se různé formy energie přeměňují jedna v druhou? Vyzkoušíme si to prakticky prostřednictvím názorných experimentálních sad  a povedeme společnou diskusi.

Předpoklady: Základní znalost pojmů energie, teplo, práce a elektřina. Schopnost a ochota přemýšlet a diskutovat o zadaném tématu.

Cíle: Žáci si prakticky vyzkouší základní princip technologií využívající různé zdroje energie využívané lidmi k přeměně na práci. Zhodnotí výhody a nevýhody jednotlivých energetických zdrojů a jejich účinnost. Žáci povedou diskusi o možnostech využívání jednotlivých energetických zdrojů a vzájemné přeměně jednotlivých forem energie.

Návaznost na program: Energie, vnitřní energie, práce, výkon, teplo, tepelné stroje, obnovitelné zdroje energie, ekologie, společnost

Dřevo Hrací kostky

Termín
2024-05-21 12:3014:00
Lektor
Aneta Součková
Učebna
Dřevo, 4.poschodí, dveře č. 4.07
Kapacita
14 dětí
Doporučeno
1. - 5. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: “Kde je kostka?” Padá vám hrací kostka při deskových hrách často pod stůl? Není potřeba si zoufat. Vzdělávací program "Hrací kostka" je navržen tak, aby umožnil účastníkům rozvíjet své dovednosti v práci se dřevem a objevovat tak krásu a radost z této činnosti. Bez ohledu na vaši úroveň zkušeností vás program podpoří v cestě k tvorbě vlastních dřevěných výrobků.

Cíle: Program žáky seznamuje s používaným materiálem, historií a podobou hracích kostek. Naučí je lepšímu prostorovému vnímání. Jedná se o výrobu hrací kostky, která se bude utvářet z obyčejného kusu dřeva, ze kterého si žáci postupně vyřezají krychli a utvoří svojí hrací kostku. Žáci se naučí pracovat s pilou ocaskou, pilníky, brusným papírem a vypalovačkou. Získají lepší manuální zručnost, konkrétně budeme: řezat, pilovat, brousit a vypalovat vzory do dřeva. Závěrem si vyzkoušíme, jaké nám na kostce padají čísla.

Návaznost na program: Historie ručních nástrojů, používaných již od pravěku.

IT/VR Základy programování aneb navrhneme si vlastní hru

Termín
2024-05-21 12:3014:00
Lektor
Klára Karimaghai
Učebna
Grafika, 4.poschodí, dveře č. 4.13
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Kurz základů programování provádí studenty celým procesem programování. Od zadání úkolu, rozdělení problému na dílčí funkční celky, rozboru jednotlivých funkcí, návrhu na jejich řešení, průběžné testování jejich funkčnosti až po finalizaci zdrojového kódu a závěrečné testování aplikace. Programovacím prostředím je zvolen Scratch, ve kterém mohou objevit, popř. prohloubit své programátorské a logické dovednosti. Kurzem provádí zkušený lektor, kde výstupem každého studenta bude jednoduchá aplikace. Zadání úkolů je rozděleno do tří kategorií podle náročnosti programované aplikace. Sami studenti si mohou vybrat zadání, které jim nejvíce vyhovuje. Struktura programu je rozdělena na společnou teoretickou část a na praktickou část k jednotlivým úkolům s návodem krok za krokem.

Přírodopis Moje jedinečnost

Termín
2024-05-21 12:3014:00
Lektor
Markéta Sodomková
Učebna
Přírodopis, 5.poschodí, dveře č. 5.05
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
8. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Moje jedinečnost zavede žáky do fascinujícího světa lidské variability, v němž budeme společně zkoumat vlastní jedinečné znaky, jako je struktura duhovky, morfologie tváře či nezaměnitelná osobní motorika ruky. Vyzkoušíme si, jak funguje identifikace ve světě biometrie, a ponoříme se i do světa variability smyslového vnímání.

Dřevo Poličky a police

Termín
2024-05-21 12:3014:00
Lektor
Aneta Součková
Učebna
Dřevo, 4.poschodí, dveře č. 4.07
Kapacita
14 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Což si tak “na vlastní ruce” vyzkoušet  práci se dřevem a dozvědět se více o tomto tradičním řemesle? No jasně, u nás ve sférické dílně dřeva budete mít možnost se ponořit do světa dřeva, učit se základní řemeslné dovednosti a vytvořit si vlastní dřevěné projekty.

