Kalendář událostí

Rozvrh akcí květen 2024

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Chemie Světélkující krystaly 8. - 9. třída ZŠ

Termín
2024-05-13 08:3010:00
Lektor
Josef Velebný
Učebna
Chemie, 5.poschodí, dveře č. 5.06
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
8. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Chemie je zábavná! Slyšeli jste někdy o fluorescenci? Máme pro vás připravený program s názvem „Světélkující krystaly“, kde budeme řešit v rámci laboratorní úlohy „Rekrystalizace kyseliny salicylové“. Přiblížíme si nejen jev fluorescence, ale i vyzkoušíme základní laboratorní techniky, jako je vážení, odměřování kapalin, příprava roztoků, krystalizace z vody nebo filtrace za sníženého tlaku (práce s vodní vývěvou). Cílem programu je získání praktických znalostí a dovedností, které žákům umožní lépe pochopit a orientovat se v teorii, která je vyučována ZŠ a gymnáziích.

Předpoklady: Co jsou pevné látky, rozpouštědlo, vědomí o rozpustnosti/nerozpustnosti pevných látek. Co je roztok a suspenze, změna skupenství. Mírná manuální zručnost – práce s ohněm, práce se sklem.

Cíle:

  • Žáci se naučí aplikovat své teoretické znalosti v praxi;
  • Dále si vyzkouší základní laboratorní techniky – krystalizaci z vody (v laboratorních podmínkách; rušená krystalizace), filtraci za sníženého tlaku (práce s vodní vývěvou), vážení, odměřování kapalin pomocí odměrného válce (může být rozšířeno o pipetování - pro 9. třídu a o filtraci horkého roztoku za normálního tlaku); měření bodu tání, utajený var, nasycený a přesycený roztok, čistota látek, promývání, práce s ohněm, příp. plynovou kartuš;
  • Zjistí, co je fluorescence, salix, acylpyrin;
  • Žáci se naučí orientovat v laboratoři (správně poznají jednotlivé laboratorní sklo a pomůcky);
  • Žáci získají praktické znalosti a dovednosti a pobaví se.

Návaznost na program: Chemie – laboratorní techniky; fyzikální jevy.

Přírodopis Svět dinosaurů aneb Strategie přežití

Termín
2024-05-13 08:3012:00
Lektor
Hana Krauseová
Učebna
Kov, 4.poschodí, dveře č. 4.06
Kapacita
30 dětí
Doporučeno
1. - 5. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Jak vypadala krajina v éře dinosaurů, a jak se jim v ní žilo? V našem komponovaném dvouapůlhodinovém dopoledním programu pro celou třídu, připraveném ve spolupráci učebny biologie, grafiky a textilu, se věnujeme vytváření prvních představ o evoluci a biologii adaptace. Rozvíjíme kreativní učení, teamovou spolupráci, fantazii, rukodělnou zručnost a jemnou motoriku. Využíváme nejen moderní technologie, ale také vracíme děti k práci s texturami a přírodními materiály.

Budeme pracovat s fosiliemi, mikroskopy, a ke svému zkoumání použijeme také provázek a vaječné skořápky. Naši vědeckou laboratoř následně proměníme v kreativní studio a vytvoříme stylizovanou druhohorní krajinu. Připravíme si tak autentickou scénu pro nástup hlavních aktérů, dinosaurů. Ty vyrobíme z textilních materiálů a do své tvorby promítneme poznatky o jejich anatomii i struktuře. Celou závěrečnou scénu digitálně nasnímáme, a kromě originálního záznamu si ze Sféry odneseme i vlastnoručně vyrobené artefakty. 

Projekt „SFÉRA učí kreativně“ byl realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a MK ČR. 

 
 

Návaznost na programČlověk a jeho svět, Člověk a příroda.

Doba trvání programu: 8.30 - 10.00, přestávka, 10.30 - 12.00

IT/VR Objevujeme nové technologie: Interaktivní cesta do digitálního světa

Termín
2024-05-13 08:3010:00
Lektor
Klára Karimaghai
Učebna
IT/VR, 5.poschodí, dveře č. 5.12
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Tento workshop poskytne účastníkům fascinující pohled do světa nových technologií. Během této interaktivní cesty budou žáci seznámeni s tématy jako virtuální realita, umělá inteligence, robotika a internet of things. Budou mít možnost vyzkoušet si virtuální realitu, pochopit základy programování robotů a diskutovat o etických otázkách spojených s rozvojem nových technologií a jejich zapojení do běžného života. Tento workshop nabízí mladým jedincům inspiraci a náhled do digitálního světa, který bude hrát stále důležitější roli v jejich každodenním životě.

Předpoklady:

· Základní znalost a orientace práce s PC (dle RVP MŠMT);

· Komunikativnost, vlastní formulace myšlenek a vyjadřování v souvislém ústním projevu;

· Kooperace, dodržování pokynů lektora a zásad bezpečnosti při práci s technikou.

Cíle: Tento interaktivní workshop pomůže studentům lépe pochopit a ocenit nové technologie a jejich význam v dnešním světě. Zároveň poskytne základní povědomí o umělé inteligenci, robotice a virtuální realitě a umožní jim zažít několik interaktivních zážitků v tomto prostředí. Interaktivní prvky a praktické ukázky by měly být inspirací pro jejich vlastní kreativní projekty v digitální realitě a pro její využití pro vzdělávání, objevování a výzkum.

Návaznost na program: Informační technologie; Digitální gramotnost; Digitální kultura a výzvy; Povědomí o nových technologiích a jejich místě v dnešním světě; Využití nových technologií nejen ve vzdělávání; Virtuální realita, robotika, umělá inteligence a další nové technologie inspirují k objevování dalších IT dovedností, které jsou potřeba pro jejich tvorbu a ovládání – např. základy programování.

Dřevo Není tužka jako tužka

Termín
2024-05-13 08:3010:00
Lektor
Aneta Součková
Učebna
Dřevo, 4.poschodí, dveře č. 4.07
Kapacita
14 dětí
Doporučeno
3. - 9. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Pastelky a tužky denně používáme, ale známe je doopravdy? V dřevodílně půjdeme za poznáním výroby psací tužky či pastelky, dostaneme se k její historii a materiálu, ze kterého vznikala tuha. Zkrátka prozkoumáme tužku do detailů ze všech stran. Následně jí použijeme, abychom obkreslily materiál a budeme obrábět do té doby, než nám pod rukama vznikne stojánek na tužky.

Cíle

  • Cílem programu je seznámit studenty s výrobou tužky - od surového materiálu až po finální naostření;
  • Žáci si vyrobí vlastní stojánek na tužky, který bude sám o osobě vypadat jako velká tužka;
  • Žáci se naučí pracovat se svěrkami, pilkou ocaskou, rašplemi, pilníky a brusnými papíry. Při tvoření zjistí, jak se používá stojanová vrtačka a dovedou s ní manipulovat tak, aby si správně vyvrtali všechny otvory ve stojáncích;
  • Program žáky poučí o historii tužky, jejím zpracování a ukáže jim, jak pracovat s materiálem tak, aby si dokázali sami vytvořit svůj originální stojánek na tužky;
  • Program bude žákům představován pomocí prezentace a ukázkových videí, ale také přímou ukázkou práce s nářadím. Na závěr si žáci odnáší, svůj vlastnoručně vyrobený stojánek na tužky.

Návaznost na program: Na tento program je možné navázat, ve výtvarné výchově, kresbou na papír s ukázkou stínování pomocí úhlů a grafitu. Případně v hodinách chemie a pokusy s grafitem.

Fyzika Roboti ve Sféře

Termín
2024-05-13 08:3010:00
Lektor
Radek Otradovský
Učebna
Fyzika/Robotika, 5.poschodí, dveře č. 5.11
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: "Roboti ve Sféře I" nabízí studentům od 6. třídy ZŠ možnost získat základy programování v prostředí ROBO Pro Coding od FisherTechnik. Kurz zahrnuje teoretickou část s výkladem konceptu práce s TXT Controller a senzory. Nabízí také raktickou část, kde studenti pracují s vizuálním programováním pro LED kontrolky, motory a ultrazvukovými senzory. Výuka se odehrává v laboratorním prostředí a je součástí vzdělávacího oboru Informatika s důrazem na technické vzdělávání. Kurz má omezenou kapacitu na 15 míst a probíhá v několika fázích, včetně motivace k seberozvoji a zpětné vazby.

Předpoklady: 

  • Základní znalost a orientace práce s PC (dle RVP MŠMT);
  • Zkušenost se stavebnicemi LEGO, Merkur, Fischertechnik aj. výhodou;
  • Komunikativnost, vlastní formulace myšlenek a vyjadřování v souvislém ústním projevu;
  • Kooperace, dodržování pokynů lektora a zásad bezpečnosti při práci s elektrotechnikou.

Cíle: Studenti si osvojí základy programování v prostředí pro vizuální programování v aplikaci ROBO Pro Coding od FisherTechnik; Porozumění konceptu práce s jednotkou TXT Controller a základními senzory; Získají znalosti pro práci a orientaci ve zjednodušené technické dokumentaci; Osvojí si schopnost vytvořit jednoduchý program s využitím vizuálního programování; Testování funkčnosti vytvořených programů na reálném HW.

Návaznost na program: 

  • Forma: Laboratorní práce (badatelská činnost)
  • Vzdělávací oblast: Člověk a technika 
  • Vzdělávací obor: Informatika 
  • Tematický celek: Programování
  • Průřezové téma: Technické vzdělávání – programování 
  • Mezipředmětové vztahy: Výchova k technickému vzdělávání – informatika a programování.

Dřevo Hrací kostky

Termín
2024-05-13 08:3010:00
Lektor
Aneta Součková
Učebna
Dřevo, 4.poschodí, dveře č. 4.07
Kapacita
14 dětí
Doporučeno
1. - 5. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: “Kde je kostka?” Padá vám hrací kostka při deskových hrách často pod stůl? Není potřeba si zoufat. Vzdělávací program "Hrací kostka" je navržen tak, aby umožnil účastníkům rozvíjet své dovednosti v práci se dřevem a objevovat tak krásu a radost z této činnosti. Bez ohledu na vaši úroveň zkušeností vás program podpoří v cestě k tvorbě vlastních dřevěných výrobků.

Cíle: Program žáky seznamuje s používaným materiálem, historií a podobou hracích kostek. Naučí je lepšímu prostorovému vnímání. Jedná se o výrobu hrací kostky, která se bude utvářet z obyčejného kusu dřeva, ze kterého si žáci postupně vyřezají krychli a utvoří svojí hrací kostku. Žáci se naučí pracovat s pilou ocaskou, pilníky, brusným papírem a vypalovačkou. Získají lepší manuální zručnost, konkrétně budeme: řezat, pilovat, brousit a vypalovat vzory do dřeva. Závěrem si vyzkoušíme, jaké nám na kostce padají čísla.

Návaznost na program: Historie ručních nástrojů, používaných již od pravěku.

Dřevo Poličky a police

Termín
2024-05-13 08:3010:00
Lektor
Aneta Součková
Učebna
Dřevo, 4.poschodí, dveře č. 4.07
Kapacita
14 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Což si tak “na vlastní ruce” vyzkoušet  práci se dřevem a dozvědět se více o tomto tradičním řemesle? No jasně, u nás ve sférické dílně dřeva budete mít možnost se ponořit do světa dřeva, učit se základní řemeslné dovednosti a vytvořit si vlastní dřevěné projekty.