Cíle: 

  • Během programu seznámíme žáky o výrobě poličky či police, z masivního materiálu. Poučíme je o druzích, využití a historii polic v nábytkářství. Během výuky získají znalosti o tom, jak jsou police upevněné ke zdi a dovedou vysvětlit, jak se upevní jimi vyrobené police;
  • Žáci se naučí kompletně opracovávat materiál a dokážou spojit několik dílů k sobě za pomocí vrutů. Získají nové znalosti o využívaných materiálech. Konkrétně se naučí tyto dovednosti: pilovat pilníky, brousit brusnými papíry, vrtat na stojanové vrtačce a za pomocí aku vrtačky, ale také šroubovat vruty za pomocí šroubováků;
  • Žákům bude program představen krátkou prezentací, kde si povíme o celém procesu výroby poliček, její historii a různé škále využití. Program rozšíří obzory o nábytkářské výrobě a různých druzích materiálu. Napomůže k jejích zručnosti pro šroubování vrutů a připevňování bajonetového závěsu. Po absolvování hodiny si žáci odnáší své vyrobené poličky.

Návaznost na program: Návaznost v dějinách, skříně, sekretáře a kredence využívané v historii, ale i v současnosti. Mechanické namáhání (polic) ve fyzice.

Dřevo Není tužka jako tužka

Termín
2024-05-21 12:3014:00
Lektor
Aneta Součková
Učebna
Dřevo, 4.poschodí, dveře č. 4.07
Kapacita
14 dětí
Doporučeno
3. - 9. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Pastelky a tužky denně používáme, ale známe je doopravdy? V dřevodílně půjdeme za poznáním výroby psací tužky či pastelky, dostaneme se k její historii a materiálu, ze kterého vznikala tuha. Zkrátka prozkoumáme tužku do detailů ze všech stran. Následně jí použijeme, abychom obkreslily materiál a budeme obrábět do té doby, než nám pod rukama vznikne stojánek na tužky.

Cíle

  • Cílem programu je seznámit studenty s výrobou tužky - od surového materiálu až po finální naostření;
  • Žáci si vyrobí vlastní stojánek na tužky, který bude sám o osobě vypadat jako velká tužka;
  • Žáci se naučí pracovat se svěrkami, pilkou ocaskou, rašplemi, pilníky a brusnými papíry. Při tvoření zjistí, jak se používá stojanová vrtačka a dovedou s ní manipulovat tak, aby si správně vyvrtali všechny otvory ve stojáncích;
  • Program žáky poučí o historii tužky, jejím zpracování a ukáže jim, jak pracovat s materiálem tak, aby si dokázali sami vytvořit svůj originální stojánek na tužky;
  • Program bude žákům představován pomocí prezentace a ukázkových videí, ale také přímou ukázkou práce s nářadím. Na závěr si žáci odnáší, svůj vlastnoručně vyrobený stojánek na tužky.

Návaznost na program: Na tento program je možné navázat, ve výtvarné výchově, kresbou na papír s ukázkou stínování pomocí úhlů a grafitu. Případně v hodinách chemie a pokusy s grafitem.

Chemie Světélkující krystaly 8. - 9. třída ZŠ

Termín
2024-05-21 12:3014:00
Lektor
Tomáš Hlavatý
Učebna
Chemie, 5.poschodí, dveře č. 5.06
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
8. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Chemie je zábavná! Slyšeli jste někdy o fluorescenci? Máme pro vás připravený program s názvem „Světélkující krystaly“, kde budeme řešit v rámci laboratorní úlohy „Rekrystalizace kyseliny salicylové“. Přiblížíme si nejen jev fluorescence, ale i vyzkoušíme základní laboratorní techniky, jako je vážení, odměřování kapalin, příprava roztoků, krystalizace z vody nebo filtrace za sníženého tlaku (práce s vodní vývěvou). Cílem programu je získání praktických znalostí a dovedností, které žákům umožní lépe pochopit a orientovat se v teorii, která je vyučována ZŠ a gymnáziích.

Předpoklady: Co jsou pevné látky, rozpouštědlo, vědomí o rozpustnosti/nerozpustnosti pevných látek. Co je roztok a suspenze, změna skupenství. Mírná manuální zručnost – práce s ohněm, práce se sklem.

Cíle:

  • Žáci se naučí aplikovat své teoretické znalosti v praxi;
  • Dále si vyzkouší základní laboratorní techniky – krystalizaci z vody (v laboratorních podmínkách; rušená krystalizace), filtraci za sníženého tlaku (práce s vodní vývěvou), vážení, odměřování kapalin pomocí odměrného válce (může být rozšířeno o pipetování - pro 9. třídu a o filtraci horkého roztoku za normálního tlaku); měření bodu tání, utajený var, nasycený a přesycený roztok, čistota látek, promývání, práce s ohněm, příp. plynovou kartuš;
  • Zjistí, co je fluorescence, salix, acylpyrin;
  • Žáci se naučí orientovat v laboratoři (správně poznají jednotlivé laboratorní sklo a pomůcky);
  • Žáci získají praktické znalosti a dovednosti a pobaví se.

Návaznost na program: Chemie – laboratorní techniky; fyzikální jevy.