Cíle: 

  • Během programu seznámíme žáky o výrobě poličky či police, z masivního materiálu. Poučíme je o druzích, využití a historii polic v nábytkářství. Během výuky získají znalosti o tom, jak jsou police upevněné ke zdi a dovedou vysvětlit, jak se upevní jimi vyrobené police;
  • Žáci se naučí kompletně opracovávat materiál a dokážou spojit několik dílů k sobě za pomocí vrutů. Získají nové znalosti o využívaných materiálech. Konkrétně se naučí tyto dovednosti: pilovat pilníky, brousit brusnými papíry, vrtat na stojanové vrtačce a za pomocí aku vrtačky, ale také šroubovat vruty za pomocí šroubováků;
  • Žákům bude program představen krátkou prezentací, kde si povíme o celém procesu výroby poliček, její historii a různé škále využití. Program rozšíří obzory o nábytkářské výrobě a různých druzích materiálu. Napomůže k jejích zručnosti pro šroubování vrutů a připevňování bajonetového závěsu. Po absolvování hodiny si žáci odnáší své vyrobené poličky.

Návaznost na program: Návaznost v dějinách, skříně, sekretáře a kredence využívané v historii, ale i v současnosti. Mechanické namáhání (polic) ve fyzice.

Přírodopis Na křídlech ptáků - 1. - 9. třída ZŠ

Termín
2024-05-13 08:3010:00
Lektor
Markéta Sodomková
Učebna
Přírodopis, 5.poschodí, dveře č. 5.05
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
1. - 9. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Jaké by bylo mít křídla a vznášet se vysoko nad zemským povrchem? Napadlo vás, co ptáci potřebují k létání? Proč nelétá člověk? Společně odhalíme tajemství létání ptáků. Vlastnosti a strukturu peří prozkoumáme při pokusech a pod mikroskopem. Nakonec se naučíme rozeznávat běžné druhy ptáků podle hlasu. Program vyvrcholí v našem zcela jedinečném sále, kde bydlí Věda na kouli.

Druhy činností – individuální, skupinové, hromadné.

Cíle: Žáci dokáží na základě vlastního pozorování popsat stavbu ptačího peří a vyjmenovat důvody, proč ptáci létají.

Návaznost na program: Člověk a jeho svět, Člověk a příroda, Člověk a společnost

Klíčová slova: křídla, peří, létání, Polytechnické vzdělávání, EVVO, Věda na kouli

IT/VR Cesta do virtuálního světa: Objevujeme virtuální realitu

Termín
2024-05-13 08:3010:00
Lektor
Klára Karimaghai
Učebna
IT/VR, 5.poschodí, dveře č. 5.12
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Tento workshop o virtuální realitě studentům nabízí fascinující zážitek a učení v několika fázích. Na začátku se studenti účastní interaktivního kvízu, který slouží k otevření diskuze o virtuální realitě. Teoretická část zahrnuje historický přehled a ukázky využití VR v praxi. V praktické části si skupiny studentů samy vytvoří virtuální svět a ZOO, což zahrnuje skupinovou i individuální práci. Pracujeme v aplikaci CoSpaceEdu a své návrhy skupina uvidí ve VR Headsetu. Každý student si samostatně vytvoří svou vlastní zoologickou zahradu, kterou poté pomocí VR Headsetu navštíví. Workshop zakončuje diskuse o přínosu virtuální reality a nabízí prostor pro dotazy a zpětnou vazbu.

Předpoklady:

· Základní znalost a orientace práce s PC (dle RVP MŠMT);

· Komunikativnost, vlastní formulace myšlenek a vyjadřování v souvislém ústním projevu;

· Kooperace, dodržování pokynů lektora a zásad bezpečnosti při práci s technikou.

Cíle: Tento workshop dětem poskytne základní povědomí o virtuální realitě a umožní jim zažít několik interaktivních zážitků v tomto prostředí. Interaktivní prvky a praktická ukázka tvorby ve VR by měly být inspirací pro jejich vlastní kreativní projekty v této nové digitální realitě a pro její využití pro vzdělávání, objevování a výzkum.

Návaznost na program: Informační technologie; Virtuální realita inspiruje k objevování dalších IT dovedností, které jsou potřeba pro její tvorbu – např. základy programování; Inspirace pro využití VR ve výuce – děti mohou podniknout virtuální exkurze, zkoumat objekty, vyzkoušet si simulace, tvořit prezentace pro své spolužáky, apod.; Používání a tvorba virtuální reality podporuje kreativitu, kritické myšlení a týmovou spolupráci; Zvyšuje úroveň digitálních dovedností a nabízí nespočet příležitostí k efektivnímu využití nových technologií nejen ve vzdělávání.

IT/VR AI prakticky: Co všechno (ne)umí umělá inteligence

Termín
2024-05-13 08:3010:00
Lektor
Klára Karimaghai
Učebna
IT/VR, 5.poschodí, dveře č. 5.12
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Naše workshopové setkání "AI prakticky: Co všechno (ne)umí umělá inteligence" je navrženo speciálně pro základní a střední školy a umožní účastníkům poznat svět umělé inteligence z praktického hlediska. Během tohoto workshopu se žáci dozvědí, jak AI funguje a jaké jsou její aktuální možnosti a omezení. Praktickými demonstracemi a cvičeními budou moci sami experimentovat s AI aplikacemi a zjistit, kde má AI své síly a kde narazí na limity. Tímto způsobem jim umožníme hlubší porozumění této technologie, která hraje stále významnější roli ve světě kolem nás.

Předpoklady:

· Základní znalost a orientace práce s PC (dle RVP MŠMT);

· Komunikativnost, vlastní formulace myšlenek a vyjadřování v souvislém ústním projevu;

· Kooperace, dodržování pokynů lektora a zásad bezpečnosti při práci s technikou.

Cíle: Tento workshop je pro žáky skvělou příležitostí, aby se dozvěděly více o tom, jak umělá inteligence ovlivňuje náš každodenní život. Během tohoto workshopu se účastníci dozví, jak AI funguje, co všechno dokáže a také, kde jsou její omezení. Praktické ukázky a příklady jim pomohou lépe porozumět této technologii a zvýší jejich povědomí o jejím využití. Tento workshop podnítí zvídavost a zájem o svět AI a jeho vliv na naši společnost. Cílem workshopu je také poukázat na důležité etické, bezpečnostní a právní otázky, které se v současné době hlasitě ozývají ze všech koutů světa.

Návaznost na program: Informační technologie; Digitální gramotnost; Digitální kultura a výzvy; Bezpečnost online; Povědomí o nových technologiích a jejich místě v dnešním světě; Využití nových technologií nejen ve vzdělávání; Umělá inteligence a další nové technologie inspirují k objevování dalších IT dovedností, které jsou potřeba pro jejich tvorbu a ovládání – např. základy programování

Přírodopis Výživa aneb energie pro život

Termín
2024-05-13 08:3010:00
Lektor
Kateřina Bartheldi
Učebna
Přírodopis, 5.poschodí, dveře č. 5.05
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
1. - 9. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Pojďme spolu objevovat k čemu člověk potřebuje jíst a pít. Při pokusech zjistíme, které nápoje jsou pro nás vhodné ke každodennímu pití.  Společně se naučíme číst údaje z potravin, tak abychom dokázali odhalit i potraviny a nápoje, které se tváří zdravě, ale při bližším zkoumání to nemusí být pravda.

Cíle:

  • žák na základě vlastního zkoumání a pozorování rozumí, co je energetická bilance, pozná zdroje sacharidů, bílkovin a tuků a ví k čemu v našem těle slouží,
  • žák dokáže vyjmenovat důvody, proč je pro člověka důležitý pitný režim a pomocí jednoduchého analytického testu (změny pH) umí odlišit co je pro člověka vhodné pít a co ne,
  • žák zhodnotí výživové údaje z obalů potravin a dokáže vyhodnotit, které potraviny jsou vhodné pro vyvážený jídelníček a pomocí praktické ukázky zjistí, že i zdánlivě zdravé potraviny až tak zdravé nejsou.

Návaznost na program: Vzdělávací oblast: Výchova ke zdraví,  Člověk a jeho svět

Klíčová slova: výživa, energie, bílkoviny, sacharidy, tuky, pitný režim, zdraví, cukr 

Sférické hřiště Výprava za duhou

Termín
2024-05-13 09:0010:15
Lektor
Karolina Kuhnová
Učebna
Sférické hřiště, 5..poschodí, dveře č. 5.01
Kapacita
25 dětí
Doporučeno
MŠ + 1. a 2. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Program se odehrává v prostředí "Vědeckého hřiště", kde mohou děti individuálně experimentovat, zkoumat a objevovat. Zábavným způsobem se seznámí např. s kladkou, hydraulikou, elektromagnetem, mísením kapalin, atd. V řízené části se zaměříme na přírodu a budeme hledat odpověď na otázku: "Kde se berou barvy v duze?"

Co nás čeká? Hledání pokladu, zážitková hra, optické klamy. Program vyvrcholí cestou do vesmíru v našem zcela jedinečném "kině na kouli".

Polytechnické vzdělávání, EVVO, Věda na kouli

Program rozvíjí: kompetence k učení, kompetence k řešení problémů, komunikativní kompetence, sociální a personální kompetence, činnostní a občanské kompetence 

Cíle: Žák soustředěně pozoruje, zkoumá a experimentuje. Žák pochopí vznik duhy.

 

Fyzika Roboti ve Sféře

Termín
2024-05-13 10:3012:00
Lektor
Radek Otradovský
Učebna
Fyzika/Robotika, 5.poschodí, dveře č. 5.11
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: "Roboti ve Sféře I" nabízí studentům od 6. třídy ZŠ možnost získat základy programování v prostředí ROBO Pro Coding od FisherTechnik. Kurz zahrnuje teoretickou část s výkladem konceptu práce s TXT Controller a senzory. Nabízí také raktickou část, kde studenti pracují s vizuálním programováním pro LED kontrolky, motory a ultrazvukovými senzory. Výuka se odehrává v laboratorním prostředí a je součástí vzdělávacího oboru Informatika s důrazem na technické vzdělávání. Kurz má omezenou kapacitu na 15 míst a probíhá v několika fázích, včetně motivace k seberozvoji a zpětné vazby.

Předpoklady: 

  • Základní znalost a orientace práce s PC (dle RVP MŠMT);
  • Zkušenost se stavebnicemi LEGO, Merkur, Fischertechnik aj. výhodou;
  • Komunikativnost, vlastní formulace myšlenek a vyjadřování v souvislém ústním projevu;
  • Kooperace, dodržování pokynů lektora a zásad bezpečnosti při práci s elektrotechnikou.

Cíle: Studenti si osvojí základy programování v prostředí pro vizuální programování v aplikaci ROBO Pro Coding od FisherTechnik; Porozumění konceptu práce s jednotkou TXT Controller a základními senzory; Získají znalosti pro práci a orientaci ve zjednodušené technické dokumentaci; Osvojí si schopnost vytvořit jednoduchý program s využitím vizuálního programování; Testování funkčnosti vytvořených programů na reálném HW.

Návaznost na program: 

  • Forma: Laboratorní práce (badatelská činnost)
  • Vzdělávací oblast: Člověk a technika 
  • Vzdělávací obor: Informatika 
  • Tematický celek: Programování
  • Průřezové téma: Technické vzdělávání – programování 
  • Mezipředmětové vztahy: Výchova k technickému vzdělávání – informatika a programování.

Dřevo Poličky a police

Termín
2024-05-13 10:3012:00
Lektor
Aneta Součková
Učebna
Dřevo, 4.poschodí, dveře č. 4.07
Kapacita
14 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Což si tak “na vlastní ruce” vyzkoušet  práci se dřevem a dozvědět se více o tomto tradičním řemesle? No jasně, u nás ve sférické dílně dřeva budete mít možnost se ponořit do světa dřeva, učit se základní řemeslné dovednosti a vytvořit si vlastní dřevěné projekty.