Přírodopis Moje jedinečnost

Termín
2024-05-21 14:1515:45
Lektor
Markéta Sodomková
Učebna
Přírodopis, 5.poschodí, dveře č. 5.05
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
8. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Moje jedinečnost zavede žáky do fascinujícího světa lidské variability, v němž budeme společně zkoumat vlastní jedinečné znaky, jako je struktura duhovky, morfologie tváře či nezaměnitelná osobní motorika ruky. Vyzkoušíme si, jak funguje identifikace ve světě biometrie, a ponoříme se i do světa variability smyslového vnímání.

Chemie Světélkující krystaly 8. - 9. třída ZŠ

Termín
2024-05-21 14:1515:45
Lektor
Tomáš Hlavatý
Učebna
Chemie, 5.poschodí, dveře č. 5.06
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
8. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Chemie je zábavná! Slyšeli jste někdy o fluorescenci? Máme pro vás připravený program s názvem „Světélkující krystaly“, kde budeme řešit v rámci laboratorní úlohy „Rekrystalizace kyseliny salicylové“. Přiblížíme si nejen jev fluorescence, ale i vyzkoušíme základní laboratorní techniky, jako je vážení, odměřování kapalin, příprava roztoků, krystalizace z vody nebo filtrace za sníženého tlaku (práce s vodní vývěvou). Cílem programu je získání praktických znalostí a dovedností, které žákům umožní lépe pochopit a orientovat se v teorii, která je vyučována ZŠ a gymnáziích.

Předpoklady: Co jsou pevné látky, rozpouštědlo, vědomí o rozpustnosti/nerozpustnosti pevných látek. Co je roztok a suspenze, změna skupenství. Mírná manuální zručnost – práce s ohněm, práce se sklem.

Cíle:

  • Žáci se naučí aplikovat své teoretické znalosti v praxi;
  • Dále si vyzkouší základní laboratorní techniky – krystalizaci z vody (v laboratorních podmínkách; rušená krystalizace), filtraci za sníženého tlaku (práce s vodní vývěvou), vážení, odměřování kapalin pomocí odměrného válce (může být rozšířeno o pipetování - pro 9. třídu a o filtraci horkého roztoku za normálního tlaku); měření bodu tání, utajený var, nasycený a přesycený roztok, čistota látek, promývání, práce s ohněm, příp. plynovou kartuš;
  • Zjistí, co je fluorescence, salix, acylpyrin;
  • Žáci se naučí orientovat v laboratoři (správně poznají jednotlivé laboratorní sklo a pomůcky);
  • Žáci získají praktické znalosti a dovednosti a pobaví se.

Návaznost na program: Chemie – laboratorní techniky; fyzikální jevy.

Fyzika Proměny energie

Termín
2024-05-21 14:1515:45
Lektor
Helena Drobná
Učebna
Fyzika/Robotika, 5.poschodí, dveře č. 5.11
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
studenti středních škol - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Vyzkoušejme, porovnejme a pokusme se společně posoudit různé zdroje energie, které lze využít k výrobě elektřiny. Energie sama nikde nevzniká ani nezaniká. Co tedy je energetický zdroj? Jak se různé formy energie přeměňují jedna v druhou? Vyzkoušíme si to prakticky prostřednictvím názorných experimentálních sad  a povedeme společnou diskusi.

Předpoklady: Základní znalost pojmů energie, teplo, práce a elektřina. Schopnost a ochota přemýšlet a diskutovat o zadaném tématu.

Cíle: Žáci si prakticky vyzkouší základní princip technologií využívající různé zdroje energie využívané lidmi k přeměně na práci. Zhodnotí výhody a nevýhody jednotlivých energetických zdrojů a jejich účinnost. Žáci povedou diskusi o možnostech využívání jednotlivých energetických zdrojů a vzájemné přeměně jednotlivých forem energie.

Návaznost na program: Energie, vnitřní energie, práce, výkon, teplo, tepelné stroje, obnovitelné zdroje energie, ekologie, společnost

IT/VR Základy programování aneb navrhneme si vlastní hru

Termín
2024-05-21 14:1515:45
Lektor
Oldřich Koubek
Učebna
IT/VR, 5.poschodí, dveře č. 5.12
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Kurz základů programování provádí studenty celým procesem programování. Od zadání úkolu, rozdělení problému na dílčí funkční celky, rozboru jednotlivých funkcí, návrhu na jejich řešení, průběžné testování jejich funkčnosti až po finalizaci zdrojového kódu a závěrečné testování aplikace. Programovacím prostředím je zvolen Scratch, ve kterém mohou objevit, popř. prohloubit své programátorské a logické dovednosti. Kurzem provádí zkušený lektor, kde výstupem každého studenta bude jednoduchá aplikace. Zadání úkolů je rozděleno do tří kategorií podle náročnosti programované aplikace. Sami studenti si mohou vybrat zadání, které jim nejvíce vyhovuje. Struktura programu je rozdělena na společnou teoretickou část a na praktickou část k jednotlivým úkolům s návodem krok za krokem.