Cíle: 

  • Během programu seznámíme žáky o výrobě poličky či police, z masivního materiálu. Poučíme je o druzích, využití a historii polic v nábytkářství. Během výuky získají znalosti o tom, jak jsou police upevněné ke zdi a dovedou vysvětlit, jak se upevní jimi vyrobené police;
  • Žáci se naučí kompletně opracovávat materiál a dokážou spojit několik dílů k sobě za pomocí vrutů. Získají nové znalosti o využívaných materiálech. Konkrétně se naučí tyto dovednosti: pilovat pilníky, brousit brusnými papíry, vrtat na stojanové vrtačce a za pomocí aku vrtačky, ale také šroubovat vruty za pomocí šroubováků;
  • Žákům bude program představen krátkou prezentací, kde si povíme o celém procesu výroby poliček, její historii a různé škále využití. Program rozšíří obzory o nábytkářské výrobě a různých druzích materiálu. Napomůže k jejích zručnosti pro šroubování vrutů a připevňování bajonetového závěsu. Po absolvování hodiny si žáci odnáší své vyrobené poličky.

Návaznost na program: Návaznost v dějinách, skříně, sekretáře a kredence využívané v historii, ale i v současnosti. Mechanické namáhání (polic) ve fyzice.

Přírodopis Na křídlech ptáků - 1. - 9. třída ZŠ

Termín
2024-05-13 10:3012:00
Lektor
Kateřina Bartheldi
Učebna
Přírodopis, 5.poschodí, dveře č. 5.05
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
1. - 9. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Jaké by bylo mít křídla a vznášet se vysoko nad zemským povrchem? Napadlo vás, co ptáci potřebují k létání? Proč nelétá člověk? Společně odhalíme tajemství létání ptáků. Vlastnosti a strukturu peří prozkoumáme při pokusech a pod mikroskopem. Nakonec se naučíme rozeznávat běžné druhy ptáků podle hlasu. Program vyvrcholí v našem zcela jedinečném sále, kde bydlí Věda na kouli.

Druhy činností – individuální, skupinové, hromadné.

Cíle: Žáci dokáží na základě vlastního pozorování popsat stavbu ptačího peří a vyjmenovat důvody, proč ptáci létají.

Návaznost na program: Člověk a jeho svět, Člověk a příroda, Člověk a společnost

Klíčová slova: křídla, peří, létání, Polytechnické vzdělávání, EVVO, Věda na kouli

Přírodopis Atlas mraků - 3. - 5. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Termín
2024-05-13 10:3012:00
Lektor
Markéta Sodomková
Učebna
Přírodopis, 5.poschodí, dveře č. 5.05
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
3. - 5. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Během programu se děti seznámí s různými druhy mraků. Společným pokusem si ukážeme tvorbu mraků a zjistíme, jaký je jejich význam v přírodě. Do zkoumání zapojíme i interaktivní hry. Program vyvrcholí ve zcela jedinečném sále, kde bydlí Věda na kouli. Na závěr si každý účastník namaluje plakát s mraky z vaty.

Druhy činností – individuální, skupinové, hromadné

Cíle: Děti rozeznají různé druhy mraků a dovedou pojmenovat roli mraků v přírodě.

Návaznost na program: Člověk a jeho svět, Člověk a příroda, Člověk a společnost

Klíčová slova: mraky, velký koloběh vody, polytechnické vzdělávání, EVVO, Věda na kouli.

IT/VR Cesta do virtuálního světa: Objevujeme virtuální realitu

Termín
2024-05-13 10:3012:00
Lektor
Klára Karimaghai
Učebna
IT/VR, 5.poschodí, dveře č. 5.12
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Tento workshop o virtuální realitě studentům nabízí fascinující zážitek a učení v několika fázích. Na začátku se studenti účastní interaktivního kvízu, který slouží k otevření diskuze o virtuální realitě. Teoretická část zahrnuje historický přehled a ukázky využití VR v praxi. V praktické části si skupiny studentů samy vytvoří virtuální svět a ZOO, což zahrnuje skupinovou i individuální práci. Pracujeme v aplikaci CoSpaceEdu a své návrhy skupina uvidí ve VR Headsetu. Každý student si samostatně vytvoří svou vlastní zoologickou zahradu, kterou poté pomocí VR Headsetu navštíví. Workshop zakončuje diskuse o přínosu virtuální reality a nabízí prostor pro dotazy a zpětnou vazbu.

Předpoklady:

· Základní znalost a orientace práce s PC (dle RVP MŠMT);

· Komunikativnost, vlastní formulace myšlenek a vyjadřování v souvislém ústním projevu;

· Kooperace, dodržování pokynů lektora a zásad bezpečnosti při práci s technikou.

Cíle: Tento workshop dětem poskytne základní povědomí o virtuální realitě a umožní jim zažít několik interaktivních zážitků v tomto prostředí. Interaktivní prvky a praktická ukázka tvorby ve VR by měly být inspirací pro jejich vlastní kreativní projekty v této nové digitální realitě a pro její využití pro vzdělávání, objevování a výzkum.

Návaznost na program: Informační technologie; Virtuální realita inspiruje k objevování dalších IT dovedností, které jsou potřeba pro její tvorbu – např. základy programování; Inspirace pro využití VR ve výuce – děti mohou podniknout virtuální exkurze, zkoumat objekty, vyzkoušet si simulace, tvořit prezentace pro své spolužáky, apod.; Používání a tvorba virtuální reality podporuje kreativitu, kritické myšlení a týmovou spolupráci; Zvyšuje úroveň digitálních dovedností a nabízí nespočet příležitostí k efektivnímu využití nových technologií nejen ve vzdělávání.

Chemie Světélkující krystaly 8. - 9. třída ZŠ

Termín
2024-05-13 10:3012:00
Lektor
Josef Velebný
Učebna
Chemie, 5.poschodí, dveře č. 5.06
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
8. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Chemie je zábavná! Slyšeli jste někdy o fluorescenci? Máme pro vás připravený program s názvem „Světélkující krystaly“, kde budeme řešit v rámci laboratorní úlohy „Rekrystalizace kyseliny salicylové“. Přiblížíme si nejen jev fluorescence, ale i vyzkoušíme základní laboratorní techniky, jako je vážení, odměřování kapalin, příprava roztoků, krystalizace z vody nebo filtrace za sníženého tlaku (práce s vodní vývěvou). Cílem programu je získání praktických znalostí a dovedností, které žákům umožní lépe pochopit a orientovat se v teorii, která je vyučována ZŠ a gymnáziích.

Předpoklady: Co jsou pevné látky, rozpouštědlo, vědomí o rozpustnosti/nerozpustnosti pevných látek. Co je roztok a suspenze, změna skupenství. Mírná manuální zručnost – práce s ohněm, práce se sklem.

Cíle:

  • Žáci se naučí aplikovat své teoretické znalosti v praxi;
  • Dále si vyzkouší základní laboratorní techniky – krystalizaci z vody (v laboratorních podmínkách; rušená krystalizace), filtraci za sníženého tlaku (práce s vodní vývěvou), vážení, odměřování kapalin pomocí odměrného válce (může být rozšířeno o pipetování - pro 9. třídu a o filtraci horkého roztoku za normálního tlaku); měření bodu tání, utajený var, nasycený a přesycený roztok, čistota látek, promývání, práce s ohněm, příp. plynovou kartuš;
  • Zjistí, co je fluorescence, salix, acylpyrin;
  • Žáci se naučí orientovat v laboratoři (správně poznají jednotlivé laboratorní sklo a pomůcky);
  • Žáci získají praktické znalosti a dovednosti a pobaví se.

Návaznost na program: Chemie – laboratorní techniky; fyzikální jevy.

Přírodopis Výživa aneb energie pro život

Termín
2024-05-13 10:3012:00
Lektor
Kateřina Bartheldi
Učebna
Přírodopis, 5.poschodí, dveře č. 5.05
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
1. - 9. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Pojďme spolu objevovat k čemu člověk potřebuje jíst a pít. Při pokusech zjistíme, které nápoje jsou pro nás vhodné ke každodennímu pití.  Společně se naučíme číst údaje z potravin, tak abychom dokázali odhalit i potraviny a nápoje, které se tváří zdravě, ale při bližším zkoumání to nemusí být pravda.

Cíle:

  • žák na základě vlastního zkoumání a pozorování rozumí, co je energetická bilance, pozná zdroje sacharidů, bílkovin a tuků a ví k čemu v našem těle slouží,
  • žák dokáže vyjmenovat důvody, proč je pro člověka důležitý pitný režim a pomocí jednoduchého analytického testu (změny pH) umí odlišit co je pro člověka vhodné pít a co ne,
  • žák zhodnotí výživové údaje z obalů potravin a dokáže vyhodnotit, které potraviny jsou vhodné pro vyvážený jídelníček a pomocí praktické ukázky zjistí, že i zdánlivě zdravé potraviny až tak zdravé nejsou.

Návaznost na program: Vzdělávací oblast: Výchova ke zdraví,  Člověk a jeho svět

Klíčová slova: výživa, energie, bílkoviny, sacharidy, tuky, pitný režim, zdraví, cukr 

IT/VR Objevujeme nové technologie: Interaktivní cesta do digitálního světa

Termín
2024-05-13 12:3014:00
Lektor
Klára Karimaghai
Učebna
IT/VR, 5.poschodí, dveře č. 5.12
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Tento workshop poskytne účastníkům fascinující pohled do světa nových technologií. Během této interaktivní cesty budou žáci seznámeni s tématy jako virtuální realita, umělá inteligence, robotika a internet of things. Budou mít možnost vyzkoušet si virtuální realitu, pochopit základy programování robotů a diskutovat o etických otázkách spojených s rozvojem nových technologií a jejich zapojení do běžného života. Tento workshop nabízí mladým jedincům inspiraci a náhled do digitálního světa, který bude hrát stále důležitější roli v jejich každodenním životě.

Předpoklady:

· Základní znalost a orientace práce s PC (dle RVP MŠMT);

· Komunikativnost, vlastní formulace myšlenek a vyjadřování v souvislém ústním projevu;

· Kooperace, dodržování pokynů lektora a zásad bezpečnosti při práci s technikou.

Cíle: Tento interaktivní workshop pomůže studentům lépe pochopit a ocenit nové technologie a jejich význam v dnešním světě. Zároveň poskytne základní povědomí o umělé inteligenci, robotice a virtuální realitě a umožní jim zažít několik interaktivních zážitků v tomto prostředí. Interaktivní prvky a praktické ukázky by měly být inspirací pro jejich vlastní kreativní projekty v digitální realitě a pro její využití pro vzdělávání, objevování a výzkum.

Návaznost na program: Informační technologie; Digitální gramotnost; Digitální kultura a výzvy; Povědomí o nových technologiích a jejich místě v dnešním světě; Využití nových technologií nejen ve vzdělávání; Virtuální realita, robotika, umělá inteligence a další nové technologie inspirují k objevování dalších IT dovedností, které jsou potřeba pro jejich tvorbu a ovládání – např. základy programování.

Grafika Písma a písmenka

Termín
2024-05-13 12:3014:00
Lektor
Anna Zapletalová
Učebna
Grafika, 4.poschodí, dveře č. 4.13
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
2. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Často přehlíženým prvkem grafického designu jsou písma. Proč se fontu Comic Sans lidé smějí, i když by nemuseli? A co mají společného programátoři s psacími stroji? Společně objevíme „jazyk“ fontů a vytvoříme si digitální font založený na vlastním rukopisu!

Fyzika Roboti ve Sféře

Termín
2024-05-13 12:3014:00
Lektor
Radek Otradovský
Učebna
Fyzika/Robotika, 5.poschodí, dveře č. 5.11
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: "Roboti ve Sféře I" nabízí studentům od 6. třídy ZŠ možnost získat základy programování v prostředí ROBO Pro Coding od FisherTechnik. Kurz zahrnuje teoretickou část s výkladem konceptu práce s TXT Controller a senzory. Nabízí také raktickou část, kde studenti pracují s vizuálním programováním pro LED kontrolky, motory a ultrazvukovými senzory. Výuka se odehrává v laboratorním prostředí a je součástí vzdělávacího oboru Informatika s důrazem na technické vzdělávání. Kurz má omezenou kapacitu na 15 míst a probíhá v několika fázích, včetně motivace k seberozvoji a zpětné vazby.

Předpoklady: 

  • Základní znalost a orientace práce s PC (dle RVP MŠMT);
  • Zkušenost se stavebnicemi LEGO, Merkur, Fischertechnik aj. výhodou;
  • Komunikativnost, vlastní formulace myšlenek a vyjadřování v souvislém ústním projevu;
  • Kooperace, dodržování pokynů lektora a zásad bezpečnosti při práci s elektrotechnikou.

Cíle: Studenti si osvojí základy programování v prostředí pro vizuální programování v aplikaci ROBO Pro Coding od FisherTechnik; Porozumění konceptu práce s jednotkou TXT Controller a základními senzory; Získají znalosti pro práci a orientaci ve zjednodušené technické dokumentaci; Osvojí si schopnost vytvořit jednoduchý program s využitím vizuálního programování; Testování funkčnosti vytvořených programů na reálném HW.

Návaznost na program: 

  • Forma: Laboratorní práce (badatelská činnost)
  • Vzdělávací oblast: Člověk a technika 
  • Vzdělávací obor: Informatika 
  • Tematický celek: Programování
  • Průřezové téma: Technické vzdělávání – programování 
  • Mezipředmětové vztahy: Výchova k technickému vzdělávání – informatika a programování.

Dřevo Není tužka jako tužka

Termín
2024-05-13 12:3014:00
Lektor
Aneta Součková
Učebna
Dřevo, 4.poschodí, dveře č. 4.07
Kapacita
14 dětí
Doporučeno
3. - 9. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Pastelky a tužky denně používáme, ale známe je doopravdy? V dřevodílně půjdeme za poznáním výroby psací tužky či pastelky, dostaneme se k její historii a materiálu, ze kterého vznikala tuha. Zkrátka prozkoumáme tužku do detailů ze všech stran. Následně jí použijeme, abychom obkreslily materiál a budeme obrábět do té doby, než nám pod rukama vznikne stojánek na tužky.

Cíle

  • Cílem programu je seznámit studenty s výrobou tužky - od surového materiálu až po finální naostření;
  • Žáci si vyrobí vlastní stojánek na tužky, který bude sám o osobě vypadat jako velká tužka;
  • Žáci se naučí pracovat se svěrkami, pilkou ocaskou, rašplemi, pilníky a brusnými papíry. Při tvoření zjistí, jak se používá stojanová vrtačka a dovedou s ní manipulovat tak, aby si správně vyvrtali všechny otvory ve stojáncích;
  • Program žáky poučí o historii tužky, jejím zpracování a ukáže jim, jak pracovat s materiálem tak, aby si dokázali sami vytvořit svůj originální stojánek na tužky;
  • Program bude žákům představován pomocí prezentace a ukázkových videí, ale také přímou ukázkou práce s nářadím. Na závěr si žáci odnáší, svůj vlastnoručně vyrobený stojánek na tužky.

Návaznost na program: Na tento program je možné navázat, ve výtvarné výchově, kresbou na papír s ukázkou stínování pomocí úhlů a grafitu. Případně v hodinách chemie a pokusy s grafitem.

Dřevo Poličky a police

Termín
2024-05-13 12:3014:00
Lektor
Aneta Součková
Učebna
Dřevo, 4.poschodí, dveře č. 4.07
Kapacita
14 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Což si tak “na vlastní ruce” vyzkoušet  práci se dřevem a dozvědět se více o tomto tradičním řemesle? No jasně, u nás ve sférické dílně dřeva budete mít možnost se ponořit do světa dřeva, učit se základní řemeslné dovednosti a vytvořit si vlastní dřevěné projekty.

Cíle: 

  • Během programu seznámíme žáky o výrobě poličky či police, z masivního materiálu. Poučíme je o druzích, využití a historii polic v nábytkářství. Během výuky získají znalosti o tom, jak jsou police upevněné ke zdi a dovedou vysvětlit, jak se upevní jimi vyrobené police;
  • Žáci se naučí kompletně opracovávat materiál a dokážou spojit několik dílů k sobě za pomocí vrutů. Získají nové znalosti o využívaných materiálech. Konkrétně se naučí tyto dovednosti: pilovat pilníky, brousit brusnými papíry, vrtat na stojanové vrtačce a za pomocí aku vrtačky, ale také šroubovat vruty za pomocí šroubováků;
  • Žákům bude program představen krátkou prezentací, kde si povíme o celém procesu výroby poliček, její historii a různé škále využití. Program rozšíří obzory o nábytkářské výrobě a různých druzích materiálu. Napomůže k jejích zručnosti pro šroubování vrutů a připevňování bajonetového závěsu. Po absolvování hodiny si žáci odnáší své vyrobené poličky.

Návaznost na program: Návaznost v dějinách, skříně, sekretáře a kredence využívané v historii, ale i v současnosti. Mechanické namáhání (polic) ve fyzice.

Dřevo Hrací kostky

Termín
2024-05-13 12:3014:00
Lektor
Aneta Součková
Učebna
Dřevo, 4.poschodí, dveře č. 4.07
Kapacita
14 dětí
Doporučeno
1. - 5. třída ZŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: “Kde je kostka?” Padá vám hrací kostka při deskových hrách často pod stůl? Není potřeba si zoufat. Vzdělávací program "Hrací kostka" je navržen tak, aby umožnil účastníkům rozvíjet své dovednosti v práci se dřevem a objevovat tak krásu a radost z této činnosti. Bez ohledu na vaši úroveň zkušeností vás program podpoří v cestě k tvorbě vlastních dřevěných výrobků.

Cíle: Program žáky seznamuje s používaným materiálem, historií a podobou hracích kostek. Naučí je lepšímu prostorovému vnímání. Jedná se o výrobu hrací kostky, která se bude utvářet z obyčejného kusu dřeva, ze kterého si žáci postupně vyřezají krychli a utvoří svojí hrací kostku. Žáci se naučí pracovat s pilou ocaskou, pilníky, brusným papírem a vypalovačkou. Získají lepší manuální zručnost, konkrétně budeme: řezat, pilovat, brousit a vypalovat vzory do dřeva. Závěrem si vyzkoušíme, jaké nám na kostce padají čísla.

Návaznost na program: Historie ručních nástrojů, používaných již od pravěku.

IT/VR Cesta do virtuálního světa: Objevujeme virtuální realitu

Termín
2024-05-13 12:3014:00
Lektor
Klára Karimaghai
Učebna
IT/VR, 5.poschodí, dveře č. 5.12
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Tento workshop o virtuální realitě studentům nabízí fascinující zážitek a učení v několika fázích. Na začátku se studenti účastní interaktivního kvízu, který slouží k otevření diskuze o virtuální realitě. Teoretická část zahrnuje historický přehled a ukázky využití VR v praxi. V praktické části si skupiny studentů samy vytvoří virtuální svět a ZOO, což zahrnuje skupinovou i individuální práci. Pracujeme v aplikaci CoSpaceEdu a své návrhy skupina uvidí ve VR Headsetu. Každý student si samostatně vytvoří svou vlastní zoologickou zahradu, kterou poté pomocí VR Headsetu navštíví. Workshop zakončuje diskuse o přínosu virtuální reality a nabízí prostor pro dotazy a zpětnou vazbu.

Předpoklady:

· Základní znalost a orientace práce s PC (dle RVP MŠMT);

· Komunikativnost, vlastní formulace myšlenek a vyjadřování v souvislém ústním projevu;

· Kooperace, dodržování pokynů lektora a zásad bezpečnosti při práci s technikou.

Cíle: Tento workshop dětem poskytne základní povědomí o virtuální realitě a umožní jim zažít několik interaktivních zážitků v tomto prostředí. Interaktivní prvky a praktická ukázka tvorby ve VR by měly být inspirací pro jejich vlastní kreativní projekty v této nové digitální realitě a pro její využití pro vzdělávání, objevování a výzkum.

Návaznost na program: Informační technologie; Virtuální realita inspiruje k objevování dalších IT dovedností, které jsou potřeba pro její tvorbu – např. základy programování; Inspirace pro využití VR ve výuce – děti mohou podniknout virtuální exkurze, zkoumat objekty, vyzkoušet si simulace, tvořit prezentace pro své spolužáky, apod.; Používání a tvorba virtuální reality podporuje kreativitu, kritické myšlení a týmovou spolupráci; Zvyšuje úroveň digitálních dovedností a nabízí nespočet příležitostí k efektivnímu využití nových technologií nejen ve vzdělávání.

IT/VR AI prakticky: Co všechno (ne)umí umělá inteligence

Termín
2024-05-13 12:3014:00
Lektor
Klára Karimaghai
Učebna
IT/VR, 5.poschodí, dveře č. 5.12
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
6. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Popis: Naše workshopové setkání "AI prakticky: Co všechno (ne)umí umělá inteligence" je navrženo speciálně pro základní a střední školy a umožní účastníkům poznat svět umělé inteligence z praktického hlediska. Během tohoto workshopu se žáci dozvědí, jak AI funguje a jaké jsou její aktuální možnosti a omezení. Praktickými demonstracemi a cvičeními budou moci sami experimentovat s AI aplikacemi a zjistit, kde má AI své síly a kde narazí na limity. Tímto způsobem jim umožníme hlubší porozumění této technologie, která hraje stále významnější roli ve světě kolem nás.

Předpoklady:

· Základní znalost a orientace práce s PC (dle RVP MŠMT);

· Komunikativnost, vlastní formulace myšlenek a vyjadřování v souvislém ústním projevu;

· Kooperace, dodržování pokynů lektora a zásad bezpečnosti při práci s technikou.

Cíle: Tento workshop je pro žáky skvělou příležitostí, aby se dozvěděly více o tom, jak umělá inteligence ovlivňuje náš každodenní život. Během tohoto workshopu se účastníci dozví, jak AI funguje, co všechno dokáže a také, kde jsou její omezení. Praktické ukázky a příklady jim pomohou lépe porozumět této technologii a zvýší jejich povědomí o jejím využití. Tento workshop podnítí zvídavost a zájem o svět AI a jeho vliv na naši společnost. Cílem workshopu je také poukázat na důležité etické, bezpečnostní a právní otázky, které se v současné době hlasitě ozývají ze všech koutů světa.

Návaznost na program: Informační technologie; Digitální gramotnost; Digitální kultura a výzvy; Bezpečnost online; Povědomí o nových technologiích a jejich místě v dnešním světě; Využití nových technologií nejen ve vzdělávání; Umělá inteligence a další nové technologie inspirují k objevování dalších IT dovedností, které jsou potřeba pro jejich tvorbu a ovládání – např. základy programování

Grafika Ilustrace a příběhy

Termín
2024-05-13 12:3014:00
Lektor
Anna Zapletalová
Učebna
Grafika, 4.poschodí, dveře č. 4.13
Kapacita
15 dětí
Doporučeno
1. - 9. třída ZŠ, SŠ - přizpůsobuje se věku žáků

Připomeňme si známé české ilustrátory, kteří pracovali na našich oblíbených večerníčcích nebo knihách. Díky jejich rukopisu se nám vryly do paměti takové postavičky jako je Maxipes Fík nebo Mach a Šebestová. Koho uspávali svatojánští broučci a jejich dramatické příběhy s lucerničkami, ten ví, že svítit se musí i v noci. :)

Program zahrnuje i ukázky současných autorů, kteří se věnují ilustraci a pomáhají tím kultivovat vizuální prostředí plné příběhů, magie, pohádek, obrazotvornosti.

Pomocí pohádkových příběhů se děti, mládežníci a dospělí můžou podívat na svět očima fiktivních (nebo reálných?) bytostí a inspirovat se jimi...

Účastníci programu si pak mohou zkusit vytvořit svůj příběh pomocí digitální ilustrace.